táplálkozással kapcsolatos problémák

A szárazföldi teknősök betegségeinek fóruma
(Ne feledd, a fórumozás tapasztalatcserét szolgál. Sürgős esetben haladéktalanul hüllőszakértő állatorvoshoz kell fordulnod!)
Cunder77
Tojás

Hányt a teknősöm!

Hozzászólás Szerző: Cunder77 » 2011.11.16. szer., 20:12

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy mitől lehet, hogy hány a teki! Többször elfordult már, hogy visszaöklendezte a kaját, ma viszont szegény úgy szenvedett, fújtatott, majd visszajött a kaja! Egy terráriumban van a nappalinkba, ahol 27 fok van, de van neki melegítő köve és lámpája is amelyik naponta 3-szor 1-1,5 órát melegíti. Tehát szerintem nincs hideg és már tavaly is így volt, hogy nem aludt télen, mivel nálunk jó idő van!

Előre is köszönöm a válaszokat!

chubba
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

Re: Hányt a teknősöm!

Hozzászólás Szerző: chubba » 2011.11.17. csüt., 0:00

Cunder77 írta:Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy mitől lehet, hogy hány a teki! Többször elfordult már, hogy visszaöklendezte a kaját, ma viszont szegény úgy szenvedett, fújtatott, majd visszajött a kaja! Egy terráriumban van a nappalinkba, ahol 27 fok van, de van neki melegítő köve és lámpája is amelyik naponta 3-szor 1-1,5 órát melegíti. Tehát szerintem nincs hideg és már tavaly is így volt, hogy nem aludt télen, mivel nálunk jó idő van!

Előre is köszönöm a válaszokat!
Szia! Egyrészt mit adsz neki enni, ezt fontos lenne tudni? Másrészt simán előfordulhat, hogy visszaöklendezik vmit ami neki nem jó. Nálam is csináltak ilyet az egyiptomi teknősöm, amikor az idiótája a hibiszkusz teljes virágját porzóval együtt bezabálta. Akkor kihányta és azóta a porzót nem eszi, csak a szirmokat.
Ha a nappalitokban 27 fok van, akkor az brutál meleg. Ebben a nyári hőségben az állatod a büdös életben nem fog telelni, mivel igen csak távol van a teleléshez szükséges 4-6 foktól. Ha arra melegítőkővel plusz lámpával ráfűtesz, lehet ott 45 fok is bizonyos helyeken. A követ vedd ki és a melegítőlámpa (ezt hadd kérdezzem meg, hogy milyen, hány wattos stb) mehet egy pontban egész nap. Ott lesz egy melegebb pont, ha a teknős akar, akkor melegszik alatta, ha nem, akkor elmegy egy hűvösebb sarokba. Meg azt is jó lenne tudni - bár semmi köze a kaja visszaöklendezéséhez - hogy mekkora az állat és mekkora a terrárium?
De amit Anu írt, az is igaz, hogy az állat általános egészségi állapota milyen?

zsobene
Tojás

Hozzászólás Szerző: zsobene » 2012.09.08. szomb., 15:02

Sziasztok

Tekim 2 napja tätog folyamatosan es nem tudom, h mi a baja. Tegnap 4szer is kakilt a drägam, ma meg enni sem eszik es kakilni sem kakil, langyos vizben szokott .... Tegnap adtam neki egy kis szölöt, de a hejjat, meg a magot kiszedtem.
Van valami ötletetek, mert en kezdek kicsit bepanikolni es a sirogörcs kerülget...
Elöre is köszönöm a segitseget
(1eves görögteki lanyrol van szo)

