Teknős tartás a lakásban

Az iszap- és pézsmateknősökkel foglalkozó fórum
BUTTON_POST_REPLY
cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2013.11.30. szomb., 20:38

Ez Archimédesz törvénye?
:D

Norman
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

Hozzászólás Szerző: Norman » 2013.11.30. szomb., 20:59

cstomi írta:Ez Archimédesz törvénye?
:D
Nem offolok tovább,de ezt még leírom.

Archimédesznek semmi köze hozzá,ő a hidrosztatikai egyensúllyal foglalkozott,ez termodinamika,energia felvétel és leadás.Amit ő ír hosszabb idő után fizikai képtelenség ugyanis nagyon kevés olyan anyag van ami nem veszi fel a környezete hőmérsékletét,a víz nem ilyen anyag,sokkal nagyobb mennyiség szükséges hozzá(értsd hatalmas folyók,tengerek,tavak),hogy felboruljon vagy ne tudjon beállni az egyensúly és eltérés legyen negatív irányban a hőmérsékletben.Az egész az energia felvétel és elvonás elvén alapul míg ki nem egyenlítődik a hőmérséklet.

Termodinamikai egyensúly:
A termodinamikai egyensúly akkor jön létre, ha a termikus kölcsönhatás következtében a rendszer és a környezet kiegyenlítődik.
Sternotherus carinatus

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2013.11.30. szomb., 21:30

Norman, te nagyon vágod ezt a fizikát, vagy kémiát? :D :D :D

azigazimoris
Tojás

Hozzászólás Szerző: azigazimoris » 2013.11.30. szomb., 21:44

Off. Lehet, hogy a szűrő által fodrozott felszín párolgása elvesz annyi hőt, hogy -1 C fok különbség létrejöhet ?
Mindegy, én 23 fokot látok az aksiban és 24-et mellette. Lehet, hogy egy ügyesebben kalibrált külső-belső hőmérővel kellene megnézni :-)
On
A lényeg a lényeg, hogy a teki szereti-e vagy nem ?

Norman
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

Hozzászólás Szerző: Norman » 2013.11.30. szomb., 21:47

cstomi írta:Norman, te nagyon vágod ezt a fizikát, vagy kémiát? :D :D :D
Annyira nem sajnos,csak néhány dolog rám ragadt az elmúlt 30évben.

azigazimoris:Nem lehetséges,pici a vízmennyiség hozzá.
Sternotherus carinatus

azigazimoris
Tojás

Hozzászólás Szerző: azigazimoris » 2013.11.30. szomb., 21:52

Norman írta:
cstomi írta:Norman, te nagyon vágod ezt a fizikát, vagy kémiát? :D :D :D
Annyira nem sajnos,csak néhány dolog rám ragadt az elmúlt 30évben.

azigazimoris:Nem lehetséges,pici a vízmennyiség hozzá.
Akkor átvág a hőmérőm :-)
A kudarcokat fel kell tudni dolgozni :-)
Amúgy egy nagyon szuper csapat dolgozik ebben a fórumban !
Ritka és szép dolog. Remélem sok ideig nem kell majd tanácsot kérnem és majd talán én is tudok segíteni valakinek...

Muskman
Tojás

Hozzászólás Szerző: Muskman » 2013.12.30. hétf., 19:45

Sziasztok!

Pézsmateknősöm még aprócska (3 cm páncélhossz) és tudom hogy nagyon félénk állatok, de mennyire képesek megszokni az ember jelenlétét?
Most bárkit meglátva azonnal, vagy kis idő elteltével iszkol az akvaterrárium sarkába, esetleg az egyik műnövény alá.
Ráadásul ha külön edényben etetem, képes lesz engem közvetlenül társítani, azzal hogy kaját kap? Mert akkor csak pozitívabban fogadná a jelenlétem és én is többet gyönyörködhetnék benne :-D

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2013.12.30. hétf., 20:24

Szia!

Mozogj óvatosan a lakásba, ne csinálj hirtelen mozdulatokat.
Majd megszokja az új helyét és téged is!
Én is kint etetek, följönnek egy tereptárgyra, vagy oda úsznak a kezemhez, hogy megkönnyítsék a táplálékhoz jutást. :-)

Tomi

Muskman
Tojás

Hozzászólás Szerző: Muskman » 2014.01.02. csüt., 16:51

Köszönöm az infót,
Még csak két hete van nálam a drága,majdcsak megszokik :-)

Tekilú
Tojás

Hozzászólás Szerző: Tekilú » 2014.01.03. pén., 21:42

Sziasztok!

Még elég kezdő teki gazda vagyok.
Két teknősöm volt, nagyon picik voltak amikor megkaptam őket. Az egyik gyomorproblémák miatt elpusztult kevesebb félévesen. A kis teknős halála óta Tekilú nagyon boldog, kiegyensúlyozott teknős lett.
Ma már lassan egy éves, és párnapja megvillantotta nemiszervét (ami ezelőtt sose csinált) ez azt jelenti ,hogy ivarérett lett?
Másik kérdésem, hogy nincs olyan része az akváriumába ahova kitud mászni, a levegőre, illetve lenne egy nagy kő tetején, de soha nem mászik ki.
Több hozzászólást olvastam,és többen írták, hogy külön kiülős rész van az akváriumban. Nekem is át kéne rendeznem? Fontos ez a teknősöknek?
És még egy kérdés, ennyi együl töltött idő után hogy fogadná egy hölgy teknős társaságát? Attól félek, ha lenne egy társa, akkor bántaná, vagy megint bús teknős lenne mint amikor még ketten voltak.

