traumás esetek - baleset vagy verekedés sérülései

A vízi teknősök betegségeinek fóruma
(Ne feledd, a fórumozás tapasztalatcserét szolgál. Sürgős esetben haladéktalanul hüllőszakértő állatorvoshoz kell fordulnod!)

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: mardigras » 2009.05.28. csüt., 22:37

Nálam most két nőstény emydura lakik, és a kisebbik nem fér össze a nagyobbikkal. Ennek az állandó kergetőzéstől tele lett több apró, horzsolásszerű sérüléssel a páncélja, átlátszik szarulemezek alatti fehér, csontos rész. Sajnos a huszárteknősnek eleve lágyabb a felső páncélréteg, könnyen átlyukad. Kicsit aggaszt ez a dolog. Gyanítom, hogy a különböző tereptárgyaknak (kövek, búvóhely fala) ütközött neki menekülés közben. Időszerű a szétköltöztetés :(

Variable
Tojás

Mi baja a tekimnek?

Hozzászólás Szerző: Variable » 2009.08.08. szomb., 17:49

Sziasztok!

Van két sárgafülü ékszertekim.Pár napja az egyik(mikor kirakom
a szobába mászkálni)sántikál.Nem tudja megtartani a saját súlyát
"azzal" a lábával és ezért egyfajta sántikálós mozgást produkál.
Van egy kis barna folt azon a lábán,de az is igaz hogy a másik első lábán
is van egy kisebb és annak semmi baja.

Van valakinek valami ötlete,hogy mi lehet a probléma?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

Laci

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Re: Mi baja a tekimnek?

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.08.08. szomb., 18:57

Variable írta:Sziasztok!

Van két sárgafülü ékszertekim.Pár napja az egyik(mikor kirakom
a szobába mászkálni)sántikál.Nem tudja megtartani a saját súlyát
"azzal" a lábával és ezért egyfajta sántikálós mozgást produkál.
Van egy kis barna folt azon a lábán,de az is igaz hogy a másik első lábán
is van egy kisebb és annak semmi baja.

Van valakinek valami ötlete,hogy mi lehet a probléma?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

Laci
Szia! Esetleg a másik teknős megtámadhatta és megsebesíthette úgy, hogy nem vetted észre. Ez gyakran előfordul. A barna folt a végtagokon többnyire a varasodás jele. Ennél a lábnál erősebben érhette.

linkcsaj
Tojás

vizi szarazon

Hozzászólás Szerző: linkcsaj » 2009.09.09. szer., 21:51

sziasztok, bocs ha epp nem vag temaba sehol, de nem talalom a valaszt: mennyit lehet vizen kivul tartani egy kifejlett vizitekit?? aki mellesleg missi, nem ékszi, de helyzet van es most.. :(

meg annyit hozzafuznek: a haromszor akkora ekszi baratja harapta meg, eleg szepen lenyuzva a bort a nyakarol. kb mint az arca akkora reszen hamhianyos. kapott ra betadint de azt mtak annak nem tesz jot, ha viz eri. marmint a sebgyogyulasnak.. hat most a kiszaradastol haljon meg vagy a seb fertozodestol? :(

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Re: vizi szarazon

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.09.10. csüt., 1:11

linkcsaj írta:sziasztok, bocs ha epp nem vag temaba sehol, de nem talalom a valaszt: mennyit lehet vizen kivul tartani egy kifejlett vizitekit?? aki mellesleg missi, nem ékszi, de helyzet van es most.. :(

meg annyit hozzafuznek: a haromszor akkora ekszi baratja harapta meg, eleg szepen lenyuzva a bort a nyakarol. kb mint az arca akkora reszen hamhianyos. kapott ra betadint de azt mtak annak nem tesz jot, ha viz eri. marmint a sebgyogyulasnak.. hat most a kiszaradastol haljon meg vagy a seb fertozodestol? :(
Sokáig bírja víz nélkül, de 1-2 naponta antibiotikumos vízzel meg kell nedvesíteni a bőrét. Akár csak egy nedves vattával. Ha nagy felületen sérült a hám, akkor szélesspektrumú antibiotikum injekciót kellene kapnia a felülfertőzés elkerülésére.