Anu
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Hozzászólás Szerző: Anu » 2012.09.08. szomb., 15:25

zsobene írta:Sziasztok

Tekim 2 napja tätog folyamatosan es nem tudom, h mi a baja. Tegnap 4szer is kakilt a drägam, ma meg enni sem eszik es kakilni sem kakil, langyos vizben szokott .... Tegnap adtam neki egy kis szölöt, de a hejjat, meg a magot kiszedtem.
Van valami ötletetek, mert en kezdek kicsit bepanikolni es a sirogörcs kerülget...
Elöre is köszönöm a segitseget
(1eves görögteki lanyrol van szo)
Szia! Pontosan mit takar az,hogy folyamatosan tátog? Úgyértem milyen időközönként,vagy szószerint egyfolytában? Mai napot leszámítva (amiatt ne aggódj) rendesen táplálkozik? Azt nézd meg,nem-e folyik az orra,szemei tiszták-e,tedd a füledhez és hallgasd a légzését,nem-e zajos nem-e szörcsög. Esetleg amikor tátog,próbáld megnézni óvatosan ( úgyértem messziről,nem kell elkezdeni "turkálni" ) nem-e akadt valami nyelőcsövén,bár kétlem mert elég ritka náluk ilyesmi.

zsobene
Tojás

Hozzászólás Szerző: zsobene » 2012.09.09. vas., 7:51

Szia :)

Igazabol mar jol van, csak kakilnia kellett es nem jött ki...
Igen, eszik a drägäm rendesen, szereti is a hasät :), tätogas az olyan volt, h behuzta a nyakät utänna kinyujtotta es ugy tatogott.
De azert megneztem ugy, ahogy javasoltad es minden rendben. Lehet, hogy nagyon cukros volt a szölö (most evett eleteben 1.) es az volt a baj.
Holnap azert majd elviszem allatorvoshoz, meg par napig kis dieta lesz...

Köszönöm szepen a segitseget :)

Anu
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Hozzászólás Szerző: Anu » 2012.09.09. vas., 9:50

zsobene írta:Szia :)

Igazabol mar jol van, csak kakilnia kellett es nem jött ki...
Igen, eszik a drägäm rendesen, szereti is a hasät :), tätogas az olyan volt, h behuzta a nyakät utänna kinyujtotta es ugy tatogott.
De azert megneztem ugy, ahogy javasoltad es minden rendben. Lehet, hogy nagyon cukros volt a szölö (most evett eleteben 1.) es az volt a baj.
Holnap azert majd elviszem allatorvoshoz, meg par napig kis dieta lesz...

Köszönöm szepen a segitseget :)
Nem volt neki semmi baja. Amiket kérdeztem (szeme,orra,légzése) azért kérdeztem,nehogy megfázás vagy tüdőgyulladás legyen,és amiatt tátogjon folyamatosan. Az hogy 1-2 napig nem eszik (vagy akár tovább,ha olyanok a körülmények) vagy nincsen széklete,egyáltalán nem probléma.

Orvoshoz vidd ha akarod,nem akarlak lebeszélni,meg évente nem árthat,ha nem nagyon ért hozzá az ember (de csak akkor érdemes,ha hozzá értőhöz viszitek,különben több kárt okoz mint hasznot...) Diétát nem tudom hogy érted,de kapja nyugodtan lágyszárúakat,nem kell diéta.

Olyan vagy mint én voltam eleinte,kicsit túl aggódod,de nem rosszból,én is ilyen voltam,és jobb félni mint megijedni.

zsobene
Tojás

Hozzászólás Szerző: zsobene » 2012.09.11. kedd, 21:54

Igazából azért ijedtem, mert ment a hasa.
Féltem, h nehogy valami komoly baja legyen. Igen, tudom, kicsit aggódó típus vagyok, de majd lenyugszom :) Idővel :)

Köszönöm szépen a segítséget :)
Szerencsére ma már semmi baja az én kis Kamillámnak :))))

Siad
Tojás

Hozzászólás Szerző: Siad » 2012.10.04. csüt., 13:12

Hali. kb. 1 hete találtam egy nagy görögteki lányt, kb 15,5 cm a páncélja. Tök egészséges, ha kiengedem a házba akkor boldogan mászkál, még a fali csempén a tükörképét is megtámadja:) de viszont semmit sem hajlandó enni. Próbáltam betenni langyos-kamillás vízbe fürdetni, de nagyon ki akart jönni, és nem is ivott, igaz, nem sokáig volt bent. Megfázva tuti nincs, normális a légzése, tiszta a szeme, mászkál stb. Adtam neeki pitypangot, fehér és vörös herét, papsajtot, kaszanyűg bükkönyt(asszem ez az a kék virágú növény), almát, szőlőt, stb, de max megszagolja és utána elmegy. Mit csináljak vele hogy végre hajlandó legyen enni és inni? próbáljam benthagyni a langyos vízben 15 percig? előre is köszi.

