páncélpuhulás, páncélbetegségek

A vízi teknősök betegségeinek fóruma
(Ne feledd, a fórumozás tapasztalatcserét szolgál. Sürgős esetben haladéktalanul hüllőszakértő állatorvoshoz kell fordulnod!)

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

páncélpuhulás, páncélbetegségek

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.04.29. szer., 14:48

A józan ész írta:A Javasolt kezelés csak akkor ér valamit, ha a tüneteket pontosan meg tudod határozni. Nagyon sok betegségnek vannak hasonló tünetei, mégis eltérő kezelést kívánnak a gyógyuláshoz. Mindig a legbiztosabb a hüllőkhöz is jól értő állatorvos véleménye! És persze időben elvinni hozzá, nem halogatni!
Puha a páncélja
  • Tünetek:
    • rachitisz (csontlágyulás, páncélpuhulás).
      • Kiváltó ok:
        • D-vitamin hiány, melyet elsősorban a nem megfelelő étkezés, valamint a napozás hiánya okoz. Ez utóbbi nem feltétlen okozója megfelelő tápellátás, és megfelelő vitaminpótlás esetén:
          • Javasolt kezelés:
            • keverjünk az ételükbe D-vitamin-tartalmú készítményt, ha van lehetőség, napoztassuk, vagy használjunk megfelelő fajtájú, és minőségű, hüllők számára készült UV lámpát.
A D vitamin hiánya is első sorban a hibás étrendre vezethető vissza, a kalcium hiánya nagyon sok problémát okozhat. A csontozata "felpuhul", elvékonyodik, könnyen törik, ami akár végzetes is lehet. Ezt a páncél puhulásával vehetjük észre a legjobban.
Ezt a problémát orvosolhatjuk házilag is (ha a betegség még nem nagyon előrehaladott állapotú), ha az étkezésre szánt halba egy ideig pici, porrá tört szépiát teszünk. Nem érdemes a halra rászórni, mert a vízben a nagy része lemosódik.
Az ilyen megbetegedés nem fordul elő azoknál az ékszerteknősöknél, amelyek főétkezésnek rendszeresen, kellő mennyiségű fagyasztott, vagy élő halat kapnak, mert a halban megvan minden olyan vitamin megfelelő mennyiségben, amire nekik szükségük van.
Fontos megjegyezni, hogy a filézett hal is egyoldalú táplálkozási problémát okozhat.
A teknősöknek úgy kell a hal, ahogy egybe van, mert minden része nagyon fontos a számukra!
Szükségük van a husára, a szálkákra, a fejrészre, a belsőségekre, a béltartalomra, szóval mindenre, ami egy számukra megfelelő méretű halban található.
A párizsival, és egyéb ilyen "olcsó" kajával való etetés hosszabb távon megbosszulja magát. Mint ahogyan az is, ha különböző egyéb készítményekkel, vitaminokkal, és tápanyagban értéktelen szárított marhaságokkal etetjük őket főétkezésnek.
Az ún. liofilizált termékekben csak-csak van némi tápanyag, de jelentős mértékben kevés, és a termék is drága.
Az ékszerteknősök egy bizonyos kor után igénylik a növényi eredetű tápanyagokat is, valamint az egyéb kiegészítő ételekből valamit mindig találnak, amire szükségük van.
A különböző vitaminkészítményekkel történő rendszeres etetés is gondokat okozhat, hisz nem ez a fő táplálékuk. Nasinak, kiegészítőnek viszont nagyon jó megoldás, de csak egész kis mennyiségben adjunk nekik egy étkezésre.
Általában a vitaminkészítményeket nem nagyon szeretik, ezért a fő étkezés előtt próbáljunk adni belőle, mikor még "éhen akarnak halni". Ekkor még rácsapnak minde kajának látszó dologra, és nem válogatnak.

