Sisakteknősök

Más, ritkábban tartott vízi teknősökkel foglalkozó fórum
BUTTON_POST_REPLY
lisasmith
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: lisasmith » 2009.10.14. szer., 7:33

Sziasztok,

valakinek van tapasztalata a sisakteknősökkel kapcsolatban?
vagy tud esetleg egy normális szakirodalmat javasolni?

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2009.10.14. szer., 11:04

Farkas-Sasvári: Teknősök könyvében van anyag róluk.
Akik nem tudnak vezetni, mindig erősebben csapják be a kocsiajtót.

lisasmith
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: lisasmith » 2009.10.14. szer., 16:30

PDF -fileban létezik ez a könyv?

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2009.10.14. szer., 17:08

Nem

Ritkán hozzá lehet jutni. Én a múlt héten adtam el egyet (nem az enyém a barátomé volt)

Windholz Vanda
Tojás

Hozzászólás Szerző: Windholz Vanda » 2010.08.03. kedd, 21:46

Sziasztok ma új lakója van az akváriumunknak.Egy merevmellű sisak teknős leonárdó személyében.Igaz hogy nem tudni fiú e vagy lány de az nem baj.Nagyon sokat olvastam róla de azért ha valakinek van tapasztalata akkor írjon.

Csacsoa
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Hozzászólás Szerző: Csacsoa » 2011.04.13. szer., 21:11

Én ma vettem egyet 9cm hosszú a páncélja.

rilmor
Tojás

Hozzászólás Szerző: rilmor » 2011.06.01. szer., 17:28

Sziasztok!
Sisakteki mellé be lehet rakni plattikat esetleg mollykat?

Csacsoa
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Hozzászólás Szerző: Csacsoa » 2011.08.04. csüt., 16:22

Sziasztok valaki tudna segíteni a nemében?
Csatolmányok
m.JPG
Valaki tudna segíteni a nemében?

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2011.08.04. csüt., 17:08

Szerintem nőstény de pont nem látszik a lényeg

Csacsoa
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Hozzászólás Szerző: Csacsoa » 2011.08.04. csüt., 18:19

itt a másik kép
Csatolmányok
m2.JPG

Teki
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

Hozzászólás Szerző: Teki » 2011.08.06. szomb., 7:24

No ezen a képen pontosan ugyanúgy nem látszik a lényeg, mint az előzőn!

Csacsoa
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Hozzászólás Szerző: Csacsoa » 2011.08.06. szomb., 12:28

Ha elmondjátok hogyan fényképezzem le,akkor megcisnálom.

Anu
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Hozzászólás Szerző: Anu » 2011.08.06. szomb., 20:07

Csacsoa írta:Ha elmondjátok hogyan fényképezzem le,akkor megcisnálom.
Nem tudom Bauri & Teki mire gondol,mindenesetre http://www.pelusios.com/index.php?optio ... &Itemid=55 tanulmányozd!

Utána néztem pár helyen milyen kép kellhet a nemük megállapításához (erre nem jöttem rá,hacsak nem oldalról,vagy pedig jobb minőség) :) ez volt a legértelmesebbnek látszó oldal amittaláltam.

Én régen tudtam angolul,6-7 éve csak felejtek és butulok,de még énis megértem az oldal 90%-át,szóval nyugodtan csekkold szerintem.

Ja és én simán hímnek nézném,feltöltött képed és weboldal alapján,de hogy én mit minek nézek,azt inkább hagyjuk szerintem. :D Nem megy nekem ez a hím vagy nőstény móka egyelőre! Majd egyszer talán...

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2011.08.06. szomb., 21:25

Pontosan ilyen fotókra gondolunk mint amit belinkeltél Anu.

Csacsoa
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Hozzászólás Szerző: Csacsoa » 2011.08.06. szomb., 21:46

köszi az oldalt.

Az enyémnek nem homorú páncélja . és farka is kicsi nagyon. szval inkább nöstény

Csipesz
Tojás

Merevmellű sisakteknős.