Előre is köszönöm a válaszokat!

GJ
Csatolmányok
image.jpeg

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2014.01.03. pén., 22:02

Szia!

Olyan három éves korukban válnak ivaréretté, nálam is a pézsma hím olyan egy éves kora körül elkezdte öltögetni nemi szervét.
Felesleges másik teknőst beszerezni, nem társas lények, sokkal jobban elvannak egyedül, mint párba, csak mi emberek magyarázzuk bele a többit.

Iszap teknősök, nem egy kimondott napozós fajta, nálam is van száraz rész, de nem igazán használják. Csak néha, néha napozik az egyik.
A napozó alatti, hőmérsékletet állítsd be, olyan 35 fokra.
Azért sem megy ki napozni ha, túl meleg, vagy túl hideg van a lámpa alatt.

Tomi

azigazimoris
Tojás

Hozzászólás Szerző: azigazimoris » 2014.01.09. csüt., 11:27

Sziasztok,

Van a teknőcömnél egy tebanglevél, amit sikeresen eltört a sok alábújkálással és most azt vettem észre, hogy ügyesen a szakadás mellett tépegeti szét a levelet.
Hogy eszik-e belőle vagy csak duhajkodik nem tudom, illetve még nem láttam, hogy lenyelte volna. De ha mégis, akkor vajon nem lesz baja tőle ?

Norman
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

Hozzászólás Szerző: Norman » 2014.01.10. pén., 10:45

azigazimoris írta:Sziasztok,

Van a teknőcömnél egy tebanglevél, amit sikeresen eltört a sok alábújkálással és most azt vettem észre, hogy ügyesen a szakadás mellett tépegeti szét a levelet.
Hogy eszik-e belőle vagy csak duhajkodik nem tudom, illetve még nem láttam, hogy lenyelte volna. De ha mégis, akkor vajon nem lesz baja tőle ?
Az égvilágon semmi baja sem lesz,az enyémek is eszik néha,javítja az emésztést és fertőtlenít a csersav,ráadásul sok az ásványi anyag(kálcium is!) és aminosav benne ezért is használom/használják garnélákhoz is.
Sternotherus carinatus

Emperor_
Tojás

Hozzászólás Szerző: Emperor_ » 2014.01.13. hétf., 16:35

Sziasztok!
Szeretnék venni egy kis pézsmateknőst és sehol sem találtam olyat. Tudtok egy olyan boltot ahol lehet kapni olyan teknőst?

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.01.13. hétf., 16:39

Milyen település/országrész? (Óvatosan kérdezem meg, a vásárlásig kész lesz az otthona kompletten berendezve, szűréssel, világítással, 1-2 hét előre teszteléssel?)

Továbbá kis pézsmateknős,mint a faj,vagy egy frissen kelt,kisméretű közönséges pézsmateknőst? Mardigras,bocs hogy a tiedhez,de hagy ne már erre egy újat... :) Anu

Emperor_
Tojás

Hozzászólás Szerző: Emperor_ » 2014.01.14. kedd, 19:32

Szia!

Budapest, Pesthidegkút, Solymár, Pilisszentiván, Pilisvörösvár, Pilisjászfalu, Dorog, Esztergom vonalon jó.

Az akvárium már megvan: talaj, kövek, búvóhely, 50W-os fűtő, lámpa még nincsen, de megoldjuk :wink: , szűrő beszerzés folyamatban.
Mit értesz bejáratás alatt?
Ha jól gondolom itt csak mechanikai szűrésre van szükség, biológiaira nincs. (Bocs halas vonalról jövök :D)

Egészen konkrétan a http://hu.wikipedia.org/wiki/Kis_p%C3%A9zsmatekn%C5%91s Sternotherus minor-ra gondoltunk. Ha van más kistestű (max 10 cm -es testnagyságú ) viziteknősre ajánlat akkor köszönettel vesszük. Illetve növendék állatra gondoltunk.

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2014.01.14. kedd, 19:49

Szia!

Szerintem a klór elpárolgásra gondolt, plussz jaj ez kell az kell amazkel, pedig már itt a teknős.
Kicsit pongyola: Akvárium mérete? Ha már fűtöd akkor ugye kétharmadában feded is, ilyen hasonló nyalánkságokra gondolunk mint bejáratás.
Egyébként itt, decemberben láttam minorokat:
http://kisteki.andocsi.hu/
Vagy keresd a fórumon Baurit
Közönséges iszap és a pennsylvaniai sem nő nagyra ráadásul békés fajta.

Gratulálok a halas vonaladhoz. :-D

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.01.14. kedd, 21:14

Igen, főleg arra gondoltam, amit Tomi is mond, hogy álljon össze minden szerelvény, berendezési tárgy, valamint a víz is kicsit érjen be, hogy ne akkor kelljen kapkodni, amikor a teki már otthon vár egy lavórban...

A szűrésnél speciel fontosnak tartom a biológiai egyensúlyt is, bármilyen teknősről is legyen szó. Nyilván nem annyira érzékenyek, mint a halak, de náluk sem elhanyagolható. A sok trutyi miatt persze nagy hangsúlyt kell fektetni a mechanikaira is: kerámiagyűrű + habszivacs az ülepítő fázisba, majd következő szakaszban minél több bio közeg (Sipo v. Substrat v. Matrix), végül egy réteg perlon lezárásként. Ha lehet, törekedj a 4-5x-ös átforgatásra óránként, és a külső etetésre. Így 3 hetente 25% vízcsere is elég lesz a hosszú távon fenntartható, tökéletes tisztasághoz. Nálam ez a módszer jól bevált.