Anu
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Hozzászólás Szerző: Anu » 2012.10.04. csüt., 17:49

Siad írta:Hali. kb. 1 hete találtam egy nagy görögteki lányt, kb 15,5 cm a páncélja. Tök egészséges, ha kiengedem a házba akkor boldogan mászkál, még a fali csempén a tükörképét is megtámadja:) de viszont semmit sem hajlandó enni. Próbáltam betenni langyos-kamillás vízbe fürdetni, de nagyon ki akart jönni, és nem is ivott, igaz, nem sokáig volt bent. Megfázva tuti nincs, normális a légzése, tiszta a szeme, mászkál stb. Adtam neeki pitypangot, fehér és vörös herét, papsajtot, kaszanyűg bükkönyt(asszem ez az a kék virágú növény), almát, szőlőt, stb, de max megszagolja és utána elmegy. Mit csináljak vele hogy végre hajlandó legyen enni és inni? próbáljam benthagyni a langyos vízben 15 percig? előre is köszi.
Így van ahogy mondtad,hagyd benn 15-20 percig vízben,langyos vízben naponta egész nyugodtan,helyét párásítsd gyakran és meleg helyen legyen. Spot izzót használj,nem pedig szórt fényűt! Azokkal etesd amiket írtál,teljesen jól csináltad. Hamarosan nem kezd táplálkozni,elvinném állat orvoshoz. És persze Ő egyúttal,megnézheti be van-e chipelve,és ha igen,nagyon boldog lesz az akitől elszökött,amikor haza juttatod! Helyében örülnék... ;)

Siad
Tojás

Hozzászólás Szerző: Siad » 2012.10.04. csüt., 19:27

Ok, köszi a segítséget :) Ma már kapott fürdőt, de egyenlőre semmi:(

Bandita41
Tojás

Hozzászólás Szerző: Bandita41 » 2013.03.18. hétf., 19:11

Sziasztok!

Kb. két hete vásároltam kettő szegélyes teknőst. A teknősök 2012. október hónapban születtek. Az egyik "Hami" nagyon aktív jön-megy eszik szépen fejlődik, a másik "Mozart" sajnos első naptól kezdve olyan zárkózottnak tűnik. Nagyon keveset mozog, az elmúlt 3 napban nem evett semmit, én legalábbis nem láttam, és olyan bágyadtnak tűnik. Amikor vízbe teszem őket (külön-külön) Hami iszik, űrit, látom rajta hogy jól van, Mozartot viszont nem látom hogy inna, és nem is űrit. A fejét is alig emeli ki a vízből, attól tartok megfullad egyszer. Ma miután kiszedtem őket a vízből kakáltak egyet. Csak azt nem tudom, hogy Mozart hogy tud kakálni mikor nem eszik semmit. Folyamatosan van előttük zöld (általában tyúkhúr), amit minden másnap megszórok egy kis SERA reptimineral vitaminnal, és kapnak gyümölcsöt is néha. Aggódom Mozart miatt, szerintetek vigyem el orvoshoz?
Mik azok a tünetek, amikor már feltétlenül orvoshoz kell vinni?
Köszi előre is a választ!

Imo
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

Hozzászólás Szerző: Imo » 2013.03.18. hétf., 20:34

Bandita41 írta:Sziasztok!

Kb. két hete vásároltam kettő szegélyes teknőst. A teknősök 2012. október hónapban születtek. Az egyik "Hami" nagyon aktív jön-megy eszik szépen fejlődik, a másik "Mozart" sajnos első naptól kezdve olyan zárkózottnak tűnik. Nagyon keveset mozog, az elmúlt 3 napban nem evett semmit, én legalábbis nem láttam, és olyan bágyadtnak tűnik. Amikor vízbe teszem őket (külön-külön) Hami iszik, űrit, látom rajta hogy jól van, Mozartot viszont nem látom hogy inna, és nem is űrit. A fejét is alig emeli ki a vízből, attól tartok megfullad egyszer. Ma miután kiszedtem őket a vízből kakáltak egyet. Csak azt nem tudom, hogy Mozart hogy tud kakálni mikor nem eszik semmit. Folyamatosan van előttük zöld (általában tyúkhúr), amit minden másnap megszórok egy kis SERA reptimineral vitaminnal, és kapnak gyümölcsöt is néha. Aggódom Mozart miatt, szerintetek vigyem el orvoshoz?
Mik azok a tünetek, amikor már feltétlenül orvoshoz kell vinni?
Köszi előre is a választ!
próbáld a gyermekláncfüvet, már lándzsás útifüvet is találsz, sőt fehérherét is (az én teknőseim utálják a tyúkhúrt)
ja és egy jó tanács, FELEJTSD EL A GYÜMÖLCSÖT :)

