kerti tó építése, gondozása

A vízi teknősök szabadban tartásával kapcsolatos fórum
Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

kerti tó építése, gondozása

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.04.29. szer., 9:47

Kedvcsinálónak pár kép kerti tavakról.
A képeket majd gondolom áttesszük későb a kép-galériába, de addig is lehet gyönyörködni, tervezgetni - és irigykedni! :wink:

10 éve van kerti tavam (a mostani cca. 8 m3-es), melybe nagyon sok növény van, tele van halakkal, és még ráadásul egy 12 éves teknőspár is ott nyaral általában májustól - szeptember-októberig időjárástól függően (most már 2 hete kint vannak a tóban).
Akit érdekel a teknősök kerti tóban való tartása, tippek, trükkök, szívesen segítek én is pár éves tapasztalataim alapján.

(klikk a képre, bejön nagyban)

Kép Kép Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép Kép Kép
" Egészséges ember nincs, csak felületes diagnózis!"
Kínai császári orvos, akinek életéről semmit, haláláról annyit tudunk, hogy a fenti megállapítása után felnégyelték!

ági778
Tojás

Hozzászólás Szerző: ági778 » 2009.05.11. hétf., 21:41

Sziasztok!
Tudtok valamit javasolni hogy ne zöldüljön be a keti tavunkba a viz??

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.11. hétf., 22:23

Akár mit csinálsz, be fog zöldülni mindaddig, amíg nincs benne megfelelő mennyiségű növény.
Nekem cca. 8 m3-es a tavam, és bármit csináltam, egy idő után csak bezöldült, hiába locsoltam bele rendszeresen kerti tóba való algagátlót.

Aztán vettem megfelelő méretű kerti tó szivattyút, és UVC szűrőt.
A vizet 2500 liter/órás tószivattyúval az UVC- át vezettem egy "mechanikus" szűrőbe, ahonnan visszafolyt a tóba. A "mechanikus szűrőbe" szivacsok voltak, amelyek elég jól megszűrték a vizet, csak legalább hetente kellett kitakarítani. Ez részben megoldotta a problémámat, de egész tavasztól őszig folyamatosan mentek a kütyük. Kánikulai időszakokba rásegítettem tavi algagátló adagolásával.
Mintegy 3-4 éve teleraktam különböző növényekkel, amik aztán tavaly előtt be is álltak (kellett nekik legalább egy év). Azóta semmi sem müxik benne, lekapcsoltam mindent, csak a növények nődögélnek szépen, és a víz télen-nyáron csont tiszta.
A növényeket ültetőkosárba jó elhelyezni, de lehetőleg minél kevesebb földet használjuk. Inkább sódert szórjunk rá a növény gyökereire, hogy minél inkább a vízből "kényszerüljenek" kiszűrni a számukra szükséges tápanyagot.
Ezen kívül minél jobban befedi a növényzet a víz felületét, annál kevesebb közvetlen napfény éri a vizet, így az algásodás sokkal nehezebben, vagy egyáltalán nem alakul ki.
Kínai császári orvos, akinek életéről semmit, haláláról annyit tudunk, hogy a fenti megállapítása után felnégyelték!

ági778
Tojás

Hozzászólás Szerző: ági778 » 2009.05.12. kedd, 19:11

Milyen növénnyel probálkozak,mert tavaly 1 nap alatt az összes tavirózsámat kinyirták :((

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.12. kedd, 19:19

Nekem tavirózsa, vízi liliom, menta, és még vagy másik 4 fajta növény van a tóba. Már rendesen elburjánzottak, csak lusta vagyok rendet rakni közöttük. :)
Még a borostyán is rendesen bele mászott a vízbe! :D
Az én teknőseim ott úszkálnak, de nem bántják a növényeket.