linkcsaj
Tojás

koszi

Hozzászólás Szerző: linkcsaj » 2009.09.10. csüt., 20:33

igy lesz :) meg persze szoritok neki.. ma kapott uj kuckot is, remelem nem stresszelem vele.. most mintha huzodnanak szepen ossze a sebszelek, tan nem csak kepzelem, mert annyira akarom :roll:

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Re: koszi

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.09.10. csüt., 20:40

linkcsaj írta:igy lesz :) meg persze szoritok neki.. ma kapott uj kuckot is, remelem nem stresszelem vele.. most mintha huzodnanak szepen ossze a sebszelek, tan nem csak kepzelem, mert annyira akarom :roll:
És persze nem lehet őket újra összerakni, ha egyszer már így megsebesítette.

linkcsaj
Tojás

sejtem..

Hozzászólás Szerző: linkcsaj » 2009.09.10. csüt., 21:01

..ezert kapott uj lakast :( szegenyke. szerelmi banatos lesz a harapos baratnoje nelkul :(

linkcsaj
Tojás

magany

Hozzászólás Szerző: linkcsaj » 2009.09.12. szomb., 10:33

...tudom, hogy nem emberek, de ha szepen felepul es vissza mar nem mehet, mi jobb, ha eztan mindig egyedul lesz vagy keritsek melle egy kis lany missit ? (nem mintha tudnam a piciken melyik a lany) vagy ha egy fiatalka melle kerul azt most meg o tamadna?

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.09.12. szomb., 10:42

Ezt soha sem tudod előre.
Csak akkor derül ki, amikor már össze vannak téve egy ideje.
" Egészséges ember nincs, csak felületes diagnózis!"
Kínai császári orvos, akinek életéről semmit, haláláról annyit tudunk, hogy a fenti megállapítása után felnégyelték!

linkcsaj
Tojás

Hozzászólás Szerző: linkcsaj » 2009.09.12. szomb., 10:49

koszi :) az mar keso, nem tarthatok annyi terrariumot, ahany teknosom van :D (eddig 4)

linkcsaj
Tojás

Hozzászólás Szerző: linkcsaj » 2009.09.13. vas., 19:46

bar most nagyobb gondom a 3 nagy fekentartasa...nem tudom, hova szaladjak veluk, ha tobbe nem akarnak egymassal jol viselkedni.
kozel egy meretu tekiknel ha az egymas feje iranyaba is harapnak es nem csak ugy odapiszkal, hanem tenyleg csipkedi, mennyire kell eggodnom? ez meg belefer , vagy azonnal elkulonites??

tudom, vicces, hogy minek kinlodok veluk. ajandekba kaptam mindet.szeretem oket , ezert feltem, ezert bant annyira, hogy nehezen boldogulok..es hozzateszem par evig egesz jol elvoltak.

Exbagoly
Tojás

Hozzászólás Szerző: Exbagoly » 2009.10.01. csüt., 23:12

Szevasztok!
Rég irtam már ide sajnos ujra jelentkeznem kell :(
Tulajdonképpen egy talált tekiröl van szó.
Én vörös fülünek tippelem de most még erröl kár beszélni.
Szegénykére az út testen találtam rá elég le rongyolodott állapotban,valószinü egy autó mehetett keresztül rajta,albumomba láthatjátok róla a képet,most annyit tudtam vele tenni hogy sürün cserélgetem neki a vizet és betadinnal kezelem,sajnos a páncél törés alatti részeknél kukacokat is láttam.
Kérdésem meg menthetö ez a szegény állat? :(

Ha rossz helyre irtam volna bocs!

