traumás esetek - baleset vagy verekedés sérülései

A vízi teknősök betegségeinek fóruma
(Ne feledd, a fórumozás tapasztalatcserét szolgál. Sürgős esetben haladéktalanul hüllőszakértő állatorvoshoz kell fordulnod!)

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2013.11.25. hétf., 17:58

Sajnálom a dolgot... a teknősök párban tartása mindig egy időzített bomba. Ha akkora méretbeli különbség van közötük, hogy a nagyobbik be tudja kapni a kisebbik fejét, akkor én soha többet nem tenném össze őket. Kérlek ellenőrizd le, hogy van-e komolyabb sérülés a pórul járt példány koponyáján vagy a nyakán. Ha igen, azonnal fordulj állatorvoshoz!

Az, hogy "nagyon szeretik egymást", csak a mi képzeletünk játéka. A békés együttélésük, amit megfigyeltél, valójában annyit jelent, hogy megtűrték egymást. Nem győzzük itt hangsúlyozni, hogy a teknősök nem társas lények, a szó emberi értelmében nem vágynak partnerre, maximum a párzási időszakban. :D

Tomi kérdéseire adott válaszok támpontot tudnának adni nekünk is, plusz posztolhatnál egy fotót az akváriumodról, hátha tudunk valami megoldást találni...

e.evelin13
Tojás

Hozzászólás Szerző: e.evelin13 » 2013.11.25. hétf., 20:20

nagyon köszönöm a válaszokat tényleg!!! :) felteszem akkor a képeket bár nem lettek olyan jok mert gyorsan csináltam épp a lefekvés órájában járunk. :)

e.evelin13
Tojás

Hozzászólás Szerző: e.evelin13 » 2013.11.25. hétf., 20:22

nem tudnátok egy emailt kapni és oda elküldöma képeket mert túl nagyok :)

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2013.11.25. hétf., 20:25

Privátban megy! Amit kérdeztem elég fontosak, ahhoz hogy tudjunk érdemben segíteni.

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2013.11.25. hétf., 20:25

http://postimg.org -ra töltsd fel, majd másold be ide így:

Kód: Egész kijelölése

[img]képneve1.jpg[/img]
[img]képneve2.jpg[/img]
Sajnos privátban is van méretbeli korlátozás.

e.evelin13
Tojás

Hozzászólás Szerző: e.evelin13 » 2013.11.25. hétf., 20:31

a szobahőmérséletünk 21,amikor nem vagyunk ittohn levesszük 18-ra de mivel nem olyan nagyon magas a vízük mitn a hosszuk ezért olyan 27-28 fokos a vizük.most igy télen 4 naponta etetem őket.amúgy 3 naponta.nincsenek elhízva meg lefogyva sem.pont jól vannak szerintem régebben kicsit husisabbak voltak amikor elkezdtek nőni mivel 2 naponta ettek.Fehér szárazhallal etetem őket vagy iylen több féel száraz kajával hetente legalább egyszer adok nekik fagasztottat is.Vettem páncélerősítőt is de azt nem hajlandóak megenni de szerencsére nincs semmi bajuk és nem is volt eddig.Mindig ugyanakkor fekszenek le és kelnek is.Ugy értem ezt a lámpa fel és lekapcsolásával egynesúlyozom.Az akvárium felét este le szoktam takarni h ne zavarja őket ha vki feloltja egy pillanatra.Azthiszem mindent leirtam de a képeket nem tudom ide felrakni :/ A kisebbnek szerencsére nem lett semmi baja apukám mondhatólag gyorsan szétválasztotta őket.

e.evelin13
Tojás

Hozzászólás Szerző: e.evelin13 » 2013.11.25. hétf., 20:36

nagy akvárium
Csatolmányok
tekike.jpg
nagy akvárium

e.evelin13
Tojás

Hozzászólás Szerző: e.evelin13 » 2013.11.25. hétf., 20:40

szvl igy is van ez
Csatolmányok
F_nyk_p0405.jpg
nagy akv
F_nyk_p0407.jpg
kicsiakv
F_nyk_p0408.jpg

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2013.11.25. hétf., 20:46

Sajnos még a "nagy" akváriumod is alkalmatlan a teknőstartásra, annyira kicsi. Maximum apró teknősök nevelésére használnám. Egy-két felnőtt ékszerteknős részére az ideális akvárium méret legalább 100cm, de inkább 130cm hosszúság x 50-60 cm szélesség x 60cm magasság és kb. 35-45 cm vízmagasság.