Emperor_
Tojás

Hozzászólás Szerző: Emperor_ » 2014.01.15. szer., 20:09

cstomi!

2 medencénk is van:
- 50(Hosszúság)x26(Mélység)x34(Magasság)
- pontos méretet nem tudok kb 65x65x30

A nagyobb még nincs nálunk, a kisebb igen.

Természetesen alapos felkészülés után vágunk bele a tartásba :D .

Köszönöm a gratulációt és a segítséget :D !

mardigras!

Huh.
De jó, hogy szóba jött a szűrés. Ezek szerint át kell gondolnom és nem egy sima belső szűrővel fogom megoldani. Érett a szűrőbaktérium kultúra van a háznál, szűrő indítás nem lesz gond :wink: .

Köszönöm a segítséget!

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.02.03. hétf., 20:41

Emperor_ írta:Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy nemsokára kapok egy Kinosternon subrubrum-ot. És amikor megvesszük, akkor honnan tudjuk, hogy egészséges a teki?
Időközben megvettétek?

Szerintem ezekre érdemes ilyenkor odafigyelned:
- az állat legyen élénk, mozgékony
- reagáljon a veszélyre: ha mozdulatlan, vagy nem is pislog a közeledésre, az aggályos
- tekintete legyen tiszta, éber állapotban szemhélyai teljesen nyitottak, váladékmentesek
- bőrén normális esetben nincsenek nyákos fehér foltok, vagy nagyobb-egyenletes felületen hámlás
- páncélján ne legyen fizikai behatás nyoma, oda nem illő gödröcskék, furcsa foltosodások, ez a haspáncélra fokozottan érvényes
- farka, végtagjai, lábujjai, karmai épek legyenek
- a szeme mögött elhelyezkedő külső dobhártyáján ne legyen kelés, duzzanat
- páncéljából ne türemkedjen ki a végtagjai mellett látható lágy szövet (túlsúly, vagy más szervi betegség jele)
- tarkóján ne csúcsosodjon ki irreálisan a koponya hátsó csúcsa, emellett a nyaka ne legyen összeesett hatású, és a végtagjain kidudorodó ízületek, a végtagok melletti lágy szövetek a páncél alatt irreálisan beesettek (végletesen alultápláltság jele)
- páncélja ne legyen puha (a nagyon piciknél ez még enyhén az lehet)
- ahonnan elhozod, figyeld meg a tartás körülményeit: van-e működő szűrés, napozóhely a megszárítkozásra, világítás, nem opálos/büdös a víz, van-e fűtve (hány fokra)? Ezek bármelyikének a hiánya gyanúra adhat okot. Dugd az ujjad hegyét a vízbe: ha szokatlanul hideg vízben (mint amit megiszol) tárolták őket, akkor simán lehet, hogy később otthon jelentkezik majd a megfázás, esetleg tüdőgyulladás is.
- a teki ne ússzon ferdén, vagy a fara ne legyen magasabban a páncél elejénél, ha egyenesen halad. Tudjon lemerülni, ha akar. Levegővételnél ne fújjon apró buborékokat az orrából, illetve ne hallasson sípoló, szuszogó hangot. Ezek mind a mefázás, ill. a tüdőgyulladás jelei.
- ha van rá lehetőséged, még elhozás előtt, az eredeti helyén nézz meg egy etetést. Ha jó étvágya van, nem engedi elnyomni magát a többiek által, az jó jel!
- kérdezgesd az eladót, volt-e abból az akváriumból bármilyen elhullás előtte, és mi miatt volt pontosan, milyen tünetekkel járt?
- figyeld egy darabig a viselkedését: ha szünet nélkül szárazon gubbaszt, esetleg a fejét leereszti, vagy végig behúzva tartja a páncéljába, vagy folyamatosan alszik, az is intő jel lehet.

Ha a többieknek van még hozzáfűzni valójuk, akkor jöhet minden egyéb! ;)

Emperor_
Tojás

Hozzászólás Szerző: Emperor_ » 2014.02.04. kedd, 18:15

Szia!
Még nem vettük meg, majd a Terraplázán vesszük meg.

charlinnyo
Tojás

Segítsetek egy apukának.

Hozzászólás Szerző: charlinnyo » 2014.04.08. kedd, 16:05

Sziasztok !

A kisfiam (10 éves) szeretne nagyon magának egy-két pézsmatekit. Kérdésem az lenne,hogy mivel már voltak halaink van egy DIVERSA STARTUP 60-as akváriumunk,és az megfelelő-e a tekiknek ? Illetve hogy a világítás elég-e nekik (15 w T8-as fehér neon),vagy vennem kell másikat ? Hol tudok beszerezni megbízható helyről tekit ? Érdemes-e élő növényt berakni,és milyet ? Milyen halat tűr meg maga mellett,amit nem támad meg ? Vagy ebbe a 54 literbe lehet két teki is,és akkor nem kell hal ? Elnézést a sok kérdésért,de mivel nem vagyok jártas ebben,és a fiam is rágja a fülem.
:lol: Előre is köszönöm a segítségeteket.

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.04.08. kedd, 16:24

Szia! Amig itt a fajtarol nem irnak a tobbiek, kerlek olvasd el a Felszerelesek hasznalata forumreszen a "Szures" es "Vilagitas" topikok lefrissebb 1-2 oldalat. A mostani vilagitas fedelben van? Az nem tul jo. A fenycso sem lesz elegendo. Az akvarium merete szerintem hatareset. Mik a pontos dimenzioi?