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.10.02. pén., 1:41

Exbagoly írta:Szevasztok!
Rég irtam már ide sajnos ujra jelentkeznem kell :(
Tulajdonképpen egy talált tekiröl van szó.
Én vörös fülünek tippelem de most még erröl kár beszélni.
Szegénykére az út testen találtam rá elég le rongyolodott állapotban,valószinü egy autó mehetett keresztül rajta,albumomba láthatjátok róla a képet,most annyit tudtam vele tenni hogy sürün cserélgetem neki a vizet és betadinnal kezelem,sajnos a páncél törés alatti részeknél kukacokat is láttam.
Kérdésem meg menthetö ez a szegény állat? :(

Ha rossz helyre irtam volna bocs!
Talán menthető, de sürgős állatorvosi beavatkozásra van szüksége, mert nyitott a testüreg. A nyitott részt antibiotikumos és parazitaellenes folyadékkal ki kell tisztítani, a páncélt műgyantával vagy plasztikával zárni. Széles spektrumú antibiotikum injekciót kell kapnia, különben menthetetlenül elpusztul. Csak Sátorhelyi Tamást ajánlom, mert ez speciális hüllős eljárás.

Exbagoly
Tojás

Hozzászólás Szerző: Exbagoly » 2009.10.02. pén., 22:03

Köszönöm hétfön rohanok vele pestre,sajnos ma már nem ment :(
Remélem nem lesz addig gond!
Elég lesz addig neki a betadinos kezelés?
Kösz még egyszer és majd be számolok!

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2009.10.03. szomb., 7:22

Addig hívd fel Sátorhelyi Tamást és megmondja, hogy mit tegyél vele. A tel száma az állatorvosoknál megtalálható
Akik nem tudnak vezetni, mindig erősebben csapják be a kocsiajtót.

Exbagoly
Tojás

Hozzászólás Szerző: Exbagoly » 2009.10.03. szomb., 22:22

üdv ujra!
Nos még a délután beszéltem Sátorhelyi Tamással,azt mondta tegyem egy kis müanyag dobozkába hogy nyugija legyen meg sötét nem kell neki viz sem különösebben ne mozogjon,és persze a nyilt sérülésre betadin.
Hétfö délelött go pest egyetem!
Köszönöm segitséget be számolok fejleményekröl!

denis
Tojás

Sárgafülű

Hozzászólás Szerző: denis » 2009.10.16. pén., 23:52

Sziasztok!

Van két sárgafülú ékszerteknősöm, kb 15 cm-esek.
Az egyik beteg!
A bal hátsó lábfeje kb a normál háromszorosára duzzadt, és sebes is. A farka is sebes. Az átlagosnál étvágytalanabb.
Voltam már vele állatorvosnál....Beoltja, kifizetem...Semmit nem ér....
Valaki látott már ilyesmit?
Amivel etetem: élő hal, szárított hal, fagyasztott hal, saláta, teknősműzli.

Kép

http://kepfeltoltes.hu/view/091016/tekn ... es.hu_.jpg

ha valaki tud, légyszi segítsen!

Köszi: denis
szigno93@gmail.com

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.10.17. szomb., 3:12

Valószínüleg az egyik teknős sebesíthette meg a másikat, ami gyakran előfordul. Ilyenkor nincs mit tenni, mint különválasztani őket. A sérült testrészt szárazon Betadine oldattal ecsetelni és széles spektrumú antibiotikum injekciót adni a felülfertőződés elkerülése végett. Itt "beoltás" (mint védőoltás) biztosan nem történt. Kérdés, hogy az injekcióban antibiotikumot kapott e? Sajnos a nem szakértő állatorvosok gyakran vitamin injekciót adnak, ami ez esetben értelmetlen, de nem tudjuk.. A képen varrasodás látható és a probléma többnyire akkor nem múlik, ha nem választják szét a két állatot. A farok és a láb jellegzetesen azok a testrészek, amelyre a másik támad.

denis
Tojás

Hozzászólás Szerző: denis » 2009.10.17. szomb., 14:48

gjuhos: köszönöm! különválasztom őket!

mikkamakka
Tojás

teknős sérülés?

Hozzászólás Szerző: mikkamakka » 2009.10.26. hétf., 20:37

Sziasztok!
Két kis teknősünk van, egy kínai csíkos hátú 3 hónapja és mellé érkezett egy sárgafülű. Két napig nem voltunk itthon és ma este láttuk, hogy a csíkoshátúnak mintha ki lenne harapva a szája. Nem tudja összezárni, most úgy néz ki, mintha két foga lenne oldalt a nem összezárható rész mellett. Nem sebes, evett rendesen. Verekedhettek? Így megmarad a teki?
Köszönöm a válaszokat!