A víz túl alacsony, úszni nem tudnak, alig van mozgásterük. Nincs aljzat, nincs búvóhely, nincs megfelelő napozóhely és világítás. Az aggresszió ennek az egyenes következménye. A száraztápok sem megfelelőek számukra.

Kérlek olvasd el ezt:
http://www.austinsturtlepage.com/Care/c ... slider.htm

e.evelin13
Tojás

Hozzászólás Szerző: e.evelin13 » 2013.11.25. hétf., 20:49

tekik
Csatolmányok
F_nyk_p0418.jpg
nagy
F_nyk_p0419.jpg
nagy
F_nyk_p0413.jpg
kicsi

e.evelin13
Tojás

Hozzászólás Szerző: e.evelin13 » 2013.11.25. hétf., 20:50

tekik
Csatolmányok
F_nyk_p0416.jpg
kicsi

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2013.11.25. hétf., 20:51

http://www.austinsturtlepage.com/Care/c ... wbelly.htm

Az akvárium kiépítéséhez az aláírásomban lévő komplett leírás is jól használható (kivéve a sózás+mészkőadalék használata részeket).

e.evelin13
Tojás

Hozzászólás Szerző: e.evelin13 » 2013.11.25. hétf., 21:00

az a gond h nagyon nagyon szeretem őket de a nagyobb akváriumhoz nincs keretem :( de azt sem szeretném ha szenvednének. nem tudom mit cisnáljak :/

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2013.11.25. hétf., 21:21

Szia!

Minden képen nagyobb akvárium kellene, csináltatni lényegesen olcsóbb mint megvenni a boltba.
Víz hőmérséklete nagyon magas amiatt is összekaphattak, legyen olyan 22-23 fok.
A víz mélységet fokozatosan mindenképpen emelni kell.
De a leggázabb a takarmányozás, apróhallal, természetes táplálékkal etess. Ezeket a szárított cuccokat felejts el,
Az agresszort etesd egy kicsit gyakrabban úgy hogy a fejadagját elosztod.
Az akvárium 2/3-át fedni kell üveglappal, ha fűtöd a vizet. A levegő és a viz hőmérséklete közti különbség miatt megfázhatnak.

Tomi

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2013.11.25. hétf., 21:42

Apróhal, vízicsiga, vízinövény, tyúkhúr, stb...

e.evelin13
Tojás

Hozzászólás Szerző: e.evelin13 » 2013.11.25. hétf., 21:42

Jolvan,nagyon szépen köszönöm :)

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2013.11.25. hétf., 21:44

Bővebben itt.

picurgo
Tojás

harapás

Hozzászólás Szerző: picurgo » 2013.12.12. csüt., 15:46

Sziasztok!

Két kb. 5 éves sárgafülű ékszertekim van. a múlt héten a lány megharapta a fiút, nyakát, farkát. Voltunk orvosnál, szétválasztottam őket, kezelem a sérüléseket.
Az a baj, hogy mióta külön vannak, mindkettő elég szomorú. Nem esznek, és nem igazán csinálnak semmit, csak gubbasztanak. A lányt is elvittem az orvoshoz, azt mondja fizikailag teljesen jól van.
Nem nagyon tudom mit csináljak. Valaki esetleg tapasztalt már hasonlót? Összeereszteni nem merem őket, mert félek az újabb összecsapástól

Köszi

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2013.12.12. csüt., 15:58

Szia!
Mekkora akváriumban tartod őket? Mennyire struktúrált? Terep tárgyak?
Víz hőmérséklete?
Hogyan eteted őket?
Tomi

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2013.12.12. csüt., 18:06

Szia Picurgo!

Kicsit olvass vissza a topikban, már volt szó egy ilyen esetről:
http://teknosforum.com/forum/viewtopic. ... ght=#19938

Továbbá:
http://teknosforum.com/forum/viewtopic. ... ght=#19582

Utána írhatnál ide az aksidról, amiket Tomi kérdezett:
http://teknosforum.com/forum/viewtopic.php?t=107

Norman
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

Hozzászólás Szerző: Norman » 2014.04.24. csüt., 8:12

Sziasztok!