Bőr-és páncélleválások:
  • Tünetek:
    • a hát- és a hasi páncélról egyes darabok leválnak. A puha részeken (fej, nyak) a bőr cafatokban leválik.
      • Kiváltó ok:
        • A teknősök növekedésével járó normális élettani jelenség.
          • Javasolt kezelés:
            • Nem szükséges. Csak akkor válik szükségessé, ha esetleg gyulladás vagy gombás fertőzés lép fel. És ne próbáljuk leszedegetni, mert nekünk nem tetszik. Beszakadhat, sérülést okozhat. Lejön az magától!
Daganatok, duzzanatok, karciómák:
  • Tünetek:
    • A páncélon és/vagy a bőrön egy vagy több csomó (duzzanat) jelenik meg. Ha ezek a duzzanatok kemények akkor fennáll a veszély, hogy tumorok vagy rákos daganatok léptek föl. Az ok azonban lehet parazitás jellegű is.
      • Kiváltó ok:
        • Nincs adat
          • Javasolt kezelés:
            • Laikusok által nem végezhető! A szükséges kezelés az állatorvos műtéti beavatkozása.
Fehérfoltos betegség:
  • Tünetek:
    • A has- és hátpáncélon világos-fehér foltok jelennek meg. A tüneteket étvágytalanság, élelem visszautasítás egészíti ki.
      • Kiváltó ok:
        • Nem teljesen tisztázott, de legvalószínűbb a vitaminhiány.
          • Javasolt kezelés:
            • Rendszeres páncélfürdetés konyhasóoldatban (1:100 hígítású oldat). A foltokat ecseteljük be szesszel, antibiotikumokkal, adjunk nagyobb adag D3-vitamint.
Kopásnyomok a haspáncélon
  • Tünetek:
    • A haspáncélon egyes helyeken "kopásnyomok", illetve folytonossági hiányok figyelhetők meg. A karmok a legtöbb esetben szintén tompák és kopottak.
      • Kiváltó ok:
        • Túl durva, éles szemcséjű talaj (aljzat, szárazföldi részen), éles nagyobb kövek az aljzaton vagy esetleg szállítási sérülések. Egyes esetekben hosszabb távon az aljzaton elhelyezett éles szemcsézetű kvarchomok okozza, főleg a "túrkálósabb" teknősfajoknál.
          • Javasolt kezelés:
            • A talajt sürgősen alkalmas anyagokra kell kicserélnünk. Ha a szarupáncél erősen megsérült, illetve az "élő részekig" lekopott, antibiotikumos kezelés szükséges.
Páncél deformáció
  • Tünetek:
    • A páncél alakja szabálytalan. Rajta szokatlan "völgyek" vagy kidomborodások alakulhatnak ki, erősen megmagasodott vagy egészen lapos lehet. Különösen gyakoriak a "tevepúpszerű" kiemelkedések.
      • Kiváltó ok:
        • Elsősorban a vitamin-, illetve kalciumhiány idézheti elő, amelynek oka az egyoldalú táplálás. További ok lehet: a túl gyors növekedés túletetés miatt, túl magas hőmérséklet, a páncél sérülései.
          • Javasolt kezelés:
            • A "hiba" kijavítására már alig van lehetőség, hacsak nem fiatal állatokon és korai stádiumban vesszük észre és kezdünk a korrekcióhoz. Optimális táplálással és megfelelő UV - besugárzással a további károsodást elkerülhetjük.
" Egészséges ember nincs, csak felületes diagnózis!"
Kínai császári orvos, akinek életéről semmit, haláláról annyit tudunk, hogy a fenti megállapítása után felnégyelték!

Japi1
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

Beteg páncél

Hozzászólás Szerző: Japi1 » 2009.05.03. vas., 15:43

Helló!
Még a októberben vettem egy ivarérett csíkos iszapteknős hímet. Mivel a teknőst az USA-ból hozták /ha igaz, vadonbefogott/, két hónapig külön akváriumban, karanténban volt. Nem láttam rajta semmi elváltozást, így betettem a "lányok" közé. Jól megvoltak együtt, míg március elején úgy láttam, hogy háremének tagjai csípkedik a páncélját. Rögtön visszakerült a karanténba, Betadinkúrát kap. Két hónap elteltével nem látok rajta javulást. Találkozott már valaki ilyesmivel?