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2009.10.26. hétf., 20:42

Tegyél fel képet.

Ha tud enni akkor simán életben maradhat. De jó lenne ha külön tennéd őket.

Hédi
Tojás

Hozzászólás Szerző: Hédi » 2009.11.24. kedd, 13:50

Tanácsot szeretnék kérni a nálam tapasztaltabbaktól! Van 2 sárgafülű ékszertekink kb. 2 évesek (16-18cm páncélhossz), egy fiú és egy lány. Másfél éve vannak nálunk és eddig nem volt gond velük, de 2-3 hónapja a fiú a lány lábát bekapja és nem engedi el több percig - seb még eddig ebből nem lett. Egy hónappal ezelőtt a lány nyakát olyan csúnyán megharapta, hogy külön kellett venni - betadin, szárazon tartás ...stb. - hamar meggyógyult. Mivel azt olvastam, hogy a kicsi élettér miatt támadják egymást elkészült egy új (120x50x50cm-es 130l vízzel, 40x50cm-es napozóval) akvárium, ahol 2-3 napig semmi gond nem volt, ma azonban a fiú a szokásos módon elkapta a lány lábát. Sérülés szerencsére nincs.
Ez az akvárium is kicsi? Vagy most már soha nem tarthatók együtt? (Egyébként a fiú renszeresen udvarol, a napozón egymáson fekszenek órákat...?)
Mit tegyünk?

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.11.24. kedd, 14:00

Hédi írta:Tanácsot szeretnék kérni a nálam tapasztaltabbaktól! Van 2 sárgafülű ékszertekink kb. 2 évesek (16-18cm páncélhossz), egy fiú és egy lány. Másfél éve vannak nálunk és eddig nem volt gond velük, de 2-3 hónapja a fiú a lány lábát bekapja és nem engedi el több percig - seb még eddig ebből nem lett. Egy hónappal ezelőtt a lány nyakát olyan csúnyán megharapta, hogy külön kellett venni - betadin, szárazon tartás ...stb. - hamar meggyógyult. Mivel azt olvastam, hogy a kicsi élettér miatt támadják egymást elkészült egy új (120x50x50cm-es 130l vízzel, 40x50cm-es napozóval) akvárium, ahol 2-3 napig semmi gond nem volt, ma azonban a fiú a szokásos módon elkapta a lány lábát. Sérülés szerencsére nincs.
Ez az akvárium is kicsi? Vagy most már soha nem tarthatók együtt? (Egyébként a fiú renszeresen udvarol, a napozón egymáson fekszenek órákat...?)
Mit tegyünk?
Sajnos ezt a problémát többnyire nem oldja meg a kicsivel nagyobb élettér. Nekem a 3 köbméteres kertitavamból is kellett már megválnom agresszívvé vált teknőstől, mert rendszeresen megsebesítette a többieket. Ha továbbra is együtt maradnak, az többnyire a gyengébbik halálával végződik, amit a természetben természetes kiválasztódásnak hívnak. Fogságban a megoldás csakis az elkülönítés, egy jóidőre biztosan.

Hédi
Tojás

Hozzászólás Szerző: Hédi » 2009.11.24. kedd, 15:20

Köszi a gyors választ, már el is különítettem őket. Agresszív marad a kis medencében - ez a bünti :cry: (azért sajnálom!)

Ulukai
Tojás

Hozzászólás Szerző: Ulukai » 2009.12.10. csüt., 21:31

Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy van 2 sárgafülű tekim és már kb 1 hete csipkedik a melső mancsaikat(mindkettő szigorúan a sajátját :) ).
Ez mire utal? Vagy normális?
Köszi a választ előre is.

lisasmith
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: lisasmith » 2009.12.10. csüt., 21:48

Szia,

figyeld meg, hogy ilyen kis hámló bőrdarabkákat csipkednek-e.
Ez általában közelről jól látszik,mikor úszik a tiszta vízben.
Ez teljesen normális,a növekedésük következménye,az elhalt bőrszövetük lehámlik.
Te is biztosan vakarózol,mikor hámlik valami,és viszket: )