Elso korben maximum egy allatot javaslok, nem kell parban tartani oket, abbol sok nehezsegetek adodhat. A hal taplalek, igy kell kalkulalni, ha telepitesz melle, szoval nem draga tropusi diszhalak kellenek. A vadaszat jot tesz neki, de emellett is kell taplalnotok a tekit fagyasztott hallal.
Novenyek/etetes: olvasd el az Ekszerteknos forumon a "Takarmanyozas" topikot. A novenyek nem biztos, hogy megmaradnak, de nalam sikeresen fejlodik, bokrosodik a kanadai atokhinar. Most kb. 50 tövem van a teknosnel!

es kalkulalj azzal, hogy biztosan napi szinten be kell majd segitened a gondozasba, legalabb addig, amig nem lesz rutinja a fiadnak benne.

Kerlek ird le, az akvariumon kivul milyen akvarisztikai eszkozeid vannak. Szuro fajtaja, talajpumpa, viztarolok, aljzatok, stb.

charlinnyo
Tojás

Hozzászólás Szerző: charlinnyo » 2014.04.11. pén., 12:17

Szia !
Köszönöm a gyors válaszod. Megpróbálok válaszolni a feltett kérdéseidre. Igen valóban a tetőben van a világítás. Miért nem jó ez ? Az egyik nagy állatkereskedésben ( nem írom le melyikben,mert nem tudom lehet-e) azt mondták,hogy elég ez is. Meg is vettem egy fénycsövet. Ezek szerint nem kellett volna ? Az akvárium mérete : 60x30x35 cm.
Egyébként ez az : http://diszallatkert.com/akvarisztika/a ... rteto.html.
A szűrő : http://www.epet.hu/?oldal=2&kat=47&termek=342
Írtad még hogy talajpumpa,víztározók. Sajnos ezek nem tudom mik. Ha segítenél megköszönném.

mardigras írta:Szia! Amig itt a fajtarol nem irnak a tobbiek, kerlek olvasd el a Felszerelesek hasznalata forumreszen a "Szures" es "Vilagitas" topikok lefrissebb 1-2 oldalat. A mostani vilagitas fedelben van? Az nem tul jo. A fenycso sem lesz elegendo. Az akvarium merete szerintem hatareset. Mik a pontos dimenzioi?

Elso korben maximum egy allatot javaslok, nem kell parban tartani oket, abbol sok nehezsegetek adodhat. A hal taplalek, igy kell kalkulalni, ha telepitesz melle, szoval nem draga tropusi diszhalak kellenek. A vadaszat jot tesz neki, de emellett is kell taplalnotok a tekit fagyasztott hallal.
Novenyek/etetes: olvasd el az Ekszerteknos forumon a "Takarmanyozas" topikot. A novenyek nem biztos, hogy megmaradnak, de nalam sikeresen fejlodik, bokrosodik a kanadai atokhinar. Most kb. 50 tövem van a teknosnel!

es kalkulalj azzal, hogy biztosan napi szinten be kell majd segitened a gondozasba, legalabb addig, amig nem lesz rutinja a fiadnak benne.

Kerlek ird le, az akvariumon kivul milyen akvarisztikai eszkozeid vannak. Szuro fajtaja, talajpumpa, viztarolok, aljzatok, stb.

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.10.26. vas., 22:53

zsolti_a_béka írta:Mivel kicsi a helyem (ahogy írtam), egyedi méretű terráriumot készíttetek. A "mester" szerint fölösleges a csíkos iszapteknősnek a napozó rész, és a lámpa is, mivel - szerinte - ez a faj nem is szokott kimászni a partra, és pláne nem napozni... :shock: Ez igaz? Holnap hív telón, hogy egyeztessünk a felszerelésről. Szerintetek?
Gratulálok a mesternek, biztos jó üveges, de maradjon inkább a kaptafánál! ;) Ezek az aljzatlakók tényleg nem olyan napimádók (mint az ékszerek), de napoznak ők is, és néha mászkálnak is. Azt el kell fogadni, hogy a teknősök legnagyobb hányadának kell szárazulat, mellé általános fényforrás (világítás), melegítőlámpa (hő) és UVB fény. Fajtája válogatja, melyik milyen mértékben fogja a napozót használni, de fogja, és kell is az egészségéhez! Viszont a beragasztott üveglap napozót én másért nem pártolom, szerintem az esetedben elég fából csinálni, ami mozgatható, természetes hatású. Erről két topikban, itt és itt beszélgettünk már. Komolyabb tervezésnél ez lehet más épített, patakpartra hajazó paludáriumos megoldás is. A harmadik, készen kapható opció a ZooMed Turtle Dock.

Mennyi pontosan a helyed alapterülete?

Ezen a referenciaértékű oldalon elég érdekes dolgot írnak a szárazföldön tartózkodás gyakoriságától:
http://www.austinsturtlepage.com/Care/c ... ed_mud.htm
Ami alapján a hosszúkásabb, az 1/3-nyi szárazulattól egy rézsűn át egyenletesen, 30 centiig mélyülő vizet javasolnak, paludárium jelleggel. A 6 hónál fiatalabb kicsiknél a vízmélység kevesebb, a fulladásveszély elkerülése végett.