Kép
Már volt kiharapdált páncélú tekim, de Betadinnal sikerült rendbehozni. Dokihoz kellene esetleg vinni, de tartok tőle, hogy a dobermannál kezdődik nála az állat, ami ennél kissebb, az csak valami élősködő.
Japi
A Kis Hercegnek azt mondta a róka, hogy ha megszelídítettél, felelősséggel tartozol értem!

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.03. vas., 17:03

A Betadin nem orvosság, hanem gyógyszer-készítmény.
Kizárólag külsőleg alkalmazva a sebek, és azok környékén a bakteriális, és egyéb fertőzések kialakulását akadályozza meg.
Kisebb sebek, horzsolások szépen begyógyulnak, de nagyobb, nyílt sebek esetén ennek ellenére orvoshoz kell menni.
A Betadint 100%-ban lehet embereknél is alkalmazni, igazából nekünk készült.
(mikor a hölgyek - urak mennek "pirszinget" berakatni, jobb helyeken ilyen pici üvegbe kapnak Betadint, hogy pár napig azzal kezeljék. :) )
Gyakorlatilag más semmire nem jó, de erre a célra kiváló! :)
Vízben oldódik, tehát a kezelés alkalmával száraz helyen kell tartani a tekit egy ideig. Ráadásul olyan, mint az indigó-festék, mindent megfog, és nagyon nehezen lehet kimosni. :(

A páncél felső része nem fog begyógyulni, csak az "élő részek".
Ez olyan, mint amikor becsukod valahova az ujjad, és a köröm nem csak megsérül, de esetleg egy rész ki is szakad belőle.
Maga a köröm, pontosabban a hiányzó rész nem fog pótlódni, hanem majd idővel "lenő", ahogy vágod a körmöd, és újra "egészséges" lesz.
A tekiknél a vedlés következtében leváló vékony rétegek lassan feledtetik az ilyen sérülést, bár elképzelhető, hogy azért teljesen nem fog eltűnni, csak nem lesz annyira feltűnő.

Azért nem ártana megmutatni egy állatorvosnak. :shock:
Kínai császári orvos, akinek életéről semmit, haláláról annyit tudunk, hogy a fenti megállapítása után felnégyelték!

Chelona
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Hozzászólás Szerző: Chelona » 2009.05.04. hétf., 9:12

Azért hogy semmi másra nem jó, mint piercingek ecsetelésére, azt nem mondanám. Nemcsak megakadályozza a fertőzést, hanem kiválóan kezeli is (közönséges jódról van szó, csak ez nem alkoholos oldat). A sebek gyógyulását is felgyorsítja. Kórházakban műtét előtt-után ezt használják.

Azért ha már a hús is kilátszik a páncél alatt, akkor el kéne vinni állatorvoshoz.
KépKép

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.04. hétf., 11:56

" - Gyakorlatilag más semmire nem jó, de erre a célra kiváló! - "

Lehet, hogy félre érthető volt, de a zárójeles előtt lévő szövegre értettem. :)

Japi1
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

Hozzászólás Szerző: Japi1 » 2009.05.04. hétf., 17:37

Furtoske írta:A páncél felső része nem fog begyógyulni, csak az "élő részek".
Helló Fürtöske!
"A teknőspáncél pajzsai három rétegűek. A legfelső réteg keratinból áll.
A keratin egy erős, szarualkotó szerves anyag, többek között az emberi haj és köröm fő alkotója.
A keratin réteg alatt, egy vékony, szivacsos, véredényekben gazdag szövet található. Ez szállítja a tápanyagot a páncélba, és kapcsolja a felső réteget a csont alapzatra."

A szaruréteg az teljesen sérült, ugyanúgy a hámréteg. Ezért kapja a Betadint, nehogy valami fertőzést kapjon. Sajnos a csontos rész is sérült, szerencsére nem teljes vastaságban, tehát a belső eleven rész nem látszik.
A Betadin kúrát már alkalmaztam egy másik tekinél, nála a szaruréteg alatti hámréteg is vérzett, viszont a csontos rész nem sérült. Ha nem is hamar, de begyógyult. A támadót eltávolítottam.
A "beteget" most tettem vissza a vízébe, miután cca egy órát szárazon töltött. Ezt az elmúlt két hónapban naponta ismételtem. Most bevágott egy fagyasztott apróhalat, béke van.
Mindenesetre ma megnéztem, mikor rendel egy állatorvos, talán kisállatokhoz is ért. Majd kiderül. A fölöttünk elvonuló időjárási képződmény /enyhe zegernye/ miatt csak holnap látogatjuk meg.
Japi
A Kis Hercegnek azt mondta a róka, hogy ha megszelídítettél, felelősséggel tartozol értem!