ági778
Tojás

Hozzászólás Szerző: ági778 » 2009.05.12. kedd, 21:38

Köszi szépen,akkor probálkozom tovább hátha valamit nem pusztitanak el :)

Andi
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

kerti tó építése,gondozása

Hozzászólás Szerző: Andi » 2009.05.13. szer., 20:41

Az én tavacskám sem nagy,de a tekik imádják.Először én is bepróbálkoztam mindenfále "algamentesítővel",nem jött be semmi,csak a pénztárcám lett könnyebb a víz meg maradt a régi.
Fürtöske: nagyon szerencsés vagy. Tavi rózsát egyszer tettem a tóba,még jó,hogy csak 1 db-ot vettem úgy próbaképpen.Első du. csak kerülgették én meg naív módon nagyon boldog voltam.Második napon de. pár perc leforgása alatt atomjaira cincálták.

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.13. szer., 23:16

Tavaly nyár-végi képek.
Majd lehet, a hétvégén csinálok pár képet, hogy elburjánzott pár növény.

Kép

Kép

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.16. szomb., 13:43

Teljesen friss képek, 1 órája készültek mobillal. :)

Növények a tóba, tó szélén, már mindenhol!
Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Szitakötők tömegével! :)
Kép

Teknőseim a kerti tóba
Segítek, nézzed a kép alját középen! :lol:
Kép

Az előző kép kicsit már szögből (középen), A lányzóm itt szokott napozni!
Kép

A fiuka, ő szeret a sűrűben mászkálni, de nem tesz tönkre semmit!
Kép

Chelona
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Hozzászólás Szerző: Chelona » 2009.05.16. szomb., 19:39

Gyönyörű!!! :smt055 :smt023

Hogyhogy nem esznek fel mindent a tekik?
KépKép

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.16. szomb., 21:38

Most poénból, vagy nagyképűen mondhatnám azt is, hogy kapnak rendesen enni .... :lol:
De egyébként tényleg nem tudom, hogy miért.
Sőt, a halállományom is évről évre csak gyarapszik nem is kis létszámba.

Mondjuk van 3 szép nagy fátyolfarkú aranyhalam, azok évek óta együtt vannak a tekikkel, de érdekes módon kis aranyhalam még egy sem volt. :)

De az aranykárász, és a vörösszárnyú keszeg szaporodik rendesen. :)

motika
Tojás

tó építés

Hozzászólás Szerző: motika » 2009.05.24. vas., 22:34

Sziasztok!Kezdő tó építő vagyok és lenne egy kis problémám feltöltöttem a kis tavacskámat és eszméletlen zavaros a víz.Mit kéne tennem?hat tud valaki valamit akkor írjon előre is köszönöm!!!

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Re: tó építés

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.05.25. hétf., 7:51

motika írta:Sziasztok!Kezdő tó építő vagyok és lenne egy kis problémám feltöltöttem a kis tavacskámat és eszméletlen zavaros a víz.Mit kéne tennem?hat tud valaki valamit akkor írjon előre is köszönöm!!!
Szia! A friss víz az első 1-2 hétben ún. "vízvirágzáson" esik át. Ha sok növény van benne (amik fölveszik a nagy mennyiségű tápanyagot) és megfelelő teljesítményű vízforgató, biiológiai szűrő működik (0-24-ig) akkor egy hét alatt teljesen le szokott tisztulni, további egy hét alatt beáll a biológiai egyensúly is.

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Re: tó építés

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.25. hétf., 9:35

motika írta:Sziasztok!Kezdő tó építő vagyok és lenne egy kis problémám feltöltöttem a kis tavacskámat és eszméletlen zavaros a víz.Mit kéne tennem?hat tud valaki valamit akkor írjon előre is köszönöm!!!
Annyit azért adjál meg segítségül, hogy mennyi víz van a tavacskádba?
Ez ugyanis fontos lenne .... :)

motika
Tojás

Hozzászólás Szerző: motika » 2009.05.25. hétf., 10:42

tavacska 100-200 liter

motika
Tojás

Hozzászólás Szerző: motika » 2009.05.25. hétf., 10:44

és milyen növényzetet rakhatok a tó köré?