Kép

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.10.27. hétf., 11:25

Zsolti_a_béka: Baurit kérdezd meg itt a bauri tartásról! :)

jakabaron
Tojás

Hozzászólás Szerző: jakabaron » 2015.02.10. kedd, 11:23

Sziasztok!

Volt eddig egy ékszerteknősöm, aztán sajnos kinőtte az akváriumot, és elvittem az állatkertbe. Ott befogadták és betették a nagy tóba.
Senki se jelentkezett érte, ezért ez volt a legjobb megoldás.
Ezt csak azért írtam le, hogy van már teknős tartási tapasztalatom.

A történet:
Vettem egy pézsmateknőst, mert nagyon megtetszett. Nagyon édes.
Nagyon kicsi, talán mint egy kis kavics, akkora. Tesco-ba vettem egy állatkereskedésben, semmi jelét nem mutatta betegségnek. Sállal begöngyölt műanyag dobozban (tetején lyukas) vittük haza autóval.

A lakhely:
Egy 60x30-as akváriumban lakik, aminek van egy műfüves kimenője egy napozó részhez.
A vízmélység 15 cm kb. Tettem be egy dekor fakérget asszem műanyag, vagy kerámia. Tettem be élő növényt 2db-ot, amíg kicsi talán nem legeli le.
Nincs nagy igénye a napozásra, mint ékszerteknős kollégájának, de azért kapott tőlem egy UVB izzós lámpát, ami a növényzetnek is jót tesz.
Van ilyen teknős tápja, kis vörös golyók 2-t, 3-at kell neki adni, valamint szárított hal, abból kis darabkákat kap. Vannak nagyobb kavicsok, amire ki tud még menni, valamint az akvárium alja is fel van szórva apró sóderral, szintén a kereskedésből. Van egy szűrő berendezés ami nem nagyon kavarja meg a vizet, csak úgy hogy legyen valami apró mozgás.
Van egy 25 fokra beállított vízmelegítője.

A jelenség:
Lehet, hogy minden rendben van, de ez a faj még új nekem.
De azért leírom.
Azt vettem észre, hogy nem igazán akar enni. Úszni se nagyon, inkább csak a talajon kószál. Néha betéved a feljáró alá ahol nem kap levegőt, aztán gyorsan visszaúszik a fához, ahol fel tud kapaszkodni, és akkor sok levegőt vesz. Nagyon fél, minden rezzenésre behúzza magát. Ha adok neki enni nem eszi meg, pedig pont fölé rakom a kaját. Még nem láttam enni. Nem nagyon tud felúszni levegőért, inkább csak valami kapaszkodót keres. Általában elbújik a fa belsejébe, vagy a növényzet közé. Csak akkor jön fel ha levegőt akar venni, de akkor is nagyon óvatosan, megfontoltan és csak az orra hegyét dugja ki. Ha mozdulatlanul ülök előtte, akkor elkezd mászkálni.

Túl nagy a vízmélység egy ilyen parányi teknősnek? Kb akkora mint a hüvelykujjatok körme, nem nagyobb.

Otthonról töltök fel egy makróobjektívvel fotózott képet, hogy lássátok is :)

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2015.02.10. kedd, 13:39

Üdv a fórumon!

Gyors válaszok:

Egy 60x30-as akváriumban lakik, aminek van egy műfüves kimenője egy napozó részhez. A vízmélység 15 cm kb.
Tettem be egy dekor fakérget asszem műanyag, vagy kerámia.
Ez az alagút féleség?
Tettem be élő növényt 2db-ot, amíg kicsi talán nem legeli le.
Pontosan milyen növények ezek? A mérgezőséget érdemes elkerülni.
Nincs nagy igénye a napozásra, mint ékszerteknős kollégájának, de azért kapott tőlem egy UVB izzós lámpát, ami a növényzetnek is jót tesz.
Ez így van, kisebb a napozási igényük, de nekik is fontos az UVB sugárzás, még ha csak a víz felszínén levegőzve is éri őket. A növényeknek ez a fajta hullámhosszú fény nem elégséges, szóval a "jót tesz" kicsit túlzás. Érdemes lenne elolvasnod ezt a cikket a teknősök világításáról. Milyen izzót vettél?
Van ilyen teknős tápja, kis vörös golyók 2-t, 3-at kell neki adni, valamint szárított hal, abból kis darabkákat kap.
Ezt a tápot kérlek most dobd ki.

Amit a természetben fogyasztanak:
46% rovarok, 24% puhatestűek, 5% rákfélék, 3.4% döghús & 20.4% vízinövények (Mahmoud 1968)

Amit fogságban tudsz adni neki:
Hónapos és növendék állatok táplálása:
Az élete első 3 hónapjában kínálj neki: szúnyoglárvákat, apró gilisztákat, szitakötő lárvát, édesvízi garnélákat, légynyüveket, éjjeli lepkéket/molyféléket, pici szöcskéket, legyeket, és fagyasztott élelemből: szúnyoglárvát, daphnia-t, garnélát felváltva! Sok fehérjére lesz szüksége.

Pár hónap után már adhatsz neki a fentiek mellett egész édesvízi apróhalat fejestül (ami méretben még befér a szájába, vagy ketté tudja harapni, de felvághatod icipici kockákra is neki), tisztított édesvízi kagylót,, apró tücsköt összeroppantva, erdei csótányt, selyemhernyót (ezt csak nagyon ritkán). Innentől az alap fehérjeforrásnak a halaknak kell lenniük. Praktikus a kezdetektől vízinövényeket is elérhetővé tenni számukra, mely kiegészítő táplálékuk lesz, bár kevésbé, mint az ékszertekiknél. Egyszerű beszoktató a békalencse, a kagylótutaj és a csavarthínár (Vallisneria).

