Kétkarmú teknős (Carettochelys insculpta)

Más, ritkábban tartott vízi teknősökkel foglalkozó fórum
BUTTON_POST_REPLY
Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Kétkarmú teknős (Carettochelys insculpta)

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.01. pén., 22:54

Egy kuriózum teknősfaj.

A kétkarmú teknős vagy malacképű teknős (Carettochelys insculpta) a hüllők (Reptilia) osztályába, a teknősök (Testudines) rendjébe és a kétkarmú teknős-félék (Carettochelyidae) családjába tartozó egyetlen faj.

Kép

Előfordulása
Ausztrália északi, Pápua Új-Guinea nyugati és Új Guinea déli területein honos.
1,5 - 2 méter mély folyók, tavak vagy mocsarak lakója.

Életmódja
Elsősorban állati eredetű táplálékot fogyaszt, de megeszi a gyümölcsöt és zöldséget is.

Megjelenése
Páncél mérete 50 - 60 centiméter nagyságú, testsúlya 20 - 25 kilogramm körüli.
Átmenet a tengeri és a szárazföldi fajok között, édesvízben élnek, de végtagjaik uszonyszerűek.
Az erősen fogazott carapaxa szürkés, vagy olajzöld, a plastron világos fehér, vagy halvány rózsaszín.

Szaporodása
4 - 40 tojását a homokba rakja, a kelési idő 70 nap. A hőmérséklet befolyásolja a kikelő kis teknős nemét.
" Egészséges ember nincs, csak felületes diagnózis!"
Kínai császári orvos, akinek életéről semmit, haláláról annyit tudunk, hogy a fenti megállapítása után felnégyelték!

Simson
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Hozzászólás Szerző: Simson » 2009.05.02. szomb., 13:41

Bauri kérésére ezt átraktam ide. Remélem nem gond :)

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.02. szomb., 17:06

Persze, hogy nem gond.
Csak azért gondoltam, hogy a hírek között jobb helye lesz, mert gyanum, hogy ilyen teknős nem igen lesz nálunk teknőstartó körökbe. :)
Kínai császári orvos, akinek életéről semmit, haláláról annyit tudunk, hogy a fenti megállapítása után felnégyelték!

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2009.05.02. szomb., 17:09

Már van :lol:
Akik nem tudnak vezetni, mindig erősebben csapják be a kocsiajtót.

Japi1
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

Hozzászólás Szerző: Japi1 » 2009.05.02. szomb., 18:22

Furtoske írta: ...mert gyanum, hogy ilyen teknős nem igen lesz nálunk teknőstartó körökbe.
Helló Fürtöske!
Ha jól emlékszem két éve láttam egy eladó fiatal példányt a KisTeki-ben. Nekem nagyon tetszik, kár, hogy nagyra nől.
Van egy jó képem a fajról, de nem tudom feltenni. Te hogy teszed fel a fórumra?
Japi
A Kis Hercegnek azt mondta a róka, hogy ha megszelídítettél, felelősséggel tartozol értem!

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2009.05.02. szomb., 22:06

Ha jó lesz a gépem akkor lefényképezem az én 19 centis kétkarmú teknősöm.

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.02. szomb., 22:15

Basszus! :lol:

Én azt hittem, milyen kuriózum, közbe a végén kiderül, hogy már majdnem mindenkinek ilyen van! :lol:

Nagyon le vagyok akkor maradva! :shock: :shock:

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2009.05.02. szomb., 22:17

Na azért nem annyira elterjedt állat ez a teki.

Így nem vagy lemaradva. Ráadásul egyre nehezebben lehet hozzájutni mert egyre nagyobb a védelme.

Chelona
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Hozzászólás Szerző: Chelona » 2009.05.03. vas., 10:55

Na várjál Fürtöske. Az, hogy baurinak van, messze nem jelenti azt, hogy mindenkinek van, sőt! :D

A bp-i Állatkertben van egy nagyon barátságos példány. Odaúszik az emberhez, üvegen keresztül meg is tudod simogatni. Óriási nagy. Nem az a kimondott házikedvenc. :)
KépKép

Chelona
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Hozzászólás Szerző: Chelona » 2009.05.03. vas., 10:56

Van is róla sk fotóm, csak nem tudom felrakni. :(
KépKép

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.08.15. szomb., 19:53

Ha már írtam róla, kicsit kiegészítem:

Kép

A kétkarmú teknős egyike a legkülönösebb teknősfajnak a világon. Eltérően más édesvízi teknőstől, mellső végtagjai a tengeri teknősökhöz hasonlóan uszonyszerűek maradtak. Ettől vízi mozgásuk kecses, szinte repülésre hasonlít, mint tengeri rokonaiknál, ebből is adódik, hogy a zoológusok sokáig a tengeri és édesvízi teknősök közötti átmenetnek tartották a kétkarmú teknőst.
Másik különlegessége, melyről ismertebb elnevezését kapta húsos kiugró orra, amely egy malacra hasonlít – innen az elnevezés ‘malacképű teknős’ vagy ahogyan az ausztrál bennszülöttek hívják ‘warradjan’ – teknős malac ormánnyal.
A kétkarmú teknős-félék a nyakrejtő teknősök alrendjének (Cryptodira) egy önálló családja. Bár fosszilis maradványokat találtak a miocén és a kréta korból Ázsiában és Észak Amerikában, jelenleg csak Új Guinea és Ausztrália kis részén megtalálható kétkarmú teknős képviseli ezt a családot. Mivel viszonylag kis területen él, egészen 1887-ig ismeretlen volt a tudósvilág számára, ugyanakkor törzsi ábrázolása jóval régebbi időkre nyúlik vissza.