Hozzászólás Szerző: Csipesz » 2011.10.28. pén., 18:34

Helló!Lehet együtt tartani nagy terráriumban Merevmellű sisakteknőst ékszerteknősökkel?Kb azonos a méretük! Egy nagy terráriumban van 2 ékszer és egy kínai háromélű teknős,és lenne egy Merevmellű sisakteknős akire szemet vetettem!Köszönöm a választ!

timea
Tojás

egyedül maradt

Hozzászólás Szerző: timea » 2012.06.22. pén., 12:25

Sziasztok,van egy sisakos teknősöm aki 10évig élt együtt egy ékszerrel de egyedül maradt sajnos, az lenne a kérdésem hogy maradhat így egyedül nem rossz neki most így,vagy szerezzek neki egy társat és hogy ne maradjon egyedül?És milyen teknőst fogadna el vajon maga mellé?Ha valaki tudna tanácsot adni nagyon meg köszönném!Sziasztok.
Sziasztok,az lenne a kérdésem hogy egy sisakos teknős mellé aki 10évig élt együtt egy ékszerrel de sajnos egyedül maradt milyen teknőst rakhatok be?Mert gondolom most nagyon rosz neki egyedül.Köszi.

Ramirez
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

Hozzászólás Szerző: Ramirez » 2013.05.01. szer., 11:49

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy milyen tapasztalatotok van a merevmellű sisakteknős(Pelomedusa subrufa) agresszivitásával kapcsolatban. Iszapteknősökkel működik de a többi "nyugodtabb" fajra(illetve egy lágyhájúra(spinifera) lennék kíváncsi), ez persze egy nagy méretű kerti medencében.Őszintán kicsit féltem a hím teknőseim nemesebbik szervét egy korábbi felelőtelen társításom miatt....:-S
Előre is köszi ha vkinek van negatív vagy méginkább ha pozitív tapasztalata

J

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2013.05.01. szer., 12:32

Én nem tenném össze a lágyhéjúval és nem a lágyhéjút félteném.

Ramirez
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

Hozzászólás Szerző: Ramirez » 2013.05.01. szer., 13:41

A lágyhéjú már egy többször "letesztelt" projekt:).Nagyon ijedős, úgyhogy bátran össze merem rakni ha rajta múlna,egész más habitus mint a sinensis.

tulip
Tojás

Hozzászólás Szerző: tulip » 2013.08.11. vas., 23:00

Sziasztok!

Új vagyok itt, és újonc teknős ügyben is. Fiamnak vettünk egy sisakteknőst,
kicsike kb 5cm, rettenetesen be van ijedve elbújik a kő alá és nem eszik semmit 3 napja. Ezért aggódom... a kereskedésben kaptunk liofilizált halat meg valami kicsi golyókból álló teknőstápot, de meg se kóstolja. Szerintem azért mert be van ijedve rettenetesen. próbáltuk külön dobozkában etetni de a helyén is.
Vettem neki fűtőt (27 fokra állítottam nem nagyon fűt elég meleg van) meg 60 W-os lámpát de azt csak pár órára kapcsoltam be mert úgy érzem nagyon melegít. 30x50x30 as terráriumban van, kőre nem mászik ki.
Mi kéne még neki? milyen kaja?
köszönet!!

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2013.08.12. hétf., 0:13

Szia!

Az ilyen szárított eleségeket és tápokat gyorsan felejtsd el, fagyasztott apró halat próbálj, fokozatosan kiolvasztva, egy időben láttam egyik ismerősömnél nagy számban sisakokat, lehet hogy leadta valamelyik kereskedésbe. Ő valószínű halazott, azt ismeri a teki.
De mindenképpen apró hallal etesd, abba benne van minden tápanyag amire a teknősnek szüksége van. Jobban jársz ha külön edénybe eteted, nem piszkolja az aksit. Hagyjátok magára az állatot még eszik, szoba ajtó rácsuk, kb. 15-20 perc, az edénybe legyen kb azonos hőmérsékletű víz, kb annyi, hogy ellepje az állatot, ha éhes enni fog. Ha túl nagy a hal vágd fel neki apróbbra, de kapja minden részét. A világítás 10-12 órán keresztül menjen, ha túl meleget csinál akkor vagy feljebb emelni az izzót vagy kicserélni kisebb teljesítményűre, aksi tetejét 3/4-ig lefedni, hogy a levegő és víz hőkülönbsége miatt meg ne fázzon az állat. De vigyázzatok ne párásodjon nagyon a levegő.

üdv
cstomi
tulip írta:Sziasztok!

kicsike kb 5cm, rettenetesen be van ijedve elbújik a kő alá és nem eszik semmit 3 napja. Ezért aggódom... a kereskedésben kaptunk liofilizált halat meg valami kicsi golyókból álló teknőstápot, de meg se kóstolja. Szerintem azért mert be van ijedve rettenetesen. próbáltuk külön dobozkában etetni de a helyén is.
Vettem neki fűtőt (27 fokra állítottam nem nagyon fűt elég meleg van) meg 60 W-os lámpát de azt csak pár órára kapcsoltam be mert úgy érzem nagyon melegít. 30x50x30 as terráriumban van, kőre nem mászik ki.
köszönet!!