Rendszeresség: fiatal példányoknál 1-2 naponta, kifejlett egyedeknél 3-4 naponta, de legritkábban hetente. Ellentétben közvélekedéssel, én inkább a szabálytalan etetési stratégiát preferálom, mivel ez hasonlít leginkább a természetben megszokotthoz. Tehát nincs különösebb előnye az állataink egészsége, vagy közérzete szempontjából annak, ha például következetesen ugyanabban a napszakban kapnak enni, és megpróbáljuk "rendszerességre" nevelni őket. Nem kisiskolásokról van szó! A teknősök a vadonban akkor esznek, amikor élelmet találnak, és azt, ami éppen szembe jön velük (mindenevők, opportunista ragadozók). Jellemzően napkeltekor és délután táplálkoznak, de napnyugta után is, amikor könnyebb lesből elkapni az egyébként fürge halakat.
Vannak nagyobb kavicsok, amire ki tud még menni, valamint az akvárium alja is fel van szórva apró sóderral, szintén a kereskedésből

Aljzat: sóder helyett folyamihomok.
Van egy szűrő berendezés ami nem nagyon kavarja meg a vizet, csak úgy hogy legyen valami apró mozgás.
Szűrés: itt van részletes leírás.
Van egy 25 fokra beállított vízmelegítője.
26-27 fok között legyen, majd 1 éves korától 24-25 fok között a vízhő.
A napozó 32-35 fokos kell legyen, és az akváriumon belüli levegőhőmérséklet sem süllyedhet 24 fok alá. Huzat ne érje, télen fedd le 2/3-ad arányban egy üveglappal. Az UVB lámpa üzemideje alatt ne legyen üveglap a lámpa és a napozóhely között.

Kiváló gondozási útmutató:
http://www.austinsturtlepage.com/Care/c ... inkpot.htm
Azt vettem észre, hogy nem igazán akar enni.
Nem megfelelő táplálékot kínáltál neki. Tégy egy próbát a fentiekkel, és adj neki időt. Etetéskor hagyd magára, ne stresszeld feleslgesen.
Úszni se nagyon, inkább csak a talajon kószál. Néha betéved a feljáró alá ahol nem kap levegőt, aztán gyorsan visszaúszik a fához, ahol fel tud kapaszkodni, és akkor sok levegőt vesz.
Túl nagy a vízmélység egy ilyen parányi teknősnek? Kb akkora mint a hüvelykujjatok körme, nem nagyobb.
Talajlakó állat lévén csak szükség esetén úszik, akkor is ügyetlenül. Legyen sok kapaszkodó a vízben (vízinövények, kisebb uszadékfa). A vízmagasságtól ne félj, nem vészes. Fél éves korától nyugodtan emeld meg olyan magasra, amennyi még biztonsággal belefér az akváriumba, és az állat nem tud kimászni felül. A beragasztott napozót, ha van rá mód, távolítsd el. Helyette van egy sor más megoldás is.
Nagyon fél, minden rezzenésre behúzza magát. Ha adok neki enni nem eszi meg, pedig pont fölé rakom a kaját. Még nem láttam enni. Nem nagyon tud felúszni levegőért, inkább csak valami kapaszkodót keres. Általában elbújik a fa belsejébe, vagy a növényzet közé. Csak akkor jön fel ha levegőt akar venni, de akkor is nagyon óvatosan, megfontoltan és csak az orra hegyét dugja ki. Ha mozdulatlanul ülök előtte, akkor elkezd mászkálni.
A fajtája jellemzője. Hagyj időt neki, ne magasodj fölé, ha magijed, inkább távolodj el egy kicsit. Majd szép lassan be fog ez állni egy normális állapotra.

jakabaron
Tojás

Hozzászólás Szerző: jakabaron » 2015.02.10. kedd, 13:53

Köszi szépen az infókat:
Válaszoltam a kérdéseidre:
Ez az alagút féleség?
Van alagút része igen. Belül lehet mászkálni, meg oldalra is ki lehet jönni.
Pontosan milyen növények ezek? A mérgezőséget érdemes elkerülni.
Pontosan nem tudom. Az eladó ajánlotta ilyen kisebb vizekbe. Lefotózom, hátha valaki be tudja azonosítani.
Milyen izzót vettél?
Ezt is megnézem pontosan de zöld dobozos, csavart izzó, rajta piros pecsétben hogy UVB

Ezt a tápot kérlek most dobd ki.
Ez valami 1700 Ft volt. Ezt ajánlotta egy szintén teknős tulaj ismerősöm, meg a boltban is. Akkor ez kuka?

Aljzat: sóder helyett folyamihomok.

Apró kavicsok, akkor ezt cseréljem folyami homokra?