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.05.25. hétf., 11:11

Nincs helyed egy kicsit nagyobbat ásni? A 100 litert nagyon nehéz lesz kezelni. Legalább egy köbméternek kellene lenni ahhoz, hogy legyen a tónak egy hőháztartása és ne ingadozzon a víz hőmérséklete nappal/éjjel 10-15 fokokat, tisztulás szempontjából pedig beállhasson egy biológiai egyensúly. Ha nincs, akkor vannak ötletek, csak sokkal több munkád lesz vele.

motika
Tojás

Hozzászólás Szerző: motika » 2009.05.25. hétf., 11:32

Ennyi sajna a helyem de az ötleteket elfogadnám!!!!!!

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.25. hétf., 12:03

Ahogy gjuhos is írta, nem lesz egyszerű dolgod vele.
Főleg növények szempontjából.
Mindenképpen olyan növények kellenek, melyek vagy úszónövények, vagy lehetőleg minél nagyobb gyökérzetűek, hogy minél intenzívebb kapcsolatuk legyen a vízzel.
Kérdés, hogy a teki(k) mit csinálnak a növényekkel.
Mindenképpen kell kombinált mechanikus - biológiai szűrő, mert nem csak a víz minőségét, de tartalmát is szűrni kell. Kint van a szabadban, a szél visz mindent.
Mindenképpen nagyon sokat jelentene, ha árnyékos helyen lenne ez a kis tó.

motika
Tojás

Hozzászólás Szerző: motika » 2009.05.25. hétf., 12:24

Az a baj hogy teljesen tudatlan vagyok ezzel kapcsolatba és egy pár növény nevet tudnál javasolni?a parton milyen növényzet legyen?füvesíteni kell a partot vagy inkább köves legyen?

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.25. hétf., 12:37

Az egyik véglet:
  • Kristályitiszta tóvíz: miért van szükség tótechnika alkalmazására?
    A kerti tavak kapcsán – legyen az, fürdőtó, koi-tó, vagy egyszerű dísztó – a legfontosabb dolog a tóvíz minősége.
    Az egészséges és átlátszó tóvíz fenntartása alapvetően odafigyelést, folyamatos gondoskodást igényel, hiszen a kerti tó a kis méretéből kifolyólag és a víz gyors felmelegedésének hatására könnyen megindul az algaképződés, zavarosodás. Hogyan előzhetjük meg ezt a problémát, és vajon hogyan tartható fenn egy tiszta, egészséges vízi világ gond nélkül? A szűréstechnológiának köszönhetően, igen könnyedén megőrizhető a kristálytiszta tóvíz, mely tartósan egészséges életteret kínál a mesterséges tavakban. Nemcsak hatékonyan forgatják és szűrik a kerti tó vizét, hanem karbantartásuk is igen egyszerű.
    A tó szűrőrendszere alapvetően az alábbi termékekből áll össze: szivattyú, szűrőedény és UV előtisztító.
    • Főbb eszközök:
      • Szűrőtápláló szivattyú:
        • a tóban alkalmazandó szivattyúk a folyamatos üzem révén nagy igénybevételnek kell, hogy megfeleljenek, így mindenképpen célszerű erre a célra kifejlesztett szivattyút választani. Például az Aquamax szivattyúkat a hosszú élettartam és a kis energiafogyasztás mellett a folyamatos működés jellemzi. Továbbá a „fagyvédelmi” technológiának köszönhetően, a készüléket nem szükséges télen sem eltávolítani a tóból – még a tóba való teljes befagyást is elviseli! Egyedülálló módon, ezekre a készülékekre, öt év a garancia.
        Biotec átfolyó szűrő:
        • ez egy többkamrás bio-mechanikai szűrő. A szűrőszivacsokon megtelepedő speciális mikroorganizmusok lebontják a káros anyagokat, a szűrő biztosítja a tóvíz oxigénnel való ellátását – így garantálva a kristálytiszta vizet – karbantartásmentesen.
        UV előtisztító berendezés:
        • az algák elleni küzdelem legfontosabb fegyvere. A tótulajdonosok legnagyobb problémáját az algásodás, vagyis a tó bezöldülése jelenti. Erre nyújt hatékony megoldást az UV előtisztító, mely UV fényével összecsomózza az algákat, így azok könnyedén kiszűrhetők a tóból. A „Bitron C” UVC előtisztító készülék automatikus öntisztítóval rendelkezik, így az UV sugárzás mindvégig 100%-os hatékonyságú!
Nos azt ne kérdezzed, hogy mindez mennyibe kerül, mert nem tudom, ráadásul gyártótól függően is eléggé változóak az árak.
Azt sem tudom, hogy egy 100 literes kis medencéhez érdemes-e ekkora beruházás.
De egy olyan kerti tóhoz, amelyik a mérete miatt kétséges, hogy önfenntartó legyen, szükségesek az ilyen jellegű beruházások.