pereka24
Tojás

Hozzászólás Szerző: pereka24 » 2013.12.03. kedd, 15:34

Sziasztok!

Légyszíves segítsen valaki!
A mór teknősöm most 3 éves, ekkor úgy tudom még nem kell teleltetni, de szobai terrárium, miatt erre nincs is lehetőségem a jövőben se.
A teknősöm októberben, miután elköltöztünk, kezdett furán viselkedni: nem evett (kézből se) föl alá rohangált a terráriumban. Azt gondoltam fázhat, mivel a lakásban kb 19°C volt ugyan neki világítottam egy spot lámpával így a terráriumban 25°C feletti biztosan volt a hőmérséklet. Azóta vettem egy melegítő lámpát és most folyamatosan nézem a hőmérsékletet is 30°C felett van. A lámpa átszerelés után visszajött az étvágya abbahagyta a rohangálást, mindig a fény alatt sütkérezett.
De körülbelül 2 hete állandóan a házában van és alszik én igyekszem minden nap kivenni és etetni de nem igazán akar enni. Mivel nem vagyok otthon ezért azt nem tudom napközben alszik-e, de az ételből nem sokat eszik azt látom és estére mindig alszik.:(

Segítsetek ha van ötletetek!beteg lehet?fázik?vagy csak a tél miatt?

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2013.12.03. kedd, 15:44

pereka24 írta:Sziasztok!

Légyszíves segítsen valaki!
A mór teknősöm most 3 éves, ekkor úgy tudom még nem kell teleltetni, de szobai terrárium, miatt erre nincs is lehetőségem a jövőben se.
A teknősöm októberben, miután elköltöztünk, kezdett furán viselkedni: nem evett (kézből se) föl alá rohangált a terráriumban. Azt gondoltam fázhat, mivel a lakásban kb 19°C volt ugyan neki világítottam egy spot lámpával így a terráriumban 25°C feletti biztosan volt a hőmérséklet. Azóta vettem egy melegítő lámpát és most folyamatosan nézem a hőmérsékletet is 30°C felett van. A lámpa átszerelés után visszajött az étvágya abbahagyta a rohangálást, mindig a fény alatt sütkérezett.
De körülbelül 2 hete állandóan a házában van és alszik én igyekszem minden nap kivenni és etetni de nem igazán akar enni. Mivel nem vagyok otthon ezért azt nem tudom napközben alszik-e, de az ételből nem sokat eszik azt látom és estére mindig alszik.:(

Segítsetek ha van ötletetek!beteg lehet?fázik?vagy csak a tél miatt?
Ebben az évszakban természetes, decemberben a legpasszívabbak a nem telelő teknősök. A jövőben egy önálló hűtő segítségével tudod átteleltetni, ha természetes helyen nincs rá lehetőség.

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2013.12.03. kedd, 16:30

Szia Pereka!

Egyet értek az előttem szólóval! Terráriumi körülmények között abnormálisan gyorsan nőnek a hüllők, semmi baja nem lesz ha passzívabb.
Annyival egészíteném ki, hogy amiket megadtál hőmérsékletek elég alacsonyak. Napozó lámpa alatt olyan 35fok az ideális. De mórnál ennél lehet magasabb.
Mikor költöztetek, nem fázhatott meg, ha füledhez tartod, nem sípol, orra nem nedves, esetleg buborék? Mennyire apátiás?
Pár mondatban foglald légy szíves össze eddig, hogy tartottad a teknőt.
Van egy európai szárazföldi teknős topik, oda írj.