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2015.02.10. kedd, 14:01

Izzó: gondolom Exo-Terra kompakt 5.0. Hm? Használd el (6 hónapig van hatása), utána lehetőleg cseréld le valami jobbra, lásd a cikket.
Száraztáp: ha valami Zoomed táp (az ára alapján nem az), azt még nassolásnak el lehet használni, a többi nem ér semmit.
Aljzat: igen.

jakabaron
Tojás

Hozzászólás Szerző: jakabaron » 2015.02.10. kedd, 16:30

Köszönöm szépen a kimerítő válaszokat. Utána nézek ezeknek és jelentkezek.
mardigras írta:Izzó: gondolom Exo-Terra kompakt 5.0. Hm? Használd el (6 hónapig van hatása), utána lehetőleg cseréld le valami jobbra, lásd a cikket.
Száraztáp: ha valami Zoomed táp (az ára alapján nem az), azt még nassolásnak el lehet használni, a többi nem ér semmit.
Aljzat: igen.

jakabaron
Tojás

Hozzászólás Szerző: jakabaron » 2015.02.10. kedd, 18:53

Csatoltam pár képet. :)
Csatolmányok
IMG_9743 (Small).JPG
IMG_9744 (Small).JPG
IMG_9750 (Small).JPG

jakabaron
Tojás

Hozzászólás Szerző: jakabaron » 2015.02.10. kedd, 18:54

És még, mert csak 3-at engedett.

Izzó: Reptile UVB 100 - 13W
Lámpatest: Reptizoo Reflecting Dome Lamp Wire Basket
Csatolmányok
IMG_9751 (Small).JPG
IMG_9748 (Small).JPG

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2015.02.10. kedd, 19:18

Nagyon cuki! :D

Arra figyelj oda, nehogy abba a kerámia alagútba (farönk) beszorulhasson. Ha ez kicsit is kétséges, ne hagyd benn. A kőrakás se tudjon ráborulni. Ilyen kicsiként még jelentős a fulladás veszélye, oda kell figyelni.

Szóval én megszabadulnék ettől a böszme napozóplatformtól, csak a helyet fogja, és a vízmagasság sem emelhető meg miatta... Sajnos pár terráriumkészítő ráállt az ilyen vackok gyártására, és nem is tudják, mekkora hülyeség egy 60 literes akváriumba 15 centi magasan egy 40%-ot befedő platformot beépíteni.

A növényeket sajnos nem tudom beazonosítani, de elég szépek.
Az ExoTerra Reptile UVB 100 kicsit gyenge egy teknősnek, pláne a 13W-os kivitelben. A 150-es jelölésű jobb lenne, és 26W-osban. Ha már nem cserélhető, akkor ahogy mondtam, használd ezt el (6 hónap), utána inkább a fénycső! Mégvalami: kellene egy melegítőlámpa is a napozó fölé, illetve ez az UV lámpa meg átmenetileg átmehetne a rámpa fölé, 15-20 cm magasan az oda kiülő állat feje búbjától számítva. Azt az üveglapot szedd le onnan, úgysem tud kimászni :D A víz feletti részt takard le, ha este nagyon leesne szoba hőmérséklete.

Ilony
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Hozzászólás Szerző: Ilony » 2015.02.10. kedd, 20:34

Sziasztok!

Én sem tudok többet a fajról,mint újdonsült gazdája ezért csak érdeklődök.
Egy 2-3 cm-es jószágnak nem sok a 15 cm-es víz mélység?
Én úgy tudtam,hogy a carapax 2-3x-a elég aztán ha már látom minden rendben,erős,eszik növekszik akkor lehet növelni.
Bocsi ha megint rosszat mondtam. :oops:

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2015.02.10. kedd, 20:44

Jó kérdés. Ha tényleg csak pár hónapja kelt ki, akkor nem árthat az alacsonyabb víz. Azt kellene megfigyelni, mennyire esik nehezére felúszni a felszínre... Sok-sok kapaszkodó, én azt mondom.

Ilony
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Hozzászólás Szerző: Ilony » 2015.02.10. kedd, 20:57

Nagyon szeretem pici teknősöknél a scindapsus-t használni.
Természetes hatása van búvó és kapaszkodó is egyben előbb utóbb meg takarmány lesz belőle. :P

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2015.02.10. kedd, 21:37

Ilony írta:Nagyon szeretem pici teknősöknél a scindapsus-t használni.
Természetes hatása van búvó és kapaszkodó is egyben előbb utóbb meg takarmány lesz belőle. :P
Érdemes előbb rákeresni. Ez a növény például nem is vízi, és nem is ehető, sőt: oxalátokat tartalmaz.

Taro Vine (Scindapsus aureus)
Toxicity Symptoms – Oral irritation, intense burning and irritation of the mouth, lips, tongue, excessive drooling, vomiting, difficulty in swallowing.
Toxicity Level – High
Poisonous Part – All Parts
Type of Plant – House Plant, Ivy

http://www.tortoisetrust.org/articles/houseplants.htm
http://www.flowershopnetwork.com/blog/f ... ty-list/#s

---

Ami szuper búvóhely lehet kis tekiknek és ehetők is:
Ceratophyllum demersum
Ceratopteris thalictroides
Egeria densa
Elodea canadensis
Vallisneria spiralis

Ilony
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Hozzászólás Szerző: Ilony » 2015.02.10. kedd, 22:38

Több,mint 10 éve találtam valami francia honlapon mikor keleti unkákat kezdtem tartani aztán bevált náluk és a teknősöknél. is Minden lakásban megtalálható 3-4 évig is el van vízben szebb,mint szabadon.
Az akvarisztikában az a vízi amit bele tesznek!
Ma pl. syngonium-t láttam kicserepelve 1200-t a neonhalak között ami szemben a virágboltban 400 ft. A hálóslevél félék,pletykák is mai napig felbukkanak a kereskedésekben.
Oxalátok meg gondolom nem halálosak kis mennyiségeben sem nekünk sem a jószágoknak különben popeye-t már betiltották volna a spenótjával együtt.