motika
Tojás

Hozzászólás Szerző: motika » 2009.05.25. hétf., 12:44

köszönöm a segítséget!!!!!!!!!!!!!!

motika
Tojás

Hozzászólás Szerző: motika » 2009.05.25. hétf., 13:06

Egy kérdésem még van ha beleteszem az egyik shark szűrőberendezésemet ami 90 l-re való az jó?milyen nővényeket vegyek?

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.25. hétf., 13:48

Szerintem az jó, de majd kiderül, hogy bírja. Csak a kerti tóba sűrübben kell tisztítani.
Olyan vizinövény kellene neked, ami nem igényel földet (tavi földet), hanem elegendő neki, hogy a vízbe legyen.
Például vizililiom, menta ....
Leteszed az aljára, sódert szórsz rá, hogy megtartsa, és ez elég.

Milyen mély az a kis tó?

motika
Tojás

Hozzászólás Szerző: motika » 2009.05.25. hétf., 14:11

45cm kb szárazföldre milyen növényt érdemes venni?

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.25. hétf., 14:49

Igazából a füvet tudom ajánlani.
Egyrészt a legolcsóbb, legkönnyebb "rendben tartani", és jól néz ki.
Lehet más növényeket is ültetni köré, de vagy megeszi a teknős, vagy átgázol rajta, aminek következtében esztétikailag nem a legszebb látványt nyújtja.

Kérdés az is, hogy mennyi területet szánsz a teknősnek.
Ez jó kérdés, mivel még nem is említetted, hogy lesz-e teknős a kerti tóba, mennyi, és mekkorák! :lol:

motika
Tojás

Hozzászólás Szerző: motika » 2009.05.25. hétf., 14:58

4-5m2 helyem van!és van nekem 2db 3 éves ékszerteknősöm!!!!

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.05.25. hétf., 15:25

:)
Azoknak biztos elég lesz egy darabig ez a víz.
Viszont jól, és biztonságosan el kell keríteni, mert csodákra képesek. :lol:

Nos, ez esetben én azt javaslom, hogy elsőre csak füvet ültessél.
És a tó partjára valamilyen nagyobb levelű, vagy sűrűbb levélzetű bokorfélét, ami árnyékot vet a tóra, tehát behajlik fölé valamennyire. Az lenne a legjobb, ha teljesen beárnyékolná a tavat.

motika
Tojás

Hozzászólás Szerző: motika » 2009.05.25. hétf., 15:31

Köszönöm a segítséget!!!!!!!!!!!!!

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.05.25. hétf., 15:49

Igen, ne becsüld alá a teknősök szökési képességét. Háromszor építettem úra a kerítésemet, amég végre nem bírtak vele.

sirrra

Hozzászólás Szerző: sirrra » 2009.05.26. kedd, 15:09

Vizigaznak ami megmarad szerintem "biztosra" a mocsári nőszirom, legalábbis nálam az egyetlen a rengeteg kipróbált közűl, most teszek bele gyékényt hátha...De a szirom is csak azért mert egy fatuskóval védve van..
A parton már kövirózsa sincs azaz van, de mindíg pótlok, mert kirágják.