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2013.08.12. hétf., 15:03

Elfelejtettem: -vízszűrő: lényegesen ritkábban kell takarítani az akváriumot. Belső szűrő olcsóbb, gyakrabban kell tisztítani a filtert be kell nyúlkálni az akváriumba, foglalja a helyet. Külső lényegesen drágább, jobb vízszűrés, ritkábban kell takarítani a filtert.
-Én használok vasfát is. Dekoráción kívül, emeli a víz csersav tartalmát, így megelőzhető a páncél és bőr betegségek.
tulip írta:Sziasztok!

köszönet!!

tulip
Tojás

Hozzászólás Szerző: tulip » 2013.08.15. csüt., 20:48

Köszönet a tanácsokért!
Eszi már a halat, sőt, szépen feldarabolja magának!
Igaz úgy döntöttem, egyelőre nem vesszük ki, inkább amíg megszokik
sűrűbben cserélek vizet, mert a megfogástól mindig nagyon beijedt.
Szóval otthagytam a hallal éjszakára és reggelre elfogyott.
Azóta meg már eszi amit este kapott.
Vízszűrő van, igaz belső, nem tudtam, hogy van jobb is.
Vízkezelő cseppeket vettem, azt teszem az új vízhez,
vasfát azt lehet kapni a kereskedésben?
Lassan bátorodik, de majd csak megszokik minket,
nagyon aranyos.
Köszi még egyszer!

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2013.08.15. csüt., 21:33

Szia!

Mindenképpen kint etesd, nagyon megkönnyítitek az életeteket. Ha bent eteted azt fogja megszokni, nehéz lesz utána átnevelni. Nekem vannak kimondottan félős fajta teknőseim, de pár hónap alatt megszokták és már várják az etetéshez való kivételt. Nem kell kergetőzni az akváriumban.
Nekem is belső szűrőm van, két-három naponta, ha etetek, akkor tisztítom a filtert is. Vasfát kereskedésben lehet kapni
Vízkezelő cseppeket nem használok. Nem hal, hogy ne bírja a klóros vizet.
Azt hallottam, miközben öntögeted a vizet a klór nagy része elpárolog.
Én mind a pézsmát, mind a huszárt kezdetektől egész mély vízben tartom, sok búvóhellyel, vízinövénnyel, egyéb tereptárggyal, hogy megkönnyítsem a levegő vételt.

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2013.08.15. csüt., 21:33

Vasfát, ha veszel ne ijedjetek meg, meg fogja színezni a vizet, ilyen híg tea jellege lesz.

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2013.08.15. csüt., 21:41

A klór irritálja a teknős bőrét és szemét, nem egészséges, mint ahogy nekünk sem. Nem mondom, hogy nem bírja ki, mert hosszú évekig nem klórtalanítottam, viszont mindig vakarózott szegény a teljes vízcserék után. Aztán a biológiai szűrést egy az egyben kinyírja, úgyhogy amióta az van, már vigyázok vele. A vízkezelő pedig nem ördögtől való ötlet, bár én pl. csak vészhelyzetben használom. Érdemes helyette pihentetni a vizet, mert a klór kb. 24 óra alatt párolog el rendesen. Én pl. beszereztem a teraszra egy kis vizeshordót, vízcsere előtti este feltöltöm, majd másnap onnan töltöm fel az aksit.

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2013.08.15. csüt., 22:40

Akkor azért vakarózik a teki, én meg azt hittem bolhás. Vízibolha! :D
Teljesen igazad van 24 óra kell a teljes klór elpárolgáshoz. Az biztos, hogy a biológiai szűrő a legjobb. Nem is azt írtam le hogy így csinálja, hanem azt hogy én így csinálom. Csak a kinti etetést próbáltam nyomatni.

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2013.08.16. pén., 13:07

Csak kiegészítésképpen írtam, és a kinti etetést is támogatom! :)

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2013.08.16. pén., 13:34

:)

mardigras írta:Csak kiegészítésképpen írtam, és a kinti etetést is támogatom! :)

tulip
Tojás

sisakos megnőtt

Hozzászólás Szerző: tulip » 2014.01.02. csüt., 22:04

Sziasztok!