Japi1
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

Hozzászólás Szerző: Japi1 » 2009.05.04. hétf., 17:39

Chelona írta:Azért ha már a hús is kilátszik a páncél alatt, akkor el kéne vinni állatorvoshoz.
Helló Chelona!
Mint Fürtöskének is írtam, nem hatolt át a csontos részen a seb. Mindenesetre keresem a dokit.
Japi

Japi1
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

Hozzászólás Szerző: Japi1 » 2009.05.05. kedd, 17:17

Helló!
Voltunk a dokinál. Hogy mennyire hüllőszakértő, nem tudom, de elsőre megállapította, hogy teknős. :roll:
Komolyra fordítva: javasolta, hogy Betadinnal kezeljem, valamint hogy különítsem el a többitől. Mondtam, hogy mindez megtörtént. Valami fertőtlenítő spray-val lefújta, egy antibiotikum injekciót adott neki, ha nem javul, vigyem vissza. Mondtam, hogy egy hónap múlva, ha nem javul /ha túléli az injekciót/.
Mindezekért kért 300 Ft-ot. Alkalmi vétel, csak javuljon valamit.
Japi

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.05.05. kedd, 20:31

Japi1 írta:Helló!
Voltunk a dokinál. Hogy mennyire hüllőszakértő, nem tudom, de elsőre megállapította, hogy teknős. :roll:
Komolyra fordítva: javasolta, hogy Betadinnal kezeljem, valamint hogy különítsem el a többitől. Mondtam, hogy mindez megtörtént. Valami fertőtlenítő spray-val lefújta, egy antibiotikum injekciót adott neki, ha nem javul, vigyem vissza. Mondtam, hogy egy hónap múlva, ha nem javul /ha túléli az injekciót/.
Mindezekért kért 300 Ft-ot. Alkalmi vétel, csak javuljon valamit.
Japi
Helyesen járt el a doktor. Amég nyitva van, fertőzésveszély áll fent ezért indokolt a széles spektrumú antibiotikum. Az antibiotikum többnyire nagyon megviseli a teknős közérzetét (attól is függ, mit kapott), a passzivitás mellett néha olyan is előfordul, hogy visszahánynak. Ha jól értem az előzményt, a sérülést a többi teknős okozta. Sajnos gyakori az ilyen territórium harc. Időnként magától rendeződik de olyan is előfordul, hogy bizonyos állatokat lehetetlen együtt tartani. Majd kiderül mi lesz, addig is jobbulást!

Japi1
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

Hozzászólás Szerző: Japi1 » 2009.05.06. szer., 17:02

gjuhos írta:...Az antibiotikum többnyire nagyon megviseli a teknős közérzetét...
Helló gjuhos!
Ez bejött, nagyon elbújni sincs kedve! Pillanatnyilag Betadinnal bekenve szárad egy lavorban. Az akváriumát teljesen kitakarítottam, kis csersavport is szórtam a friss vízbe.
Csak a "feladatát" nem tudja teljesíteni, elkülönítve a lányoktól. Jól kifogtam ezeket a menyecskéket, egyet már Bauri felügyel, nem gondoltam, hogy a maradék kettő is harapós.
Na mindegy, ha meggyógyul, visszateszem a hárembe, legalább egy rövidebb időre.
Japi

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.05.06. szer., 21:28

Harmadik napra már jól lesz és ha kell ismételni, az nem fogja ennyire leverni.

Sidi
Tojás

Hozzászólás Szerző: Sidi » 2009.05.20. szer., 12:15

Sziasztok!