Elkeríteni meg...muszáj..
Saarlos Tigrája tegnap az atombiztosnak tűnő kéróból lépett le, amit előtte való időkben csináltunk elvileg biztosra sokadszor....valószínűsítem hogy az a luk ami tátong a betonpalánk alatt az ő műve volt éjjel, átásott a szomszédba..jelenleg keresés alatt, remélem az ő tavukban van a hülyéje. Szóval már körbetégláztam a földet is, mert ásnak, tujára másznak, és borzalom mi mindenre képesek.
naponta megeszik a békalencsét ami ellepi a vízfelszínt.Szóval bomlott egy banda ](*,)
A tarajosomat a halas tóból pecáztam ki, furcsa kő napozott a parton, iszkiri ki elkapni. Még szerencse hogy érdeklődő jószág, és izgalmasnak találta a szákot.

motika
Tojás

Hozzászólás Szerző: motika » 2009.06.08. hétf., 16:56

Sziasztok!!!!!Sikerült csinálnom egy kis helyet igy most a 90l-ből sikerült csinálnom egy 900 l-es medencét kb 70cm mély a legmélyebb pontja.A hely ahova tedtem az egy hatalmas csereszenye fa alá.Építettem egy sziklakertet is köré.A kérdésem a 900l már elég?

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.06.08. hétf., 18:00

Szerintem az elég, kánikulába nem fog felforrni a víz! :)

De ettől függetlenül kellene bele a vízforgató-szűrő. Én egy 1000 - 1500 liter/órás szivattyút ajánlanék, ami mehet egész nyáron folyamatosan.
Ezeknek cca. 30W a fogyasztása, tehát nem lesz csapágyas tőle a villanyóra. :D
Viszont tiszta lesz a vized benne.

És ha már cseresznyefa (bármilyen fa) alá tetted, vegyél majd akkora hálót, amivel kényelmesen be tudod teríteni. Különben amikor beindul a lombhullás, pillanatok alatt tele lesz a tó levéllel, aminek jó része le is süllyed, és ott rothad a vízbe.

Momóka
Tojás

Hozzászólás Szerző: Momóka » 2009.06.14. vas., 8:02

Sziasztok!

Nekünk soha nem volt kerti tavunk, de mostanság nagyon filózom rajta, hogy mennyire jó lenne majd nyári rezidenciának. :D Viszont gőzöm sincsen hogy hogyan álljak neki és mit kéne és hogyan csinálni. Úgy hogy most lesz egy zsáknyi kérdésem, nézzétek el nekem. :-D

1. Pennsylvaniai iszapteknősnek is megfelel-e ez a megoldás? Azt tudom, hogy 22°-ig ők vígan elvannak, de azért nem vagyok benne biztos.
2. 4 ilyen teknőcnek mekkora lenne egy ideáilis tónagyság?
3. Megéri-e ún. tómedert vásárolni, vagy jobban járok, ha magam ásom és fóliázom?
4. Valaki el tudja magyarázni, hogy az elektromos berendezések (mint pl. a szűrő) hogy vannak megoldva egy ilyen tóban? Egyszerűen elképzelni sem tudom, hogy a vezetékeket hogy kell pl lefektetni, vagy elrendezni, vagy hálózatra kötni.... :oops:

Ami plusz infó: a 4-es főút mellett lakunk egy nem túl forgalmas utcában, de a kertünk végében már a 4-es megy. Iszonyú nagy kertünk van, amit jobb híjján minden évben bevetünk étkezésre szánt növényekkel, vannak gyümölcsfáink is. A tó egy remek megoldás lenne, hogy a szüleimnek se kelljen az egész kertet ápolni, gazolni. Viszont nem biogazdálkodást folytatunk, néha szoktunk permetezés (évente talán 2x, nem viszik túlzásba).
A segítségeteket előre is köszönöm.

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: gjuhos » 2009.06.14. vas., 9:18

Szia! Nincs ma időm sajnos hosszan írni erről és úgy tudom, Fürtöske oldalán is sok információt találsz róla. Ezt viszont mindenképpen javaslom, hogy olvasd végig és alul mindig kattints a következőre: http://kertito.hu/tervezes.html

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.06.14. vas., 13:48

Szia Momóka!