Ulukai
Tojás

Hozzászólás Szerző: Ulukai » 2009.12.11. pén., 14:31

lisasmith írta:Szia,

figyeld meg, hogy ilyen kis hámló bőrdarabkákat csipkednek-e.
Ez általában közelről jól látszik,mikor úszik a tiszta vízben.
Ez teljesen normális,a növekedésük következménye,az elhalt bőrszövetük lehámlik.
Te is biztosan vakarózol,mikor hámlik valami,és viszket: )
A kisebbik már nem csinálja, de a másiknak már olyan mintha kicsit sebes is lenne és még mindig piszkálja.
Bal mellső mancsán a középső köröm fölött úgy középtájt.
Mit kéne vele csinálni?

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2009.12.11. pén., 18:20

Egy fénykép sokat segítene.

Ulukai
Tojás

Hozzászólás Szerző: Ulukai » 2009.12.16. szer., 8:44

Végül is lefényképezni nem sikerült, mert nem hagyta.
De hála istennek megoldódni látszik, mert már tűnik el neki a kis sebe. Biztos vagy magának harapta meg nagyon vagy valamibe beütötte.
Nem lehet h attól kezdtek el viszketni annyira hogy beleraktam egy olyan teknős kálciumot?
A boltban ajánlották, hogy ez tök jó meg ilyesmi oszt csak rakjam bele a vízbe oszt elolvad és jó a tekiknek.
A szűrőnek tuti nem jó ki kellett takarítani 2 héttel hamarabb mint szoktam.

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.12.16. szer., 9:43

Ulukai írta: Nem lehet h attól kezdtek el viszketni annyira hogy beleraktam egy olyan teknős kálciumot?
A boltban ajánlották, hogy ez tök jó meg ilyesmi oszt csak rakjam bele a vízbe oszt elolvad és jó a tekiknek.
Ennek semmi értelme, nyugodtan megspórohatod azt a pénzt. Nem más, mint közönséges átverés.

Skeagen
Tojás

Hozzászólás Szerző: Skeagen » 2010.04.15. csüt., 15:08

Sziasztok!

Egy kis baleset történt. Reggel lettem figyelmes arra, hogy a szűrő ága beszippantotta a teknősöm hátsó lábát. Korábban történt már ilyen, de azóta tettem az ág végére egy műanyag végződést, amtőla zt reméltem, hogy meggátolja az újabb baleseteket. Nos ma reggel miután kiszedtem a lábát a csőből, láttam, hogy fel van neki dagadva és véres. Gondolkoztam a betadin használatán, de inkább előtte megkérdezlek titeket. Tudja használni,de nehézkesebben mivel fájhat neki Vélemény? Csatolok képet.

Kép

Skeagen
Tojás

Hozzászólás Szerző: Skeagen » 2010.04.16. pén., 21:45

Sziasztok!

A sérült teknős lábát betadinnal kezelem és elkülönítettem. Naponta többször is kinnt van a szárazföldön. Egyrészt ugye a betadine miatt, másrészt a fertőzésveszély miatt. Ezt tudtam tenni. Nem tűnik túl súlyosnak, használja is a lábát. Ha valamt rosszul csinálok vagy kiegészítésre szorul akkor szóljatok nehogy gubanc legyen. Köszönöm.

SKeagen

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2010.04.17. szomb., 7:58

Mindent jól csinálsz. Amikor betadinnal bekened akkor legyen a szárazon fél órát utánna tedd vissza a vízbe. Elég naponta 2* bekenni

Scooterke
Tojás

Segitség!!!