Köszönet a támogatásért még egyszer. Sisakosunkat kinti etetésre
szoktattuk, és nagyon rendesen evett és nőtt is szemmel láthatóan. Mondjuk a felkínált növényi táplálék nem nagyon kellett neki, de a halból fogyott rendesen. Most 10 cm (kb 6 volt amikor vettük) és elkezdett kevesebbet enni, nem mindennap eszi meg a felkínált élelmet (ami hal). Gondolom most kéne ritkábban etetni? Nem tudom mennyi idős.
Azt olvastam, hogy a vizi tekik idősebb korban szeretnek több növényt enni, tehát továbbra is fogom neki kínálni.
Rendszeresen sétál a szobában egy kicsit, kirakjuk, körbenéz, (persze óvatos még mindig) aztán beül valami alá. Én úgy gondolom ez jó neki, ha kicsit gyalogol is, de nem tudom biztosan, Ti mit gondoltok?
Még egy kérdés: Kell neki vitamint adagolni? (hogyan? mit?)
köszi

tulip
Tojás

+1

Hozzászólás Szerző: tulip » 2014.01.02. csüt., 22:14

Elfelejtettem megkérdezni, kagyló és csigaház jó vagy káros
az aquaterráriumban? Kemény a víz, valahol az írták nem jó ha
plussz csigaházakból még oldódik bele....
köszi

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Re: sisakos megnőtt

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.01.03. pén., 0:08

Szia! Ezek egész jó hírek! :) Mutatsz róla képet? Ritkán futunk itt össze egzotikusabb tekikkel.
Köszönet a támogatásért még egyszer. Sisakosunkat kinti etetésre
szoktattuk, és nagyon rendesen evett és nőtt is szemmel láthatóan. Mondjuk a felkínált növényi táplálék nem nagyon kellett neki, de a halból fogyott rendesen.

Nyugodtan folytasd ezt a rutint.
Most 10 cm (kb 6 volt amikor vettük) és elkezdett kevesebbet enni, nem mindennap eszi meg a felkínált élelmet (ami hal). Gondolom most kéne ritkábban etetni? Nem tudom mennyi idős.
Már jócskán növendék korba lépett, nyugodtan átállhatsz a 3-4 napi etetésre, odafigyelve arra, hogy ne etesd túl. Elég masszív növekwdésbem van, ami a gyakori fehérjebevitel miatt páncélcsúcsosodást eredményezhet. Nem tapasztaltál abnormális fokú növekedést?
Azt olvastam, hogy a vizi tekik idősebb korban szeretnek több növényt enni, tehát továbbra is fogom neki kínálni.
Ez így van, de fajtafüggô.
Rendszeresen sétál a szobában egy kicsit, kirakjuk, körbenéz, (persze óvatos még mindig) aztán beül valami alá. Én úgy gondolom ez jó neki, ha kicsit gyalogol is, de nem tudom biztosan, Ti mit gondoltok?
Szerintem ez kerülendő, beszéltünk róla részletesen valamelyik topikban.
Még egy kérdés: Kell neki vitamint adagolni? (hogyan? mit?)
köszi
Ha apróhalat kap egészben, vízicsigákat, vízinövényeket, néha rovarokat, illete van lehwtősége UVB fény alatt napozni, akkor nem szükséges.

Csigaház: mészkövet és szilikátokat old ki magából, ezzel keményíti a vizet. Ennek hatására a pH érték az enyhén lúgos irányba mozdul. A legtöbb tekinek ez előnyös is lehet, mert a stabilan magas pH nem kedvez a bőrbetegségeket okozó gombáknak, illetve jó körülményeket nyújt a biológia lebontásban résztvevő hasznos baciknak, mellyel kordában tartják a túlzott ammónia és nitrit képződést. Bizonyos fajok pedig külön igénylik is ezt a kemény vizet, pl. malacképű teki és az összes ausztráliai kígyónyakúteknős-félék.

A lényeg: ha nem lágyvíz igényes àllat, mint a dél-amerikai fajtàk többsége, akkor a kemény víz előnyös is lehet. Ettől függetlenül nem ajánlom, hogy csigaházakat és kagylóhéjakat tarts díszítésképpen az akváriumban. Sérülést okozhatnak és még természetidegenek is. Helyette jobban fest és kedvezőbb a tekinek is az uszadékfa és a (mű)növènyek.

KoverZsolt
Tojás

merev mellű sisakteknős tartása

Hozzászólás Szerző: KoverZsolt » 2014.07.12. szomb., 18:37

Sziasztok!

van 2 db merev mellű sisakteknősöm (subrufa). tudna valaki tanácsot adni a tartását, ill. etetését illetően.

segítségeteket előre is köszönöm

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2014.07.12. szomb., 21:03

Szia!