Kép

Hoppá, most vettem véletlen észre a megadott tartózkodási helyed!
Ott van nem messze tőletek a Remater Kft.
Ők csinálták nekem is a tavam évekkel ezelőtt, és azóta egy csepp víz sem folyt el belőle nem kívánatos úton!
Még a kiszállási díjat is szinte megspórolod! :lol:

Nincs most sok időm, de pár sort írok.

A kerti tó méretének nem sok köze van a teknősökhöz.
Pontosabban ha egy életképes, részben önfentartó, szép kerti tavat szeretnél, az biztos, hogy több, akár egy tucat teknősnek is elegendő.

Egy kerti tavat lehet több féle képpen is készíteni, de összességében a legolcsóbb, és legkényelmesebb a következő:
  • Kiásod a tavat nagyjából olyan formára, amilyenre szeretnéd.
    • == A lehetőségekhez képest minél nagyobbra készítsed.
      == Ne csinálj formai értelemben téglalap, vagy kocka alakú tavat, itt arra gondolok, hogy a szélei ne menjenek egyből a mélybe.
      == Készítsél a széleinél "párkányokat", ahova majd kevésbé mély vizet igénylő növényeket ültetsz
      == A tónal a legmélyebb pontja legyen legalább 1 méter mély
      == Kisebb hely esetén lehetőleg minél mélyebb legyen, lehet lemenni 1,5 - 2 méter mélységig. Ez azért jó, mert minél több víz van a tóban, annál jobban működhet az önfenntartó forma, sokkal stabilabb a víz hőháztartása, stb, stb.
      == A tó alja ne legyen nagyon lejtős, hanem lépcsőzetes, folyamatosan mélyüljön hosszába. Ezekre a lépcsőkre szintén különböző mélységet igénylő növényeket lehet ültetni.
    Ha kiástad, fóliáztassad be tófóliával (1,2 mm-es tófóliával). Mindenképpen megéri, mert:
    • Ha Te veszed meg a tófóliát:
      • Valamivel olcsóbb, de nem tudod, nem hibás-e valahol.
        Baromi nehéz, neked kell hazavinni, és vigyázni rá szállításkor.
        Neked kell belerakni, amit egyedül nem lehet elvégezni, legalább 2 ember kell.
        A sarkokat hajtogatni kell, ami rondán néz ki, ráadásul "eszi" a fóliát, sokat felvesz.
        Ha véletlen rossz helyre lépsz, már ki is szakadhatott.
        Ha kicsit vettél méretben, annyi, nem lehet hozzá toldani.
        Ha nagyot vettél, kidobott pénz.
        Mire kész vagy, garantáltan megtanulsz ízes magyarsággal beszélni! :shock:
      Ha csináltatod:
      • Kijön két pasi, megmutatod, hogy hova szeretnéd (bár az úgy is látszik :) )
        Leülsz egy kisszékre
        Megiszol egy-két pohár coca colát
        Elszívsz egy-két cigit, vagy megeszel egy-két szendvicset
        Jót beszélgettek közbe.
        Aztán kifizeted, aminek az ára, ha mindent beleszámolsz, kb. ott van, mint ha magad csináltad volna az egyébb kiadásokkal együtt.
        Ráadásul még kapsz rá 15 év garanciát is! :lol:
Betonból, egyébb dolgokból nem érdemes készíteni kerti tavat, mert árban nagyságrendekkel többe kerül összességében a látszat ellenére, vagy pár hét-hónap után eltűnik belőle a víz!

Egy hasonló kerti tó, mint nekem van (kb 6x2 méteres, teraszos, kb.6-8 m3), fóliáztatással, berendezésekkel, kiegészítőkkel, növényekkel együtt cca. 80 000.- Ft. Ez a pénz természetesen nem egyszerre kell, de legalább a fele igen.

És persze az ár:
  • Csak a tófóliázás ára függ a tó méretétől, a többi szükséges dolog így is - úgy is kell, akár mekkora a tavad.