Hozzászólás Szerző: Scooterke » 2010.05.21. pén., 0:47

Ahogy már a bemutatkozóban irtam 2db pirosfülü nagyon aranyos teki gazdája vok. Most multunk nem rég 3 évesek. Mindkettő 3 éves, és már pindurnyi koruktól nálam vannak. Sokmindenen keresztül mentünk már közösen. Ezért is vok szomoru most, mivel a multkor elutaztam 3 napra. Annak ellenére h el voltak látva, mikor hazaérkeztem arra lettem figyelmes, h a nagyobbik(max pár honap) feltehtőleg kiharapott a kisebbik farkincájából. Gondolhatjátok h mennyire sokkolt az eset. Ez mint derült égből menykőcsapás érkezett, mert eddig ilyen nem történt. Habár régebb néha néha felfigyeltem rá, h meg meg "csipik" egymást, v 1ik esetben eléfordult h alig akarta elengedni az egyik lábát. De azt hittem eddig h csak játszanak mint a kutyakölykök.
Ezt a megrázkodtatást átélve és közeli ismerőseim tanácsára nem tettem többet mint a kicsi farkincáját kezeltem. Nem telik el néhány nap max 1 7, s ma éjjel tusolásközben arra a förtelmes zajra lettem figyelmes h nagyon matatnak. MEgilyedtem h megint ez történik. És sajnos ténleg ez történt. Megint megsebesitette a nagy a kicsit. Azaz láttam h oda oda kap a farkincájához, s amikor azt megvizsgáltam láttam h ujra véres. Felsebezte ujra. Most a biztosnság kedvéért szétválasztottam. De kérlek segitsek h mi tévő legyek. Mielőbbi használható segitséget kérek erre az email cimre : elekes.szabolcs@gmail.com

Teki imádó
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Teki imádó » 2010.05.21. pén., 13:46

Üdv Szabolcs!

Azt jól tetted, hogy különválasztottad őket. Én nem is ajánlom, hogy újra összeengedd őket. A többit meg az okosak. :-D
De azért egy kérdés: Mivel kezelted le?

lisasmith
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: lisasmith » 2010.05.21. pén., 20:56

Betadin,és fél óra szárazon.
Nem nagyon tudsz mit tenni,ha nem viselik el egymást.Jó lenne tudni a nemüket,az sokat segítene kideríteni/megoldani.Várjuk a képeket is,ha nem tudod.

hagyd is őket külön.

Sok szerencsét!

Trambulin
Tojás

Különválasztás

Hozzászólás Szerző: Trambulin » 2011.08.09. kedd, 13:53

Üdvözletem mindenkinek, sziasztok!
Végigolvastam a felvetéseket, hozzászólásokat, sok mindent tanultam.
Több hozzászólásban olvastam hogy a tekik (esetemben sárgafülü ékszerteknős) verekednek, illetve az egyik bántja a másikat. Nálunk egy kisebb és egy nagyobb él és az elmúlt időszakban többször észrevettem hogy a nagyobbik harapja a kisebb hátsó lábát. Már most sebes lett neki, ezt kezelem is a leírtak alapján.
Ami viszont kérdésem, mert nem igazán találtam rá egyértelmű módszert, az a következő.

Hogyan célszerű őket szétválasztani?

Amire gondoltam:
- két kisebb akvárium (tehát minden felszerelés 2x)
- egy nagyobb akvárium, megnövelni az életterüket (erről azt olvastam hogy csak átmeneti megoldás)
- egy nagy akvárium, amely felénél ketté van osztva egy plexi darabbal, ami ki van fúrva több helyen hogy a víz áramolhasson (így egy külső szűrő elég lenne)

Kérlek adjatok tanácsot, mi a jó módszer a szétválasztásra.

köszi!

Teki
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

Re: Különválasztás

Hozzászólás Szerző: Teki » 2011.08.09. kedd, 17:21

Trambulin írta:Üdvözletem mindenkinek, sziasztok!
Végigolvastam a felvetéseket, hozzászólásokat, sok mindent tanultam.
Több hozzászólásban olvastam hogy a tekik (esetemben sárgafülü ékszerteknős) verekednek, illetve az egyik bántja a másikat. Nálunk egy kisebb és egy nagyobb él és az elmúlt időszakban többször észrevettem hogy a nagyobbik harapja a kisebb hátsó lábát. Már most sebes lett neki, ezt kezelem is a leírtak alapján.
Ami viszont kérdésem, mert nem igazán találtam rá egyértelmű módszert, az a következő.

Hogyan célszerű őket szétválasztani?