Trópusi faj, ha jól tudom. Ezért szerintem a 28-30 fok körüli víz az ideális számára. Akvárium tetejét 2/3 részben fedni. Víz szűrőt alkalmazz. Viszonylag nagyra növő faj (20cm körüli), úgyhogy tágas akvárium szükséges számára. Meg a szokásos amit elszoktunk mondani vízi teknősök esetében: apró hallal etesd, vízi növény, vízi csiga, stb, stb. Melegítőlámpa, uv lámpa. Szárított kajákat, tápokat kerülni.

üdv. Tomi

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.07.12. szomb., 23:10

Szia!

Amit hozzá tudok még tenni...

Életmód:
- Mindenevő, de javarészt ragadozó = sok édesvízi apróhal, földigiliszta, meg amit Tomi mondott, plusz némi növényi eleség, erről az ékszertekiknél bővebben beszéltünk
- Aljzatlakó, ásós = előnyös neki a folyami homok aljzat,
- Nem úszóhártyás a lába = a mélyebb víz ugyan természetes közege, de kell egy sekélyvizes átmenet egészen a szárazulatig. Ha egyenletesen mélyebb a víz, akkor a szárazulatnál sok kapaszkodó szükséges.
- Nagyrészt vízi, részben szárazföldi életmód = legyen egy olyan homokos szárazulata, ahol ásni is tud, mint egy tóparton. Gyakran beássák magukat. Ehhez Tomi tojásrakós napozóját ajánlom, vagy ha barkácsolós vagy, ugyanezt a megoldást érdemes átalakítani úgy, hogy a szárazulat az akváriumon kívül van, ezzel megőrizve lakóteret. Ha tényleg nagy az akvárium, akkor én a helyedben egy kb. 40 cm mély vízből enyhén emelkedő vízparti biotópot készítenék nekik. (Tudom, ez elvetemült ötlet, de elképesztően szép lenne!) :wink:

Akvárium méret és társas tartás:
- Aggresszívak a lakótársakkal szemben = Más teknősfajjal nem tartható együtt. Továbbá sem két hím, sem két különböző méretű példány nem lakhat együtt. Mindezeken túl a párban tartáshoz nagyon nagy élőhely és sok búvóhely kell.
- 20 centi a max méretük = két állatnak véleményem szerint a 150x50x50 + szárazföld lehet ideális.
- Félénkségükről ismertek = búvóhely kell, mindkét példánynak külön.

Hőmérséklet és fény:
- Trópusi teknős = kell az állandó fűtés, 26-28C. Nem szabad teleltetni, fogékony a felsőlégúti betegségekre, ezért nem kaphat huzatot. Tomi említette a részleges fedés fontosságát a hideg évszakokban.
- Sütkérezők = Melegítő lámpa + UVB világítás kell neki, bővebben ebben a cikkben. 32-25C napozóhőmérséklet.

Vízminőség:
- Fontos a tiszta vízminőség, erről itt olvashatsz. A pH értékről nem tudok nyilatkozni, mert nem találtam megfelelő forrást. Én személy szerint arra gyanakszom, mivel mocsaras állóvizek lakója, ezért inkább a semleges és az alatti, enyhén savas pH lehet ideális (~6,5). Ezt az értéket tőzeg granulátummal, catappa levelekkel, csersav porral vagy tőzegmohával (sphagnum) lehet a csapvíz pH értéke alatt tartani.

További infók: http://www.pelomedusa.com/Husbandry.html
http://www.turtleforum.com/forum/upload ... pelomedusa

KoverZsolt
Tojás

Hozzászólás Szerző: KoverZsolt » 2014.07.15. kedd, 6:26

köszönöm a tájékoztatást. esetleg az etetés gyakoriságával kapcsolatosan tudnál valamilyen tanáccsal szolgálni?

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.07.15. kedd, 8:54

Mennyi idősek? Felnőtt korban 3-4 naponta.

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2014.07.15. kedd, 15:11

KoverZsolt írta:köszönöm a tájékoztatást. esetleg az etetés gyakoriságával kapcsolatosan tudnál valamilyen tanáccsal szolgálni?
Felnőtt korban inkább 6-7 naponta

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2014.07.15. kedd, 15:19

Amit én javasoltam, az a heti optimális mennyiség egyenletesen elosztva, semmiképpen nem dupla annyi :wink: Mindkét megoldás működik, de én a több kisebb porció híve vagyok.

Bauri kommentjéről jut eszembe, hogy valójában a gyakoriságtól függ az alkalmi mennyiség beállítása... tehát nem is a gyakoriság az igazán fontos kérdés, hanem az, mennyi is az ideális mennyiség egy felnőtt teknősnek hetente, mérettől függően. Erről még sosem beszéltünk kimerítőbben.

BUTTON_POST_REPLY