Olyan helyzetben vagyok amiben eddig még nem,a 2éves fedelesemmel éppen egy enyhe megfázás kikezelésében vagyok ami vitaminkúránál tart(antibiotikum után),valószínűleg hatékony a roborálás mivel olyat tett amit még soha,ma reggel valahogy kitornázta magát a terráriumból,olyan 130-140cm magasból eshetett le,külső sérülés nincs rajta,eddig nem vettem észre semmi extrát,rohanjak a dokihoz szerintetek vagy figyelgessem?Mennyire védhette meg a páncélja vajon?Ilyenkor előfordulhatnak belső sérülések?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

Üdv: Norman
Sternotherus carinatus

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2014.04.24. csüt., 14:39

Szia!

Nekem is esett már le növendék pézsma hasonlò magasságbòl. Nem történt semmi baja.

Tomi

Norman
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

Hozzászólás Szerző: Norman » 2014.04.29. kedd, 18:18

cstomi írta:Szia!

Nekem is esett már le növendék pézsma hasonlò magasságbòl. Nem történt semmi baja.

Tomi
Szia!

Köszi a választ,hála Istennek neki sem lett semmi baja :)

Üdv: Norman
Sternotherus carinatus

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2014.04.29. kedd, 18:51

Örülök, hogy minden rendben! :)

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.09.16. kedd, 17:47

Dzsozi írta:[...] Le vettem a teki fölül az üveget, hogy több hő érje. Eleinte nem is volt gond, nem próbált kimászni. Ma viszont neki indult és sajna ki is pottyant. kb másfél métert zuhant, majd a hátára érkezett a parkettára. Egyből felkaptam és vissza tettem és láttam, hogy szivárog a vér. A bal hátsó lábánál a felső páncél alsó felén kb 1 centis szakaszon elrepedt a páncélja. Sok vér nem folyt ki és az a 10 perc alatt, míg az állatorvoshoz értünk el is állt. Ott azt mondták nem súlyos. Figyelni kell, hogy eszik-e, meg sűrűbben vizet cserélni neki egy darabig, meg kapjon sok kalciumot. Most úgy tűnik jól van. Kicsit mintha nem találná a helyét. Nektek van ilyennel tapasztalatotok? Mit érdemes ilyenkor még tenni?
Úúú, szegény! Nem arról volt szó, hogy addig marad az üveg, amíg nem lesz kész a rács??

Remélem nincs belső vérzése. Figyeld a légzését, nem szörcsög-e, és az úszásképességét, hogy fel tud-e könnyen menni levegőért. Ha nehézsége lenne a légzéssel, akkor meg kell oldani az időszakos szárazon gyógyulás lehetőségét.

Ha a repedésnél egy nyílt seb van szabadon, akkor meg kell akadályozni az elfertőződést: Kristálytiszta víz, kinti etetés, heti akár 2x vízcsere pihenetett (klórtalanított) vízzel. Mehet kevés jódmentes só a vízbe (kb. 3-4g/liter) 1-2 héten keresztül. Ez megelőzés, nem gyógymód. Fontos fejben tartani, hogy a párolgással a sótartalom visszamarad. A rátöltéskor nem kell, de részleges vagy teljes vízcserénél arányosan kell pótolni a veszteséget! Tehát két hét alatt mondjuk 4x50% vízcsere során minden alkalommal a friss vízhez az eredeti sóadag 50%-át kell újra és újra hozzáadni. Majd a kezelés végén a sóadagolást abbahagyva ez minden újabb részleges vízcserével szép lassan hígul, majd kb. 3-4 alkalom után kvázi eltűnik.

Minden ezen felüli kezelés az állatorvos döntése: kell-e antibiotikum, sebfertőtlenítő ecsetelés, stb.

Most fontos lesz a D3 vitamin termelődés, illetve a kalciumban gazdag diéta... ezektől fog gyógyulni a csonttörés. Az állatorvos igazán definiálhatná, hogy mit ért azalatt, hogy "sok kalcium". Ugyan tudtommal nem túladagolható, de azért mégis van átmenet egy csipet/étkezés és az egész állat kalcium porba tunkolása közt. :)

Ha természetes út is elég: sok egész édesvízi hal és vele együtt sok napozás kell (hő+UVB). Ha kiegészítő adagolás szükséges, akkor az előzőek mellé pluszban kell adni ezeket a szereket. Ha a kalcium pl. por formájában van, akkor az olvasztott hal belsejébe érdemes betölteni.