Egyenlőre ennyit ....

http://ifurtoske.fw.hu/Krtt/sajto.htm

http://ifurtoske.fw.hu/Krtt/tolesz.htm

Momóka
Tojás

Hozzászólás Szerző: Momóka » 2009.06.14. vas., 16:21

Szia Gjuhos és Fürtöske!

Köszönöm szépen a segítségeteket!

Hát ez azért irtózatos melónak tűnik! No nem azért, mert ásni kell, szerintem az egy hétvége alatt készen van, csak épp most nekem ez annyira körülményesnek tűnik. :oops:

Na ja, Gomba itt van a közelben, szóval ez a cég tényleg közel van. :wink:

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Hozzászólás Szerző: Furtoske » 2009.06.14. vas., 17:23

Pedig semmi bonyolult nincs benne.
Felhívod őket, hogy mikor tudnának jönni (mert ha sok melójuk van, lehet, hogy hetekre be vannak havazva, és addig se álljon ott a gödör).
Aztán kiásod, befóliázzák, és a többi már megy szép lassan magától! :)

Momóka
Tojás

Hozzászólás Szerző: Momóka » 2009.06.14. vas., 18:50

Furtoske írta:Pedig semmi bonyolult nincs benne.
Felhívod őket, hogy mikor tudnának jönni (mert ha sok melójuk van, lehet, hogy hetekre be vannak havazva, és addig se álljon ott a gödör).
Aztán kiásod, befóliázzák, és a többi már megy szép lassan magától! :)
Jelenleg a kert minden négyzetmillimétere be van ültetve. A tómeder ásása leghamarabb augusztus végefelé kezdődhet, vagy pedig jövő tavasszal. Egyszerűen szeretek mindent idejében elkezdeni, ha lesz bármi ebből a projektből, akkor tuttira rakok fel képeket :wink:

sirrra

Hozzászólás Szerző: sirrra » 2009.06.14. vas., 19:18

nem kötelező helyszínen gyártatni és ritka drága....

Tekiknek megfelelő egy szép hosszú sekély résszel ellátott tó, aminek a belső része egy kontaktlencséhez hasonló gödörke...
Simán le kell mérni a mederbe zsinórral a szélességet és a hosszt, és mehet bele a lepel.. annyi nem vész kárba,, ha nem girbe gurba a tó, hanem szabályos kör, ovális .... a maradék fólia a szélén még mocsarasnak is kiváló..

Az én halas tavam 18 ropi, és tökéletesen működött a lepel beletevése, napon fellágyul, egyedül bele lehet rakni simán. nem szakad ki, ha rálépünk sem...a szöget is nehézkesen lehet belenyomni.
A Sicosok-kal viszont egyetértek.
De nem kell háromszoros árat fizetni ha nem muszáj, futárral ha elküldöd elhozzák a fóliát, de te is érte mehetsz...
Pár tekinek pedíg egy kész tómeder is megfelelő, nem muszáj fólia...

sirrra

Hozzászólás Szerző: sirrra » 2009.06.14. vas., 19:20

"a többi szükséges dolog így is - úgy is kell, akár mekkora a tavad"

Mi kell még bele,,, víz?
A növények, kövek mind gyűjthetők, nem pénz kérdése.

bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Hozzászólás Szerző: bauri » 2009.06.14. vas., 20:07

Én itt sok okosat nem tudok mondani mert nincs tavam. De egy biztos HALLGASS SIRRRa-ra mert Ő kevés pénzből szokott szuper dolgokat megcsinálni. Csak nézd meg a fotóit a tavairól.
Akik nem tudnak vezetni, mindig erősebben csapják be a kocsiajtót.