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2015.02.10. kedd, 22:50

Azé' ez nem támasztja alá azt, hogy ez mégis egy jó dolog :) (A spenótevés emberekre gyakorolt hatása nem irányadó egy hüllőre nézve, stb.)
Szóval inkább annak vagyok a híve, hogy legalább minimálisan próbáljuk reprodukálni a természetes környezetüket. Nem olyan nehéz a biotóp felé húzni inkább. :wink:

Ilony
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Hozzászólás Szerző: Ilony » 2015.02.10. kedd, 23:05

Nem vitázok igazad van.Egy kezdő teknősösnek tényleg nyomban biotóp akváriummal kell kezdenie nehogy örüljön,hogy esetleg valami növény is megmarad a teknőse mellett az alig pár centis vízben.
Sokkal egyszerűbb,mint levágni egy darabot az amúgy túlnőtt szobai futókából a konyhában.
Nekem bevált,de akkor másnak nem ajánlom ;-)

jakabaron
Tojás

Hozzászólás Szerző: jakabaron » 2015.02.19. csüt., 9:03

Szépen fejlődik a kis teknőske.
Már van étvágya és nem ijed meg tőlem.
Néha a szűrő áramlata elsodorja, de már tud úszni meg koordinálni magát.
A változatos étrend jót tett neki. Ha éhes akkor mindig egy helyre megy és nézelődik kifelé az üveg mögül és várja a falatokat. Ha bedobom neki az ínycsiklandó szúnyoglárvát vagy az ízletes hal fejet, egyből ráveti magát.
A "napszimulátor" nem igazán érdekli. Az orránál több testrésze még nem volt kint soha.

Köszi a tippeket ha tudok rakok fel képet is.

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2015.02.19. csüt., 20:12

Jó hírek! Várjuk a képeket :)

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2015.02.20. pén., 11:23

Miért csak halfejet adsz neki?

Zorka
Tojás

Hozzászólás Szerző: Zorka » 2015.06.14. vas., 18:45

Sziasztok!
Pézsmateknőst szeretnék tartani, de eddig nem sikerült alfajt választanom. Segítsetek nekem ebben!
Párban szeretném őket, ezenkívül olyan pézsma- vagy iszapteknőst szeretnék választani, ami kisebb méretű (hogy minél nagyobb helyet tudjak biztosítani), illetve békésebb természetű. Olvastam itt, hogy a hím általában agresszív, de én mindenképp egy párt szeretnék.
Az interneten sajnos nem sok infót találtam, talán rossz helyen kerestem....

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2015.06.14. vas., 20:28

Szia!

Nem te kerdezted, hogy tarajos es sargafulut lehet-e egyutt tartani? A pezsmakat kulon tenned, ugye?

Ha iszap/pezsmaban gondolkozol, akkor fajtol fuggetlenul kb hasonlo meretu hely kell nekik, ami igy sem kicsi, de vizmennyisegben tenyleg kevesebb lesz egy ekszertekinek szukseges akvariumtol.

Szoval felnott parosnak is kb egy 120x50x50-es hely idealis. Ha el tudod engedni, hogy parban legyenek, akkor lehet kisebb. Mivel nem paros lenyek, nem is feltetlenul szukseges ez a felallas.

Az aggresszio altalanos dolog, foleg ezeknel a fajoknal. Ugy kell berendezkedni, hogy szukseg szerint azonnal szetvalaszthatok legyenek. Regen volt feherszaju iszapteknos parom, egy kb 70cm hosszu medenceben, es a him folyamatosan terrorizalta a nostenyt :( Nem sikerult egyutt tartanom oket.

Zorka
Tojás

Hozzászólás Szerző: Zorka » 2015.06.14. vas., 21:11

Köszi a választ. Igen, természetesen külön lesznek. Már elkezdtem tervezni a helyüket.
De valami konkrétabb választ is szeretnék kapni. Sokat gondolkodom, de mégse tudok fajt választani. Vannak lényeges különbségek? Vagyis...igazán lényegesek?
Nagyon szeretném már, de így sose lesz meg.(

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2015.06.14. vas., 22:16

A Kinosternon subrubrum nagy kedvencem, nézd meg a leírását az Austin's Turtle Page-en. Talán ők a legkisebbek. De ott van még a versenyben a Sternotherus minor és a Kinosternon baurii is.

Vannak eltérések a takarmányozásban, de minimálisak. Mindegyik állati eledelt preferál, de állítólag a minor és a odoratus részben növényi táplálékot is elfogad. Némelyik több szárazföldet szeret, és szívesebben napozik, mint a többiek. Általában előnyös a szárazföldtől enyhe átmenettel eljutni a mélyebb vízig, ezért is jó a hosszúkás akvárium. Ilyesmi variációk lehetnek, olvasd el a linkelt cikkeket. A többiek kommentjeit is érdemes lenne megvárnod, akad itt pár tapasztaltabb iszaptekis!

zsolti2810
Tojás

Hozzászólás Szerző: zsolti2810 » 2015.06.24. szer., 21:20

Sziasztok!
Két közönséges pézsmateknős beszerzésére készülök, már kinéztem nekik a teljes szettet akváriumban, szűrésben, vízfűtésben, berendezésben...
Viszont a világítás továbbra is kérdőjel számomra. Átolvastam a fórum azon részét. Arra lennék kíváncsi-látva itt a különböző álláspontokat-, hogy van-e szükség a 3 közül valamelyikre (UVB,fűtő,nappali fény), ha van akkor melyik az elsődleges priorítású?

Válaszokat előre is köszi

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2015.06.24. szer., 22:23

BUTTON_POST_REPLY