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.09.16. kedd, 19:41

Dzsozi írta:Az állatorvos is a kálciumot mondta, illetve a nyers egész halat javasolta. Antibiotikumot akkor kell neki adni, ha elfertőződik a seb. Figyelni kell van-e étvágya. Most kicsit sűrűbben kell neki enni adni.
Amúgy fura, hogy mióta haza jöttünk az állatorvostól nem mászott ki a vízből a "napra". A vízben mondjuk elvan. Úszkál rendesen, meg mióta evett be is van indulva.
A vizet 1 hete cseréltem teljesen és most vasárnap meg kb 50%-osan.
Etetni mindig egy külön lavórban szoktam. Kap D3 cseppeket, meg élő halat a dunából (ennek beszerzése, azaz kifogása folyamatban van :) ).
A sót mindjárt beleteszem a vízbe.

Remélem hamar begyógyul a sebe. Amúgy most hogy jobban megnéztem inkább olyan fél centis darabon van repedés közvetlenül a a páncél peremén. Nem volt túl szerencsés a földet érése, de lehetett volna rosszabb is.
Szegény tuti sokkot kapott, és az ijedtségtől nem mászik most ki. Egy darabig biztos össze fogja kötni a napozót a kellemetlen élménnyel...

A D3 csepp úgy emlékszem túladagolható, bár nem rémlik, milyen mellékhatása lehet. Szóval jó lenne a pontos, az állat testtömegéhez igazított adagolást betartani.
A kalcium mennyiségre mit javasoltak?

Dzsozi
Tojás

Hozzászólás Szerző: Dzsozi » 2014.09.16. kedd, 19:42

Amúgy most már határozottan jobban van a Teki. Talán túllendült a sokkon amit az esés, a fájdalom és az állatorvos jelentett. Már napozó üzemmódba váltott és bár 7-kor leszokott kapcsolni a lámpa, de ma hagyom neki még 1 órát. :)

Nincs ilyen D3-as cseppem, de majd megnézem állatkereskedésben.
Igazából annyit mondott, hogy édes vízi nyers halat kapjon. Lehetőleg kicsit és egészben fejestől pikkelyestől. Én a Duna mellett lakom a szigetközben. Felénk sok az úgy nevezett sneci (más néven küsz), és kifejezetten javasolta ezt a hal fajt. Most éppen nincs készleten, de a hétvégén majd neki esek a Dunának spiccbottal. :D (egyébként főleg nyáron sűrűn kap ilyen halat és nagyon szereti. Jó nagy vérengzést szokott tartani :D )

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.09.16. kedd, 19:56

Azon töröm a fejem, nehogy a só irritálja a sebet, ha az még nyílt. Lehet, hogy kevesebbet (pl. 2g/l) és lassabb ütemben, pl. csak 2 nap leforgása alatt tenném bele a kezdő mennyiséget.

A sneci teljesen jó eleségnek, de nem túl szennyezett ott a Duna?

Dzsozi
Tojás

Hozzászólás Szerző: Dzsozi » 2014.09.16. kedd, 20:48

A Mosoni-Duna nem volt sosem veszélyesen szennyezett (emlékeim szerint). Nyaranta fürdünk benne gyerekkorunk óta, horgászunk és megesszük, plusz a teki is az elmúlt 20 évében lenyelt már jó pár kiló friss snöcit belőle, szóval nem hiszem, hogy gond lenne. :D

Én is gondolkoztam rajta, hogy nem-e fogja esetleg csípni a sebet a só. Oké.. akkor majd kevesebbet teszek bele, biztos ami biztos.

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2014.09.20. szomb., 11:41

Sziasztok!

Ma reggel a vízben felfordulva találtam egyik pár hete beszerzett pézsma teknősömet(nemek arányát szeretném javítani,sikerült hasonló méretű életkorú teknős beszerezni)

Kivettem az akváriumból, elkezdtem hátsó lábainál fogva lóbálni, kicsit
rázogatni, ezt pár percig csináltam.

Majd egy tálba raktam, pár milliméter vízzel, és egy melegítő lámpát irányítottam rá, úgy hogy épp melegítette a állatot. Kb. fél óra múlva elkezdett mozogni, majd szemét is kinyitotta.