sirrra

Hozzászólás Szerző: sirrra » 2009.06.14. vas., 20:29

gjuhos írta:Szia! Nincs ma időm sajnos hosszan írni erről és úgy tudom, Fürtöske oldalán is sok információt találsz róla. Ezt viszont mindenképpen javaslom, hogy olvasd végig és alul mindig kattints a következőre: http://kertito.hu/tervezes.html
Én a helyében nem olvasgatnék, semmi kerti tó építős honlapot, ezt művelő vállalkozók honlapjait....Össze hordanak minden zagyvaságot, elvéve az ember maradék kedvét is attól hogy minden kütyű és haszontalan műszaki dolog mentes tava legyen. 500 literes medence is képes önállóan működni, ha ép ésszel csinálja valaki, növény-nap-árnyák-hal illetve tekimennyiség arányában....
Viszont ha eszetlenül áll valaki hozzá, bedőlve a sok butaságnak, ha a gatyáját rákölti, teletszi minden szűrővel, uv-vel, vegyszerekkel,algaírtókkal, egyensúlybeállító szerekkel, SOHA DE SOHA NEM LESZ NORMÁLIS TAVA :!:
Gödör kiás, sekély , mocsár zóna kialakít, fólia beletesz, vízzel felenged, növényeket bele, kavicsokat bele, halakat-tekiket, és kész is van. Porlasztó melegben ha nagyon tűzi a nap elkél ugyen, szép mutatós egy csobogó, de a többi butaság csak lehúzása az embereknek.....

sirrra

Hozzászólás Szerző: sirrra » 2009.06.14. vas., 20:32

bauri írta:Én itt sok okosat nem tudok mondani mert nincs tavam. De egy biztos HALLGASS SIRRRa-ra mert Ő kevés pénzből szokott szuper dolgokat megcsinálni. Csak nézd meg a fotóit a tavairól.
Már a semmiből is, egy nagyobb kiselejtezett műanyag gyerekhomokozóból 2 tekinek paradicsom varázsolható, illetve kert dísze, ötlet kérdése az egész.
Sőt szintén kiselejtezett fürdőkádból, babafürdető kádból stb.. Olyan szépen lehet takarni a széleket kövekkel, faágakkal tuskókkal ( napozónak) hogy a kutya nem mondja meg miből készült;)

Momóka
Tojás

Hozzászólás Szerző: Momóka » 2009.06.14. vas., 21:35

Okés, Sirrra valóban másképp áll a dolgokhoz.

Való igaz, hogy láttam egy jó kis ládát a helyi százforintosban, de az elég picike, kicsit nagyobbat szeretnék mondjuk 3x akkorát. De majd átgondolom és meglátjuk, hogy mi lesz a vége. Köszi mindenkinek. :)

motika
Tojás

Hozzászólás Szerző: motika » 2009.06.20. szomb., 12:34

sziasztok!Majdnem készen van már a tavam de észre vettem a vizembe egy nekem ismeretlen bogárfajtát. Fekete bogár két hosszú csáppal amivel evez mint egy állat!Nem baj hogy benne van?

purgatum
Tojás

Hozzászólás Szerző: purgatum » 2009.06.20. szomb., 14:37

Szia!Nem,nem baj, ha az amire gondolok:) Szerintem az nagy búvárbogár(cybister lateralimarginalis).Ha van hal a tóban akkor a kicsiket lehet, hogy elkapja ,de amúgy nem fog semmi kárt csinálni!
Ha mégsem az akkor bocs:)

motika
Tojás

Hozzászólás Szerző: motika » 2009.06.20. szomb., 17:31

Nem nagyon lesznek halak leginkább két teknősnek készítem a tavat!Ha kikerülnek biztos rendbe raknak mindenkit!!!!!Köszönöm segítségedet!!!! :lol:

okoska
Tojás

Hozzászólás Szerző: okoska » 2009.06.27. szomb., 10:58

Furtoske írta: A növényeket ültetőkosárba jó elhelyezni, de lehetőleg minél kevesebb földet használjuk. Inkább sódert szórjunk rá a növény gyökereire, hogy minél inkább a vízből "kényszerüljenek" kiszűrni a számukra szükséges tápanyagot.
Ennek megvalósitásán vagyok, ültetőkosarakból már sokféle, az a kérdés, milyen növényeket és honnan szerezzek be?
A helyzet jó, de nem reménytelen.

_

BUTTON_POST_REPLY