Egy tarajosteknősöm és egy ékszerteknősöm van. Pár hónapja a tarajosteknősöm páncélján megjelent vmilyen zöldes-barnás folt ezért kihívtuk hozzá az állatorvost, de úgy tűnt a teknősökhöz nem igazán ért. Ennek ellenére nagyon rendes volt adott vitamin injekciót neki és vmilyen kék kenőccsel is lekente a páncélját. A helyzet azonban nem javult, ezért kisállatkereskedőnél is utánaérdeklődtünk mi lehet ez. Ők azt mondták valószínűleg csak vízköves a páncélja ezért félig desztilált és félig rendes vizet tegyünk az akváriumba és akkor el fog múlni. Hát így sem jártunk sikerrel, és sajnos úgy tűnik a folt nőtt és mintha a másik teknősöm páncélján is megjelent volna. Légyszi, ha tudtok segíteni, hogy mi lehet ez a tekin és hogyan lehet kezelni akkor írjatok. Aggódom értük és nem akarom, hogy vmi komolyabb bajuk legyen. Előre is köszi a segítséget!

Ági

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2009.05.20. szer., 12:33

Szia

Ha tennél fel egy képet akkor könnyebb lenne a diagnosztika
Akik nem tudnak vezetni, mindig erősebben csapják be a kocsiajtót.

Sidi
Tojás

Hozzászólás Szerző: Sidi » 2009.05.20. szer., 14:14

Tessék itt a kép:
Kép

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.05.20. szer., 16:53

Ez nem vízkő. Én élő gombának látom, bár akkor állítanám biztosra ha a kezemben lenne az állat. Ez esetben az injekció és a desztillált víz nem segít. Most rohannom kell, Bauri le fogja írni a vízkezelés módját. Addig is a teknőst ki kell venni, hagyni megszáradni a páncélját és emberi patikában kapható Betadine oldattal bőven beecsetelni és legalább fél óráig hagyni száradni. Szemébe, szájába ne kerüljön. A Betadine antibakteriális és gombaellenes készítmény.

Szabi
Tojás

Hozzászólás Szerző: Szabi » 2009.05.20. szer., 19:44

gjuhos írta:Ez nem vízkő. Én élő gombának látom, bár akkor állítanám biztosra ha a kezemben lenne az állat. Ez esetben az injekció és a desztillált víz nem segít. Most rohannom kell, Bauri le fogja írni a vízkezelés módját. Addig is a teknőst ki kell venni, hagyni megszáradni a páncélját és emberi patikában kapható Betadine oldattal bőven beecsetelni és legalább fél óráig hagyni száradni. Szemébe, szájába ne kerüljön. A Betadine antibakteriális és gombaellenes készítmény.
Sziasztok!

Engem is érdekelne ez a téma. Mert van 2 ékszerteknősünk és az egyiknek a páncélján hasonló foltok vannak. Voltunk vele Dr. Sátorhelyi Tamásnál, aki azt mondta a foltokra, hogy nem vedlette le a páncéldarabkáit és sok egymásra rakódott, és vízkő ment alá.
Azt javasolta, hogy a vízbe tegyünk csersavat, mert az segít a vedlésben. Sajnos semmi változást nem vettünk észre, talán még több kisebb folt is lett rajta.
Segíthet ha Betadinnal kenegetjük neki?

Képek a páncélról:
http://kepfeltoltes.hu/090520/P1000469_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090520/P1000471_ ... es.hu_.jpg

Köszi szépen a segítséget!

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2009.05.20. szer., 20:31

Akkor most válaszolok

Sidi: Egészítsd ki a kúrát csersavas kezeléssel. Csersavat a gyógyszertárban kapsz és 5 gramm sokáig elég. Az ára max. 2-300 ft.
Adagolása: 100 liter vízhez kb egy negyed kávéskanálnyi kell. A víznek halvány barnának kell lennie mint a híg teának. De vigyázz a végleges szín csak 20-24 óra múlva alakul ki!!! Ha túl sötét lesz akkor csinálj egy kis vízcserét és úgy hígulni fog. Egyébként ha sötét a teknősnek nem árt, nem okoz bajt neki.