Tomi

Folytatás ahogy ajánlottad: http://teknosforum.com/forum/viewtopic.php?t=15 Bele okoskodtam énis. Anu

sylsylsyl
Tojás

göröh teknős tátog

Hozzászólás Szerző: sylsylsyl » 2014.04.12. szomb., 11:58

sziasztok

görög teknősöm 1-2 napja tátog és közben furcsa hangot ad. Légzés közben nem sípol, orra nem folyik. Azért mozog és valamennyit eszik is.
Mi a teendő?
Olvastam a lenti üzeneteket, hogy nem tudott kakilni egy másik teknős és azért tátogott. Most langyos vízben van, és össze vissza mászkál benne.

Köszönöm a segítséget
üdv
Linda

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2014.04.28. hétf., 20:12

Szia!

Sok mindentől tátoghat. Lehet hogy vedlésből bőrdarab zárja el az orrát.
Lehet, hogy emészt akkor ilyen pumpáló mozdulatokat csinál.
Vagy nagyon melege van. Írd le, hogyan tartod.

Tomi

demyke
Tojás

Hozzászólás Szerző: demyke » 2014.09.28. vas., 18:59

Helló!

Nemrég kaptam egy görög teknőst (4 éves) és nem akar enni se inni. Járkál is meg van benne élet, de nem fogy a kaja amit adok neki pedig adtam neki gyermekláncfűt, lóherével is kínáltam, uborka belsejét is adtam neki de nem kellett neki. És mindig a falat kaparaja mintha ki akarna menni, aztán egy idő mulva megunja és behúzza a fejét és nem moccan, nappal pedig néha amikor meg se mozdul olyan lüktetően jár a feje előre hátra ez jó?

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2014.09.28. vas., 19:33

Szia!

Az jó ha gyomokat adsz neki. Kicsit írj róla milyen hőmérsèkleteken tartod a teknősök? Párásítás? Terrárium mérete?
Ekkora teknősök amíg nem eszik, lehetne fürdeni 2-3 naponta, pár cm magass vìzben. Úgy hogy kényelmesen tudjon benne járkálni, levegőt venni.
Víz langyos legyen, hagyd benne 10-15 perc.

De lehet hogy csak az új hely miatt nem eszik.

Az tudod hogy engedélyköteles, kellett hogy kapják hozzá papírokat.
Tulajdonos váltást mindkét félnek be kell jelenteni.

Tomi

demyke
Tojás

Hozzászólás Szerző: demyke » 2014.09.28. vas., 19:53

Egyenlőre nincs neki terrárium, dobozban van. Szerintem a méretéhez képest elég nagy helyen van (kb 45x25cm). 23 fok körüli a hőmérséklet, van neki arnyékos elbújhely is és lámpa alatt is van.

Viszont őt egy ismerőstől vettem és nem kaptam hozzá semmiféle papírokat. Ez nagy gond?

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2014.09.28. vas., 22:18

Szia!

Tanulmányozd ezt a oldalt: http://exopet.hu/allatgyogyaszati/centr ... ok-tartasa

Pár napja beszélgettünk az engedélyekről(olvass kicsit vissza): http://teknosforum.com/forum/viewtopic.php?t=225

Dióhéjban: Egy kifejezetten nagy terráriumra lesz szükséged: ahol az egyik részen kb. 35fok van a melegítőlámpa alatt, a másik részen meg nagyából szobahő 21-23. Így el tudja dönteni az állat, hogy melyik részén tartózkodik, hüllő lévén így szabályozza testhőjét.
Párásítani is napi szinten kell, ezt papírdoboz nem fogja bírni.
Fokozottan védett állatról van szó, tartásukhoz engedély szükséges.

Tomi

cska
Tojás

Hozzászólás Szerző: cska » 2016.12.29. csüt., 16:19

sziasztok, van egy 3 éves görögteknősöm (nőstény), aki az elmúlt fél évben egy másik idősebb hím teknőssel lakott egy terráriumba, a múlthéten vettem észre, hogy nem eszik semmit se és nagyon keveset mozog, van hogy egész nap szinte semmit, ezért különválasztottam őket, hátha ez segít, de sajnos nem változott, mi lehet a probléma?
Cska

BUTTON_POST_REPLY