Sátorhelyivel sikerült beszélnem(szombat reggel!!!), azt javasolta, hogy maradjon a pár milliméter víz, csak ne világítsam és melegítsem tovább. Párnap maradjon így, majd meg lehet próbálni vízbe rakni az állatot, megnézni hogy működik.

Nem tudom mennyi ideig lehetett víz alatt, oxigén nélkül. Azt sem tudom innentől kezdve mennyire menthető.
Csak gondoltam leírom, ha ilyen van másnál, talán menthető az állat.
Illetve ha valakinek van hasonló tapasztalata, azt szívesen fogadom.

Tomi

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.09.20. szomb., 22:27

Tomi: remélem megússza szegény! Drukkolok :( Végül mi a döntés: gyenge fűtés vagy nem fűtés a kezelő dobozban?

Dzsozi: van javulás?

Dzsozi
Tojás

Hozzászólás Szerző: Dzsozi » 2014.09.21. vas., 18:03

Lekopogom, de úgy tűnik jól van a teki. Étvágya jó és a viselkedése sem változott. Napozik, úszkál, rendezkedik. :)

Kapott vitaminokat, minden másnap evett. Kapott élő nyers halat, amit beszéltünk.
A sós víz látszólag meglepte először. Zavartan úszkált és mintha ízlelgette volna minden fele a vizet. De aztán úgy tűnik hozzászokott.

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2014.09.21. vas., 19:16

Szia!

Teljesen rendbe jött. Tegnap már mozgolódott, ma reggel pedig visszaraktam a helyére. Kicsit aggódtam miatta, úgyhogy kiemeltem egy párszor levegőt venni. De jól úszik, rendszeresen feljár levegőért, ügyesen kikapaszkodik. Szóval nem lett növény. :D
mardigras írta:Tomi: remélem megússza szegény! Drukkolok :( Végül mi a döntés: gyenge fűtés vagy nem fűtés a kezelő dobozban?

Dzsozi: van javulás?

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.09.21. vas., 19:51

Jó hírek mindenütt! :wink:

Zorka
Tojás

kínai csíkos

Hozzászólás Szerző: Zorka » 2015.06.20. szomb., 9:45

Sziasztok!
A nemrég vett kis teknősömnek hiányzik néhány körme. Az eladó határozottan állította, hogy ki fog neki nőni, és azt is mondta, hogy ha a farka törne le(ennek a fajnak ugye hosszú),akkor az is kinőne. De látom, hogy nem nő. Én vagyok túl türelmetlen, vagy nem fog neki kinőni? Úgy látom, a többi körmöcskéje nő. Ezért gondoltam, hogy már kellene.
Ti mit gondoltok erről?

ballabeci
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

Hozzászólás Szerző: ballabeci » 2015.06.20. szomb., 15:58

Én is két köröm deficittel vettem kisteknőst és kinőtt három hét alatt. Szóval annak ellenére, hogy eladó mondta, még igaz lehet....
Nálad mennyi idő telt el?

Zorka
Tojás

kínai csíkos

Hozzászólás Szerző: Zorka » 2015.06.20. szomb., 17:08

Egy hét. A másiknak a farka volt megharapva. Úgy néztem, az is letört.

Lokvenc
Tojás

Hozzászólás Szerző: Lokvenc » 2017.01.11. szer., 11:40

Sziasztok!

Két tarajosteknőst tartunk otthon együtt. Az egyik pár hónappal fiatalabb a másiknál, és mivel még kicsik, így jelentős a méretkülönbség köztük. Hálistennek nagyon jól megtűrik egymást, az elején párszor a nagyobb megpróbálta megharapni a kicsit, de ez hamar abbamaradt.

A kérdésem igazából nem is ehhez tartozik szorosan.
Ma reggel észrevettem, hogy a kicsi jobb mellső lábán belülről a második karom nem normálisan áll, hanem befelé. Gondolom eltörött a tövénél.
Ilyenkor mi a teendő?
- Hagyjam békén, és majd leesik és újra kinő?
- Megpróbáljam leszedni a karmot?
- Vigyem állatorvoshoz, nincs-e törés az ujjában?

Előre is köszi a válaszokat :)
[/img]
Csatolmányok
15966521_10206120995343449_289932521_o.jpg

BUTTON_POST_REPLY