Szabi: Sátorhelyi Tamást nem szívesen bírálnám felül. Ha ő a csersavas kezelést javasolta akkor mást ne tegyél. Ő látta a teknőst és a szaktekintélyéhez nem fér kétség!!! Betadinnak baktérium ölő hatása van és fertőtlenít is. Ha a vedléssel van probléma akkor ott nincs fertőzés így nincs ok a Betadinos kezelésre.

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.05.20. szer., 20:46

Amit Szabinak mondott Sátorhelyi Tamás, az egy teljesen általános és ártalmatlan probléma a vízi teknősöknél, és jó tanácsot is kapott. Sidi képét én gombának látom, de ez így nem könnyű. Ha a páncél felszínén van (és nem a lemez alól tetszik át), valamint vattaszerű az állaga, akkor gomba.

Szabi
Tojás

Hozzászólás Szerző: Szabi » 2009.05.21. csüt., 10:52

Köszönöm a válaszokat!

Sidi
Tojás

Hozzászólás Szerző: Sidi » 2009.05.21. csüt., 13:13

Köszönöm szépen a segítséget! Remélem hamar elmúlik majd. :)

szami77
Tojás

Teki páncél...

Hozzászólás Szerző: szami77 » 2009.06.13. szomb., 13:12

Sziasztok! Van négy kis tekim s ebböl az egyiknek a páncélja olyan mindha vízköves lenne...Tudna valaki segíteni hogy ez mitöl lehet??? Esetleg mit tegyek vele????? Köszönöm.... Képetz nem tudok beszurni....Valaki???? hogy kell??? ennyire nem lehetek bé.a...

szami77
Tojás

Hozzászólás Szerző: szami77 » 2009.06.13. szomb., 14:18

Kép

Kép

Kép

szilvi
Tojás

Hozzászólás Szerző: szilvi » 2009.08.05. szer., 14:48

Sziasztok!
A tekink hátán furcsa folt jelentkezett, teljesen sima, de olyan, mintha lekopott volna. Mitől lehet? Csatolom a képet:
Kép

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2009.08.07. pén., 6:23

szilvi és szami megnyugodhattok a tekik páncélján csak fizikai elváltozást látok. Nem betegség. Majd a vedlések folyamán lekopik az elváltozás

lisasmith
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: lisasmith » 2009.11.11. szer., 19:51

Sziasztok!
tegnap kivettem a lánytekimet a szokásos két-három hetes ellenőrzésre,megnézegetni hogy jólvan-e.
És megijedtem!
Ha a hasán a páncélját megnyomkodom,ott elöl,sokkal jobban mozog föl-le,mint a többieknek(direkt megnéztem.)
Úgy érzem a hátán is elkezdett puhulni,és az oldalán is. Egyáltalán nem vészes, de érezhetően nem olyan szilárd és kemény,mint a másik 4-é.

Ha jól látom a szeme is bedagadt picit.
Akkor ez most Ca hiány?

Akkora fagyasztott halat kap,amivel megeszi a szálkát is,meg mindent.Néha kap gyümölcsöket,zöldséget.

Mit csinálok rosszul??

Mate
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

Hozzászólás Szerző: Mate » 2009.11.11. szer., 20:25

Tiszta a vize? Attól is bedagadhat a szeme.

lisasmith
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: lisasmith » 2009.11.11. szer., 20:56

A páncélpuhulás meg a szeme az Ca meg A vitamin hiány.
A vize meg tiszta.
Bauri,Gjuhos, injekció?
Az itteni doki annyira se ért hozzá mint én.

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2009.11.11. szer., 21:04

Mate írta:Tiszta a vize? Attól is bedagadhat a szeme.
](*,) Ezt igaz viccnek szántad?