Amire gondoltam:
- két kisebb akvárium (tehát minden felszerelés 2x)
- egy nagyobb akvárium, megnövelni az életterüket (erről azt olvastam hogy csak átmeneti megoldás)
- egy nagy akvárium, amely felénél ketté van osztva egy plexi darabbal, ami ki van fúrva több helyen hogy a víz áramolhasson (így egy külső szűrő elég lenne)

Kérlek adjatok tanácsot, mi a jó módszer a szétválasztásra.

köszi!
Ha úgy választod szét őket, hogy továbbra is lássák egymást, akkor csak az egyik problémát oldod meg. Vagyis nem tudja a nagyobb a kisebbet megharapni. Viszont a másik gond, hogy a kisebb látja a nagyot továbbra is fennáll és ezért a kicsi stressznek van kitéve. Ezért javaslom, hogy úgy válaszd szét őket, hogy ne lássák egymást.

Teki

lisasmith
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: lisasmith » 2012.05.16. szer., 12:33

szerkesztve

chubba
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

Hozzászólás Szerző: chubba » 2012.05.16. szer., 23:30

lisasmith írta:Sziasztok,

ma beállított az ismerősöm és az Édesanyja egy kertben talált teknőssel.
Alig tenyérnyi méretű, vörösfülű, és hím.

Csatolom a képeket.
Esetleg ha ez működik:
http://youtu.be/FnOe39l1a-o

Nekem úgy tűnik, mintha egyik hátsó lábát részlegesen, a másikat pedig teljesen nem használná. Egyébként nem fél, érdeklődő, talán picike szemgyulladása van.

Kérlek segítsetek, hogy mennyire komolyak a páncélján a sebek/ illetve hogy mi az egyéb teendő.

Megnéztem a csapban, ahol eddig volt, és elég csálén áll benne.
Most a dobozban ül, nézeget kifele, de a hátsó lábait továbbra sem használja.

Este eregetett pár buborékot, szerintem taknyos. Tehát meg is van fázva.
Hogyan tovább?

Köszi előre is,

Liza
Állatorvos, jobb esetben hüllőspecialista, de SOS!! mondjuk azért tedd be egy lavórba, ne szárazon legyen, hanem vízben. tartsd a hőfokot 24-26 fok között. Nincs jó állapotban, nagyon nincs!

lisasmith
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: lisasmith » 2012.05.17. csüt., 8:51

ok.

chubba
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

Hozzászólás Szerző: chubba » 2012.05.17. csüt., 23:18

lisasmith írta:
chubba írta:
lisasmith írta:Sziasztok,

ma beállított az ismerősöm és az Édesanyja egy kertben talált teknőssel.
Alig tenyérnyi méretű, vörösfülű, és hím.

Csatolom a képeket.
Esetleg ha ez működik:
http://youtu.be/FnOe39l1a-o

Nekem úgy tűnik, mintha egyik hátsó lábát részlegesen, a másikat pedig teljesen nem használná. Egyébként nem fél, érdeklődő, talán picike szemgyulladása van.

Kérlek segítsetek, hogy mennyire komolyak a páncélján a sebek/ illetve hogy mi az egyéb teendő.

Megnéztem a csapban, ahol eddig volt, és elég csálén áll benne.
Most a dobozban ül, nézeget kifele, de a hátsó lábait továbbra sem használja.

Este eregetett pár buborékot, szerintem taknyos. Tehát meg is van fázva.
Hogyan tovább?

Köszi előre is,

Liza
Állatorvos, jobb esetben hüllőspecialista, de SOS!! mondjuk azért tedd be egy lavórba, ne szárazon legyen, hanem vízben. tartsd a hőfokot 24-26 fok között. Nincs jó állapotban, nagyon nincs!

Én értem, de itt lakom a világ végén!
Akkor sima állatorvos. Mivel traumás esetnek tűnik, egy röntgent megér. Ha menthetetlen, akkor pedig humánus altatást.
http://www.google.hu/search?client=safa ... sgbcsODgAg

zsanett
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

pézsmateki

Hozzászólás Szerző: zsanett » 2013.04.13. szomb., 21:01

sajnos nem tudok élesebb képet csinálni,mert olyan pici,teljesen rá kell közelítenem hogy valamicske látszódjon :( azt vettem még észre,hogy a bőre jön le,vagy vedlik vagy nem is tudom mi a jó kifejezés.ez normális?