Jelenleg Ausztrália északi, Pápua – Új Guinea nyugati, indonéziai részén valamint Új Guinea déli területein él, mint bennszülött endemikus faj.

A carapax széle erősen fogazott, színe szürkés, vagy olajzöld, a plastron világos fehér, vagy halványrózsaszín. A hímek könnyen megkülönböztethetők nagyobb, vaskosabb farkukról. Viszonylag nagyra növő teknősről van szó, a természetben 50-60 cm páncélméret és 20-25kg súly jellemzi. Tipikus élőhelye a folyók medre, illetve torkolata, de megtalálható tavakban, illetve mocsarakban is. A teknőst ott kell keresni, ahol a meder homokos, illetve iszapos, és az átlagos vízmélység 1,5 – 2 méter, a vízpart sűrű növényzettel benőtt, ami kihat táplálkozási szokásaira is. Két tipikus élőhelye Fly River Új-Guineában, illetve a Daly River Észak Ausztráliában.

Nagy mérete miatt a felnőtt malacképű teknős csak medencében tartható. A hazánkban időnként -a kereskedésekben- felbukkanó kisebb példányokat kezdetben akvaterráriumban tarthatjuk, ahol aljzatnak aprószemű kavicsot, vagy homokot használjunk. A berendezésénél gondoskodnunk kell megfelelő búvóhelyek kialakításáról, mivel saját fajtársaival szemben is igen harciasan viselkedik. Amennyiben több példányt tartunk, folyamatosan kisérjük figyelemmel, hogy nem marakodnak-e, mivel igen komoly sérüléseket tudnak okozni egymásnak, főleg a páncél szélét tudják még “cakkosabbá” tenni a gyengébb egyedeknél. Amennyiben megoldható, a marakodó egyedeket szét kell választani egymástól. A víz hőmérséklete 26 és 30 Celsius fok között legyen. A vízminőség igen fontos tényező, ezért mindenképpen szükség van egy nagyteljesítményű szűrőre is. Csak a felnőtt nőstények számára van szükség egy homokos tojásrakó helyre, egyébként nincs szükség szárazulatra, mivel teljesen vízí életmódot folytat.

Emlős névrokonához hasonlóan a malacképű is szinte mindent elfogyaszt, amit a vízben talál. Állati eredetű táplálékként legjobb a nyers hal, ami mellett rendszeresen adjunk az állatoknak friss gyümölcsöt illetve zöldséget is. Nálunk az alábbi gyümölcsök váltak be: alma, narancs, dinnye, szőlő, banán, paradicsom, füge, őszibarack, egyes példányok nagyon kedvelik a mazsolát is. Kísérletezzünk bátran. Ha van rá lehetőségünk a gyümölcsös etetést egy külön medencében végezzük, ha nem; csak annyit adjunk az állatoknak amennyit azonnal elfogyasztanak, mivel a vízben erjedő táplálék a víz minőségét néhány óra alatt képes tönkretenni. Kifejezetten mókás látvány, ahogy rárontanak egy-egy darab gyümölcsre, és pillanatok alatt bekebelezik azt.

Kép Kép

A természetben a tojásrakás augusztus vége és november eleje között zajlik. A nőstények 20-22cm mély gödröt ásnak a homokos parton, ide rakják le tojásaikat melyek száma 4-40 darab közötti. A tojások kelési ideje közel 70 nap. A kikelt kis teknősök ivarát a kelési hőmérséklet határozza meg, 27.7-30 Celsius fokon keltetett tojásokból hímek, míg ennél magasabb hőmérsékleten nőstények kelnek ki. Növekedése igen lassú.

Forrás: http://terrarium.hu/2002/08/08/bemutatj ... mu-teknos/

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2013.11.21. csüt., 21:45

Van itt valamelyikőtöknek ilyen teknőse? Bauri, a tied hogy fejlődik? Mutatsz fotót róla? Nagyon érdekelne.

Legutóbb volt egy kb. tíz centis példány a börzén, de utólag kiderült, csak Németországban akadt rá vevő. (Kíváncsi lennék amúgy, hány lehet az országban!)

Nagyon szeretnék egyet, csak kár, hogy a habitusa miatt kockázatos együtt tartani a vöröshasú huszárral. Pedig a tartási körülményeik pontosan ugyanazok. Így viszont eléggé luxus lenne két gigászi trópusi akváriumot fenntartani. :( :D

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2013.11.21. csüt., 22:23

nekem már rég nincs meg. Nem tudtam megfelelő helyet biztosítani a számára

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2013.11.21. csüt., 22:36

Kár érte, de nyilván helyes döntés volt. Remélem azóta kényelmes otthonra talált...

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.08.14. csüt., 16:12

Itt egy érdekes videó a Carettochelys-ek tojásrakási szokásáról Észak-Ausztráliában a száraz évszakban, majd a tojások kikeléséről, amikor eljön az esős évszak.

https://www.youtube.com/watch?v=dzSS25o ... e=youtu.be

BUTTON_POST_REPLY