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2009.11.11. szer., 21:05

lisasmith írta:A páncélpuhulás meg a szeme az Ca meg A vitamin hiány.
A vize meg tiszta.
Bauri,Gjuhos, injekció?
Az itteni doki annyira se ért hozzá mint én.
Mindenképpen injekció :!: Az injekcióban legyen benne A és D vitamin. A dokiknak van ilyen komplett keverék. Ebből kell neki néhány alkalommal de csak 5-6 naponta.

lisasmith
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: lisasmith » 2009.11.11. szer., 21:11

Rendben van, akkor pénteken injekció.
Mit kérjek a dokinál? Vitamin injekció?

lisasmith
Veterán teknős
Veterán teknős

Dokinak nem nevezhető doktor szerű képződmény

Hozzászólás Szerző: lisasmith » 2009.11.13. pén., 17:38

Voltunk ma a dokinál.
Bementem,mondom egy A vitamin injekciót szeretnénk kérni,mert a tünetei szemgyulladás,és páncélpuhulás.
Jaj hát majd ő megmondja mik a tünetek mert ő az orvos....
mondom jól van,jól kezdődik.
Megnyomkodja a páncélját,megnézi a szemét.Mondja hogy ez teljesen egészséges,és én aggódom túl a dolgot.Mert hogy ez a teknős nem beteg,mert amiket hozzá hoznak,azok ki se bírják nyitni a szemüket,meg gyurmázni tudják a páncélját.
Mondom aha, de most akkor az a baj,hogy kezdeti stádiumban észrevettem?
Hápogott egy kicsit, és mondta hogy hát ő nem ad be semmit, mert egészséges.
Mondom akkor Ön szerint elég lesz ha Korvimin ZVT+ Reptile-t kap?
Megint pislogott nagyokat,és nagy kegyesen kijelentette,hogy megfelelő étrend mellé nem kéne.
Na én elköszöntem,és kimentem.

Most szóljatok hozzá valamit...

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2009.11.13. pén., 21:29

](*,) :smt067 s36218

Én ettől többet nem tudok mondani

lisasmith
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: lisasmith » 2009.11.13. pén., 21:54

Én sem.

Jazyka
Tojás

Hozzászólás Szerző: Jazyka » 2009.11.23. hétf., 21:07

sziasztok

mutatok egy képet teknősöm páncéljáról, most vettem észre, nem tudom ez mitől van egyáltalán normális-e ez? vagy csak feleslegesen aggódom?bejelöltem a képen ami nekem nem tetszik..
Csatolmányok
DSCF8147ww.JPG

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.11.23. hétf., 21:41

Nincs rendellenes a teknősöd páncélján.

Jazyka
Tojás

Hozzászólás Szerző: Jazyka » 2009.11.23. hétf., 21:47

köszi

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.11.24. kedd, 13:58

bauri írta:](*,) :smt067 s36218

Én ettől többet nem tudok mondani
Érdemes lenne az Állatorvosok témában nyitni egy topikot, ahova az ilyen eseteket le lehetne írni (címmel együtt).
Természetesen konkrét, megtörtént dolgokat leírni, ne csak annyit, hogy itt, és itt az állatorvos nem ért semmihez.
Ha valaki véletlen arra lakik, vagy oda készül vinni a teknősét, nagyjából számolhasson azzal, mire számíthat.
Vagy lehetőség szerint kerülje ...

Bo
Tojás

Hozzászólás Szerző: Bo » 2010.01.06. szer., 17:39

Hello

Nektek nem volt még olyan hogy ien fehéres sárgás elmosódott folt volt a teki hátán? én erre tenap figyeltem fel, mikor nézegettem a régi képeket, hogy régen gyönyörűszép sötétszürke volt a páncélja, most meg ez a nem tudom mi van rajta. Nagyon nem szembetűnő, és nem hinném hogy gombás fertőzés, csak annyira így nem szép.
Esetleg valami ötlet hogy mi lehet ez?

ven
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

Hozzászólás Szerző: ven » 2010.01.06. szer., 18:13

Bo írta:Hello

Nektek nem volt még olyan hogy ien fehéres sárgás elmosódott folt volt a teki hátán? én erre tenap figyeltem fel, mikor nézegettem a régi képeket, hogy régen gyönyörűszép sötétszürke volt a páncélja, most meg ez a nem tudom mi van rajta. Nagyon nem szembetűnő, és nem hinném hogy gombás fertőzés, csak annyira így nem szép.
Esetleg valami ötlet hogy mi lehet ez?
Nekem is szoktak foltok lenni a páncélon, de nekem attól, hogy elkezd feljönni a pikkely a hátán, és az alá bemegy a szmötyi, meg a levegő, és attól lesz foltos. Általában 1-2 napon belül el is tűnik.