Norman
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

Re: pézsmateki

Hozzászólás Szerző: Norman » 2013.04.14. vas., 11:40

zsanett írta:sajnos nem tudok élesebb képet csinálni,mert olyan pici,teljesen rá kell közelítenem hogy valamicske látszódjon :( azt vettem még észre,hogy a bőre jön le,vagy vedlik vagy nem is tudom mi a jó kifejezés.ez normális?
A vedlés teljesen normális,de az,hogy rózsaszín és vakarja az nem.Csersavat tégy azért a vízbe és betadinozd neki ahogy írtam míg nem jut normális orvoshoz,nehogy elfertőződjön.Itt sajnos kép nélkül senki sem fog tudni segíteni.
Sternotherus carinatus

zsanett
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

pézsmateki

Hozzászólás Szerző: zsanett » 2013.04.14. vas., 13:08

betadinozom,csersavaztam és már szinte nem is látszik neki.remélem megúsztuk ennyivel!köszönöm!

lisasmith
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: lisasmith » 2013.04.14. vas., 14:10

Biztos vagy benne, hogy nem szorult oda a szűrőhöz vagy ilyesmi? Egyszer nekem is volt ilyesmi az egyik teknősöm lábán, kiderült hogy leszerelte a védeőkupakot és beszorult a lába a szűrőcsőbe. Nekünk is elmúlt a szűrőkupakot meg odaragasztottam.

zsanett
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

pézsmateki

Hozzászólás Szerző: zsanett » 2013.04.14. vas., 15:29

nem hinném hogy odaszorult volna,legalábbis nem vettem észre.sokat bújkált a melegítő alatt,lehet hogy megégette talán,nem tudom..most már mindent úgy alakítottam ki,hogy ne történhessen baj,legalábbis remélem

e.evelin13
Tojás

verekedés

Hozzászólás Szerző: e.evelin13 » 2013.11.25. hétf., 15:28

Sziasztok!!!
Nagyon szeretném a segítségeteket kérni!!Két ékszerteknősöm van már vagy 5 éve. Az egyik nagyobb a másik kisebb.Igazán a fajtájukban sem vagyok nagyon biztos meg a nemükbben sem.De az a lényeg h 5 éve együtt élnek tényleg egy nagy akváriumuk van minden biztositva van nekik.Nagyon szeretik egymást mindig együtt napoznka együtt cisnálnak mindent.Vasárnap délelött még minden oké volt,délután megetettem őket de estefele mikro filmeztem arra lettem figyelems h nagyon nagy zajt csapnak.Feloltottama lámpát és már csak azt láttam h nagyobbik teknős beapta az egész fejét a kisebbnek nagyon megrémültem alig tudtam szétválasztani őket :( Mikor sikerült kivettem a kisebbet és kinnt volt egy két percig madj megint vissszaraktam és nagy megint bekapta a fejét és alig tudtzam szétválasztani.Sosem történt ilyen.Van egy kisebb akváriumom abba beleraktam a kicsit de az akvárium kcisi neki.Aludni sem aludt és lenyugodni sem tud.A nagy is mintha keresné a kicsit de anniyra nagyon félek visszarakni a nagy akváriumba a kisebbet h nem tudom mi tévő legyek.Légyszives agyon szépen kérlek tudnátok segíteni???? :cry:

cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: cstomi » 2013.11.25. hétf., 17:33

Szia!

Jól tetted hogy külön vetted őket, ilyenkor mást nem nagyon lehet csinálni.
Több teknőst mindig melós együtt tartani. Legyenek külön egy pár hétig, utána megint lehet próbálkozni.
Mekkora pontosan az a nagy akvárium? Mennyire kicsi az a kicsi aksi?
Mennyire berendezett az akváriumod? Pl.: víz alatti bújó, barlang, vízi növény, szárazulat. stb...
Milyen hőmérsékletű vízben vannak?
Milyen gyakran eteted őket?

üdv. Tomi

BUTTON_POST_REPLY