Bo
Tojás

Hozzászólás Szerző: Bo » 2010.01.06. szer., 18:25

De ezek nem nagyon tünnek el

ven
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

Hozzászólás Szerző: ven » 2010.01.06. szer., 19:00

Bo írta:De ezek nem nagyon tünnek el
Csinálj róla pár képet, hátha okosabbak leszünk.

Bo
Tojás

Hozzászólás Szerző: Bo » 2010.01.06. szer., 20:15

Nem tudom hogy mennyire látszik. remélem jó
Csatolmányok
teki.jpg
teki.jpg (37.33 KiB) Megtekintve 22513 alkalommal.
teki2.jpg
teki2.jpg (40.46 KiB) Megtekintve 22513 alkalommal.

lisasmith
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: lisasmith » 2010.01.06. szer., 20:49

Nekem ilyen vízköves-féligottmaradt páncéllemezdarabkáknak tűnnek.

Bo
Tojás

Hozzászólás Szerző: Bo » 2010.01.06. szer., 20:51

és ezzel mit csináljak szerinted?

-Vivi-
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

Hozzászólás Szerző: -Vivi- » 2010.01.06. szer., 21:43

Én néha megszoktam mosni a tekik páncélját egy régi fogkefével, az talán segít rajta. :-)

Bo
Tojás

Hozzászólás Szerző: Bo » 2010.01.06. szer., 21:45

Erre gondoltam én is, kipróbálom majd. Köszi

zalanzo
Tojás

Hozzászólás Szerző: zalanzo » 2010.01.31. vas., 8:51

Sziasztok!
Úgy esett, h késő ősszel költöztem, és velem jött három vörösfülű is. A költözés miatt felébredtek, úgyhogy fűtött, szűrt vizű terráriumban telelnek. (Idáig mindig végigaludták a telet.) Az utóbbi időben foltokban "vedlik" a páncéljukat, nem úgy, ahogy szokták, és van olyan folt, ahol fehér színű valami van a vastagon lejött páncéllemezen, alatta meg már volt, hogy vérzett. Páncélrothadás??? Jól esznek, nagy étvággyal, változatosan. Sjnos nem tudok rájönni, h milyen bajuk lehet. Ha valaki tud, segítsen. Köszönettel, zalanzo

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2010.01.31. vas., 10:32

Igen valószínűleg páncélrothadás. javaslom keress fel egy hüllőkhöz értő állatorvost. Ne olyat aki nem ért hozzá mert az elkezdi kezelgetni és a betegség tovább terjed.

Ha tudnánk hol laksz akkor esetleg tudunk segíteni állatorvosban

zalanzo
Tojás

Hozzászólás Szerző: zalanzo » 2010.01.31. vas., 12:01

Köszönöm a gyors választ! Egyelőre Békés megye déli részén, Végegyházán és környékén nem találtam teknősökhöz értő állatorvost. Sajnos most nem tudunk nagyobb utazásokat tenni, ezért valami köztes megoldást keresek. Most szárazon vannak a tekik, és betadinnal kezelem őket - jobb híján. Remélem, ezzel nem ártok nekik. De tovább keresek közeli állatorvost, akik nem csak lsertések oltásával és kutyák herélésével foglalkozik. Gentamicin - kalcium injekciót javasoltak 2 ml/nap/teki, ezeket be is adtam. Hátha nem árt. Minden további hasznos információt előre is köszönök. Üdv, Szántó László

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2010.01.31. vas., 12:18

Ártani nem ártottál a Betadinnal de sokat egy páncélrothadásnál nem használ. Az injekció is kevés lehet. Ilyen esetben teljesen ki kell tisztítani a fertőzött területet ha tényleg páncélrothadásuk van. Tedd vízbe őket 30 perc múlva miután bekented őket a Betadinnal. Szárazon csak stresszelődnek.

Javaslom hívd fel Dr. Sátorhelyi Tamást

http://teknosforum.com/forum/viewtopic.php?t=85

Ha beszéltél vele akkor írd már itt le, hogy mit mondott.

BUTTON_POST_REPLY